Ciasto francuskie stało się jednym z najpopularniejszych rodzajów ciast, jakich używamy w naszej kuchni. Takie ciasto możemy przygotować sami lub po prostu kupić „rolkę” ciasta w sklepie spożywczym. Można z niego wykonać wiele łatwych przekąsek, które będą gotowe w zaledwie kilka dni. Jak zawijać ciasto francuskie? Przed wami kilka prostych sposobów.

Jak zawijać ciasto francuskie?

W sklepach możemy znaleźć wiele różnych przekąsek na dziale z pieczywem. Większość z nich jest wykonanych z ciasta francuskiego. Ciasto francuskie, to taki rodzaj ciasta, z którego można przygotować wiele różnych szybkich przekąsek. Nadaje się do przygotowania słonych oraz słodkich „snacków”, którymi możemy poczęstować naszych gości lub zjeść je wspólnie z rodziną podczas wspólnego oglądania. Jednak większość przekąsek wymaga zawinięcia tego ciasta, co może być w niektórych przypadkach dość uciążliwym zadaniem, niekiedy może się zdarzyć, że ciasto nam się podwinie i przysmak może nie wyjść. Jednak samo przyrządzenie takich przekąsek jest bardzo łatwe i szybkie. Wystarczy nałożyć składniki i wsadzić do piekarnika. Przygotowywanie takiego dania jest naprawdę przyjemne, a samo użycie ciasta francuskiego powoduje, że wykonuje się je szybko. Z takiego ciasta można wykonać wiele smacznych przekąsek jak np. ślimaki na słodko lub słono, rogaliki, a nawet krokiety. Jak przygotować same przekąski i jak złożyć ciasto francuskie podczas przygotowywania różnych przekąsek? Poniżej podpowiadamy najpopularniejsze sposoby.

Jak zawijać ślimaki z ciasta francuskiego?

Przygotowywanie ślimaków z ciasta francuskiego jest bardzo proste. Jednak wymaga przechowywania w lodówce. Nie tylko to wcześniej kupione, aby uniknąć zepsucia, lecz także większość przepisów wymaga późniejszego ponownego włożenia ciasta ze składnikami do lodówki.

Jak przygotować ślimaki z ciasta francuskiego? To naprawdę proste! Wystarczy przygotować ulubione składniki oraz sos pomidorowy (w wersji słonej), którym smarujemy cały płat ciasta. Gdy to mamy za sobą, nakładamy ulubione składniki i nasze ciasto jest już przygotowane do zawijania. Jak składać ciasto francuskie na ślimaki? W praktyce to jedna z najprzyjemniejszych czynności, którą wykonujemy podczas przygotowywania tej przekąski. Żeby nasze ślimaki powstały musimy zawinąć ciasto w rulon, a następnie przekroić go na około 2 cm części. Nasze ślimaki już są prawie gotowe, a jedyne co nam pozostało, to włożyć je do piekarnika rozgrzanego do 190°C na około 30 minut. Bardzo prosty przepis na bardzo smaczne przekąski.

Wykonanie słodkich wersji ślimaków jest równie proste, a polega tak naprawdę na tym samym. Wystarczy słone składniki wymienić na słodkie, jak np. owoce lub czekolada, a zamiast sosu pomidorowego można użyć każdego innego, słodkiego kremu. Jest to bardzo proste i przepis na ślimaki z ciasta francuskiego z serem jest tego najlepszym dowodem!

Jak zawijać rogaliki z ciasta francuskiego?

Rogaliki z ciasta francuskiego, to jedna z najpopularniejszych przekąsek, którą kupujemy lub sami wykonujemy w domu. Jest to przekąska, którą wykonuje się na słodko i swoim wyglądem nawiązują do francuskich croissantów.

Zwijanie ciasta francuskiego na rogaliki, jest nieco cięższe niż przygotowywanie ślimaków. Dlaczego? Sama bryła rogalików jest bardziej skomplikowana niż bryła ślimaków. Samo przygotowanie rogalików nie jest czasochłonne, a z jednego płata ciasta francuskiego możemy wykonać nawet 18 rogalików. Do ich przygotowania potrzebne będą nam: ciasto francuskie, cukier puder (opcjonalnie do posypania przekąsek), a także nadzienie naszych rogalików, czyli nutella, czekolada, marmolada lub jakiś słodki krem.

