Jak zrobić lukier?

Najprostszy przepis zakłada połączenie cukru pudru i wody. Ważne, żeby dokładnie wymieszać te dwa składniki. Lukier powinien być aksamitnie gładki i lśniący. Możemy też przygotować polewę o konkretnym smaku, np. orzeźwiający lukier cytrynowy. Na 100 g cukru pudru użyjmy soku z jednej średniej cytryny. Inne smaki uzyskamy równie łatwo – przez dodanie soku z ulubionych owoców lub odrobiny alkoholu. Jeśli chcemy zrobić kolorowy lukier, wystarczy, że dodamy do niego odrobinę barwnika spożywczego. W zależności od tego, ile cukru dodamy do lukru, będzie miał inną konsystencję, bardziej płynną lub twardszą. Lukier, który przygotujemy według powyższego przepisu to tzw. lukier cukierniczy lub glazura.

Lukier królewski

W świecie słodkości powodzeniem cieszy się też lukier królewski, uzyskiwany z połączenia białka jajka i cukru pudru. Jest gęstszy i szybciej wysycha, dlatego łatwo zrobimy z niego wzorki na ciastkach, a także mocno skleimy nim piernikowe domki. Lukier z białek jest też bardziej biały i kryjący, niż ten cukierniczy, dlatego świetnie nadaje się do rysowania po ciastkach czy piernikach. Jak się robi lukier królewski? Sprawdzona proporcja białek do cukru pudru wynosi 1:5.

Lukier plastyczny

Do wyboru mamy jeszcze lukier plastyczny, najtwardszy z całej trójki. Ten rodzaj najczęściej wykorzystuje się do obłożenia tortów czy wykonywania cukrowych dekoracji. Taka masa w konsystencji przypomina plastelinę, jednak kiedy zaschnie staje się bardzo twarda. Można z niej przygotować cukrowe różyczki, gwiazdki i wszelkiego rodzaju ozdoby na ciasta i ciasteczka. Przepis na lukier plastyczny wymaga już nieco więcej składników. Niezbędne będą nie tylko cukier puder i woda, ale także glukoza i żelatyna. Zobaczcie nasz przepis na lukier plastyczny i twórzcie słodkie dzieła sztuki!

Z lukru dość szybko odparowuje woda, więc należy go możliwie prędko wykorzystać, aby nie zacząć zasychać. Jeśli jednak chcecie przechować lukier na później, wystarczy go przykryć lub przełożyć do szczelnie zamkniętego opakowania i wstawić do lodówki.