Zanim jednak zabierzecie się do pracy nad kotletami z metki, nieodzowne będzie zakupienie odpowiedniego do tego surowca w sklepie spożywczym lub mięsnym. Czym jest zatem metka?

Co to jest metka? 

Próbując odpowiedzieć na pytanie, co to jest metka, należy skierować się do najbliższego sprzedawcy odzieży lub do krawca… No dobrze, żarty na bok. Pod tą samą nazwą, co właśnie kawałek tkaniny przy swetrze czy koszuli, kryje się również rodzaj surowej, niedojrzewającej, lekko wędzonej kiełbasy o konsystencji pasty, która idealnie nadaje się do smarowania.

Tradycja robienia i jedzenia metki na ziemiach polskich łączy się z niemieckimi kulinarnymi wpływami - stąd jej popularność zwłaszcza na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce, czyli w dawnych dzielnicach pruskich.

Czy można zrobić kotlety z metki?

Oprócz roli smarowidła, wieprzowa metka nada się świetnie do zrobienia przepysznych kotletów, kotlecików czy pulpetów. Uda się to zarówno w przypadku metki w wersji cebulowej, tatarskiej (z mięsa wołowego) czy tzw. łososiowej (mieszanka mięsa wołowego i wieprzowego).

W przypadku metki tatarskiej niepotrzebne będą nawet żadne dodatkowe składniki. Podobnie jak mięso na hamburgery, rumsztyki i inne kotlety wołowe, metki wołowe zawierają już sól i pieprz. Wystarczy tylko uformować kulki lub bardziej płaskie kotlety i poddać je obróbce termicznej czy to w garnku z sosem lub gorącą wodą lub na patelni.

Inaczej sprawy się mają w przypadku metki cebulowej (podwędzane mięso wieprzowe z dodatkiem cebuli) i wspomnianej już metki łososiowej. Jak przygotować więc kotlety z metki? Sprawdźcie nasz prosty przepis.

Przepis na kotlety z metki

  • 50 dag metki 
  • 1 jajko
  • 1-2 łyżki bułki tartej
  • Olej do smażenia
  • Opcjonalnie: jajko i mąka do panierowania

Przygotowanie:

  1. Metkę wieprzową wyjmijcie z niejadalnych osłonek. 
  2. Wbijcie do środka jajko, dodajcie odrobinę bułki tartej. 
  3. Wyróbcie razem na gładką mięsną masę.
  4. Formujcie kotlety na kształt tradycyjnych kotletów mielonych.
  5. Jeżeli chcecie, panierujcie kotlety w sposób tradycyjny, w mące, jajku i bułce.
  6. Smażcie na rozgrzanym oleju na rumiany kolor.
  7. Podawajcie z ulubionymi dodatkami, np. z ziemniakami i z surówką.