Jak się przygotowuje takie pyszne rogaliki? Płat ciasta należy przeciąć na dwa długie prostokąty, które należy rozwałkować, żeby nasze rogaliki nie były grube. Tak przygotowane fragmenty ciasta przecinamy na trójkąty (liczba powstałych trójkątów zależna jest od wielkości ciasta francuskiego). Jak złożyć ciasto francuskie tak, aby powstały nam rogaliki? Na wcześniej wycięte trójkąty należy nałożyć ich wnętrze, a same trójkąty zwijać od podstawy do czubka trójkąta. Wyszedł z tego taki nierówny rulon, aby nadać mu kształt rogalika, należy jego końce zagiąć do wewnątrz, ku sobie. Ostatnim etapem jest pieczenie. Piekarnik musi być rozgrzany do 200°C i należy piec rogaliki przez około 18 minut. Ciasto można również posmarować żółtkiem kurzym – sprawi to, że po upieczeniu ich góra będzie bardziej spieczona.

iStock

Jak zawijać krokiety z ciasta francuskiego?

Krokiety z ciasta francuskiego – nietypowe danie dla ludzi, którzy lubią krokiety. Do ich przygotowania będziemy potrzebować składniki na farsz oraz samo ciasto francuskie. Farsz możemy wykonać z cebuli, kiszonej kapusty i pieczarek lub innych grzybów, które smażymy razem na patelni. Przygotowanie ciasta francuskiego na krokiety jest bardzo proste. Wystarczy przekroić je na prostokąty (ich wielkość zależy od tego jak wielkie chcemy otrzymać krokiety).

Jak składać ciasto francuskie na krokiety? Na wcześniej przygotowane prostokąty kładziemy farsz (co ważne, tylko na jednej połowie) i ciasto składamy w pół. Brzegi naszych krokietów dobrze jest zlepić, uprzednio je zwilżając. Tak przygotowaną przekąskę pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku przez około 15 minut.

Jak zawijać parówki w cieście francuskim?

Parówki w cieście francuskim – przekąska, która będzie smakować wszystkim bez względu na wiek. Przygotowanie takiej przekąski jest bardzo proste i na ich przygotowanie musimy przeznaczyć niewiele więcej niż 5 min. Ciasto francuskie należy pokroić na cztery kwadraty, które później rozwałkowujemy. Na tak przygotowane kawałki ciasta nakładamy ulubiony sos, ser oraz parówki (po jednej na kwadrat).

Zwijanie ciasta francuskiego w tym przepisie, jest bardzo łatwe – wystarczy parówki po prostu owinąć ciastem, a następnie pokroić na mniejsze kawałki, aby otrzymać większą liczbę tych przekąsek. Tak przygotowane parówki wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 210°C na około 25 minut. Podawać je można zarówno z ulubionym sosem, jak i bez niego, ale co najważniejsze, muszą być serwowane na ciepło. Wtedy smakują najlepiej.

Jak zawijać rurki z ciasta francuskiego?

Zawijanie ciasta francuskiego na rurki, jest jedną z najcięższych rzeczy, jaką można przygotować z tego rodzaju ciasta. Do ich wykonania potrzebujemy czegoś, na czym będziemy mogli zawinąć nasze ciasto, najlepiej, żeby były to specjalne foremki w kształcie walca.

Taką formę owijamy wcześniej przygotowanymi cienkimi plastrami (grubość około 1,5 cm) tak, aby powstała nam spirala z ciasta. Pieczemy tak przygotowane ciasto w piekarniku rozgrzanego do 200°C przez około 20 minut (należy obserwować czy nasze rurki się rumienią). Do tak przygotowanych rurek należy przełożyć słodki krem lub bitą śmietanę (wedle uznania). Nasze rurki są gotowe – bardzo szybka i smaczna przekąska!

Jak kroić ciasto francuskie?

Krojenie ciasta francuskiego zależne jest przede wszystkim od przekąski, jaką chcemy wykonać. W jednym przepisie należy pokroić płat ciasta na kwadraty, trójkąty lub prostokąty, a w innym pociąć je na paski. Wszystko to tak naprawdę zależy od tego, co wykonujemy, lecz także od naszych preferencji wizualnych. Jeśli wiesz już, jak zawijać ciasto na powyższe dania - sprawdź kolejne 5 pomysłów, co zrobić z ciasta francuskiego.