Soczysty indyk z piekarnika to pyszne i wytworne danie, które możesz podać na wyjątkowe okazje. Doskonale odnajdzie się w zestawie z ziemniakami, kaszami, ryżem oraz zestawem surówek. Szybszą alternatywą jest pieczona, duszona czy smażona pierś z indyka z dodatkami oraz pieczone udźce z indyka, które doskonale urozmaicą każdy obiad, kolację bądź rodzinne przyjęcie.

Czym wyróżnia się mięso z indyka?

Mięso z indyka wyróżnia się wyjątkowym smakiem. Jest ciemnoróżowe, w smaku przypomina nieco wieprzowinę. Najdelikatniejszą częścią tuszki jest pierś, natomiast uda w kolorze ciemnoczerwonym są nie tylko soczyste, ale również imponująco duże.
Z mięsa można przygotować wiele potraw, które w zależności od dodatków lub marynaty zyskują nowe i ciekawe smaki. Mięso indycze można gotować, dusić, smażyć, piec, grillować, a nawet wędzić. Jest ono niskokaloryczne, raczej chude. Zawiera białko, nieco tłuszczu oraz niacynę, selen, witaminy z grupy B, cynk i magnez. Dzięki delikatnemu mięsu oraz cennym właściwościom indyk jest ceniony przez dietetyków, ponieważ jest lekkostrawny.

Z każdego rodzaju mięsa indyczego można przygotować wiele różnorodnych potraw. Największą popularnością, szczególnie w Ameryce Północnej, cieszy się indyk pieczony. Jest on podawany jako główna potrawa Dnia Dziękczynienia oraz Świąt Bożego Narodzenia. W tych daniach, oprócz samego mięsa ważne są także dodatki, które pozwalają nadać pieczeni charakterystycznego smaku i aromatu.
Indyk jest dużym ptakiem, dlatego podczas jego pieczenia należy uzbroić się w cierpliwość. Obliczono, że na każdy kilogram mięsa indyczego przypada 30 minut przebywania w nagrzanym piekarniku. Zdarza się, że przy długim pieczeniu mięso zanadto wysuszy się. Aby tego uniknąć, należy piec go w rękawie do pieczenia lub często podlewać tworzącym się sosem. Innym, dużo lepszym, pomysłem jest zamarynowanie mięsa przed pieczeniem, co nada mu niezwykłego i fascynującego smaku.

Jak zamarynować indyka? Porady

Jak zamarynować indyka, aby jego mięso nabrało wyjątkowego smaku, było miękkie i soczyste? Można wykorzystać wiele różnych przypraw. Najpopularniejsze są:
•    marynata egzotyczna – dodatek chili i trawy cytrynowej stwarza niesamowicie oryginalny smak,
•    marynata słodko-pikantna – to klasyczna marynata wzbogacona miodem, musztardą, tymiankiem i sokiem z cytryny. Zrobienie takiej marynaty nikomu nie przysporzy trudności, ponieważ wszystkie składniki są łatwo dostępne w Polsce,
•    czosnkowa marynata – doskonale sprawdzi się dla osób lubiących to charakterystyczne warzywo. W gotowej zalewie przeważa czosnek oraz oregano, które wzbogacają smak mięsa.

Marynata do indyka z jogurtem naturalnym

Marynata do indyka z jogurtem naturalnym pozwala uzyskać wyjątkowo delikatne danie, które zdobędzie podniebienia zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Dodatek jogurtu do jakiegokolwiek gatunku mięsa podnosi jego walory smakowe i uzupełnia potrawę o cenne składniki odżywcze.
Jedną z marynat może być marynata z jogurtem naturalnym doprawionym czosnkiem, oliwą z oliwek, sokiem z cytryny oraz przyprawami. Marynatą należy posmarować przygotowane do obróbki cieplnej piersi indycze, a następnie zamarynowane mięso upiec lub grillować. Taka marynata doskonale sprawdzi się do delikatnych piersi z indyka, które świetnie zastąpią często podawane w wielu polskich domach filety z kurczaka.
Tak przygotowane mięso świetnie smakuje z surówką coleslaw.

Marynata do indyka z miodem

Marynata do indyka z miodem pozwala uzyskać lekko słodkawy smak. Przygotowane plastry mięsa z indyka należy posmarować marynatą z miodu, musztardy, oliwy, papryki w proszku oraz tymianku. Mięso z marynatą należy odstawić na kilka godzin do lodówki, a następnie upiec w rękawie do pieczenia.
Po upieczeniu mięso będzie kruche z chrupiącą skórką. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się nie tylko do piersi, ale także jako marynata do udźca z indyka. Znakomicie nadaje się na danie obiadowe lub ciepłą kolację.

Marynata do indyka z majonezem

Marynata do indyka z majonezem to niezbyt popularny sposób, który pozwala jednak uzyskać soczyste mięso z piekarnika. Zalewę przygotuj z oleju z pestek winogron, sosu sojowego, octu balsamicznego, ostrej musztardy, łyżki majonezu, odrobiny czosnku, cebuli oraz przypraw. Całość połącz i dobrze wymieszaj, a następnie posmaruj przygotowane mięso z indyka i odłóż je do lodówki.
Po dwóch godzinach mięso należy upiec. Taką pieczeń można podawać na ciepło jako danie obiadowe lub na zimno w roli domowej wędliny do kanapek.