Papryka jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Należy jednak wspomnieć, że to popularnego warzywa nie można zaliczyć do najbardziej lekkostrawnych. O tym, że papryka czasami stanowi wyzwanie dla żołądka, decyduje przede wszystkim jej cienka skórka. Usunięcie tej warstwy nie jest łatwym zadaniem, o czym mogła przekonać się każda osoba, która próbowała obrać paprykę. Na szczęście można  znacząco ułatwić sobie pracę. Jeden prosty zabieg sprawi, że wierzchnia warstwa tego warzywa oddzieli się od miąższu niemal bez naszej pomocy. Jak zdjąć skórkę z papryki? Poniżej wymieniamy sprawdzone sposoby.

Czerwona, żółta, zielona – bez względu na gatunek, papryka wspaniale podkreśla i uzupełnia smak różnych potraw, a także dodaje im wizualnej atrakcyjności. W końcu im bardziej kolorowe danie, tym bardziej cieszy oczy. Smakuje wyśmienicie jako chrupiąca przekąska lub dodatek do kanapek, sprawdza się w sałatkach i surówkach, jest ważnym składnikiem wielu zup, sosów i potrawek. Trudno wskazać drugie warzywo, które w kuchni ma aż tak szerokie zastosowanie. Paprykę najczęściej jemy i przygotowujemy ze skórką, ale niektóre przepisy wskazują, że należy ją usunąć. Rzecz w tym, że warstwa wierzchnia papryki jest wyjątkowo cienka, a chcąc obrać ją nożem lub obieraczką do warzyw, znacząco „uszczuplimy” miąższ. Jak zdjąć skórkę z papryki, by nie uszkodzić warzywa? Najpierw zastanówmy się, czy taki zabieg jest absolutnie konieczny. 

Czy można jeść paprykę ze skórką?

Opowieści na temat skórki przyklejającej się do żołądka słyszymy od najmłodszych lat. Już na wstępie wypada podkreślić, że ta „ludowa opowieść” nie ma nic wspólnego z prawdą, bo specjaliści nie mają wątpliwości, że z fizjologicznego punktu widzenia nie jest to możliwe.

Dlaczego więc zdarza się, że po zjedzeniu papryki lub pomidora ze skórką pojawiają się problemy trawienne? Cóż, w obu postawionych za przykład warzywach, cienka skórka jest dość ciężkostrawna. To sprawia, że układ trawienny małego dziecka, osoby starszej lub cierpiącej na schorzenia przewodu pokarmowego, może nie poradzić sobie z tym zadaniem, a wtedy organizm zadba o to, by pozbyć się „intruza” w inny sposób. Usunięcie wierzchniej warstwy uczyni paprykę łatwiejszą do strawienia, więc jeżeli danie jest przygotowywane dla osoby, u której skórka rzeczywiście może wywołać problemy trawienne, warto to zrobić.

Czasami zdarza się, że po zjedzeniu papryki lub dania bazującego na tym warzywie, dyskomfort trawienny pojawia się u osób zdrowych i w sile wieku. Z czego to wynika? To trudne pytanie. Warto przyjąć założenie, że nasz organizm czasami miewa „gorsze dni”, wywołane infekcją lub innymi czynnikami. To może objawiać się m.in. problemami trawiennymi po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Inna sprawa, na skórce (nie tylko papryki) gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Jeżeli więc nie przyłożymy się należycie do umycia warzyw, mogą pojawić się pewne problemy.

Nie polecamy obierania papryki w każdym przypadku, bo skórka zawiera wiele cennych witamin i innych mikroelementów. Jeżeli jednak taki zabieg jest podyktowany kwestiami zdrowotnymi lub usunięcie skórki jest zgodne z przepisem, można to zrobić łatwo i bezproblemowo. Jak łatwo zdjąć skórkę z papryki? Najpierw trzeba ją zmiękczyć.

Jak zmiękczyć skórkę papryki?

Wierzchnia warstwa tego warzywa podda się, gdy zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury. Mówiąc wprost, żeby łatwo obrać paprykę, wystarczy ją sparzyć, zupełnie jak pomidora.

Jak to zrobić? Nic prostszego: wystarczy zagotować w garnku odpowiednią ilość wody i umieścić w niej paprykę. Jeżeli wrzątek nie przykrył całego warzywa, co jakiś czas trzeba je obracać, w taki sposób, żeby cała jego powierzchnia została równomiernie sparzona. Zależnie od wielkości, papryka powinna spędzić w „gorącej kąpieli” 30-60 sekund.

Po tym czasie, wyjmujemy ją z garnka (najlepiej cedzakiem) i chłodzimy pod strumieniem bieżącej wody lub w naczyniu wypełnionym zimną wodą. Taki zabieg sprawi, że skórka odejdzie od miąższu bez najmniejszego problemu.

Jak zdjąć skórkę z papryki w piekarniku?

Nie można nie wspomnieć, że istnieją także inne sposoby, dzięki którym łatwo i szybko zdejmiemy skórkę z papryki. Kolejna metoda polega na umieszczeniu warzywa w rozgrzanym piekarniku. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku, paprykę trzeba odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Spieszymy z wyjaśnieniem.

W pierwszej kolejności, paprykę myjemy, wydrążamy i dzielimy na kawałki. Następnie, rozkładamy na blasze nieprzywierającej lub wyłożonej papierem do pieczenia. Wcześniej rozgrzewamy piekarnik. Optymalna temperatura to 180-200 stopni Celsjusza. Jeżeli wasze urządzenie jest wyposażone w taką funkcję, skorzystajcie z termoobiegu. Blachę z kawałkami papryki umieśćcie w komorze piekarnika i pieczcie przez 20 min. Gdy skórka przypali się, wyjmijcie blachę.

Może wydawać się, że tak przygotowana papryka nie będzie już zdatna do jedzenia. Wyraźnie zwęglona skórka nie wygląda przecież zbyt apetycznie. Bez obaw. Po zdjęciu wierzchniej warstwy okaże się, że miąższ jest nienaruszony. Pamiętajcie jednak, że najpierw trzeba zostawić wszystkie kawałki do ostudzenia. 

iStock

Jak zdjąć skórkę z papryki w mikrofali?

Innym pomysłem na to, jak szybko zdjąć skórkę z papryki, jest umieszczenie jej w kuchence mikrofalowej. Obowiązuje ta sama zasada, która decyduje o skuteczności wcześniej wymienionych sposobów – skórkę warzywa trzeba poddać działaniu wysokiej temperatury. Ustawcie urządzenie na wysoką moc. Po 2 minutach, papryka będzie doskonale przygotowana do obrania.

Jak sparzyć paprykę do słoików?

Chcecie zamknąć paprykę w słoikach, by móc cieszyć się jej wyśmienitym smakiem także zimą? To świetny pomysł, bo marynowana papryka jest nie tylko bardzo smaczna, ale i zdrowa.

Obieranie papryki przed zalaniem jej marynatą nie jest obowiązkowe, ale jeżeli chcecie, możecie to zrobić. Dokładnie umyjcie warzywa, usuńcie z nich gniazda nasienne, sparzcie wrzątkiem i zdejmijcie skórkę. Proste, prawda? Taki zabieg ma jeszcze jedną zaletę – sparzona papryka staje się nieco bardziej miękka i dzięki temu, w jednym słoiku zmieścisz więcej kawałków.