Czyszczenie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych prac domowych. Przypalony tłuszcz okazuje się wyjątkowo opornym przeciwnikiem, z którym trudno poradzić sobie przy użyciu uniwersalnych środków czyszczących. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, bo zabrudzenia w postaci tłuszczu i resztek żywności w istotny sposób wpływają na smak i jakość przygotowywanych potraw. Jak wyczyścić piekarnik? Poniżej znajdziecie sprawdzone porady.

Pieczone potrawy nie smakują zbyt dobrze, a w czasie ich przygotowywania kuchnię wypełnia nieprzyjemny zapach? To znak, że piekarnik wymaga gruntownego czyszczenia. O ile większość osób wie, jak wyczyścić mikrofalówkę lub czym czyścić płytę indukcyjną, to usunięcie zabrudzeń z piekarnika najczęściej sprawia znacznie więcej trudności. Pozbycie się przypalonego tłuszczu stanowi nie lada wyzwanie, ale warto wiedzieć, że istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwolą sprawnie uporać się z tą pracą.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik?

Żeby móc utrzymać piekarnik w nieskazitelnej czystości, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu tego elementu wyposażenia kuchni. Im częściej to robicie, tym mniej czasu poświęcacie na doprowadzenie urządzenia do porządku. Niestety, czasami każdemu zdarza się zapomnieć o wyczyszczeniu komory po przyrządzeniu posiłku. Zapominalscy często przypominają sobie o tym dopiero wtedy, gdy z rozgrzanego piekarnika zaczyna wydobywać się przykry zapach. 

Skuteczne czyszczenie piekarnika może wymagać użycia środków chemicznych, ale nie zawsze zachodzi taka konieczność. Zanim przystąpicie do pracy, określcie rodzaj zabrudzeń. W przypadku świeżych plam, dobrze sprawdzą się domowe sposoby, które nie przewidują sięgania po agresywne preparaty. Jeżeli jednak zauważycie, że piekarnik pokryty jest przypalonym tłuszczem i resztkami spożywczymi (np. sosem), proste sposoby najprawdopodobniej nie zdadzą egzaminu.

Bez względu na rodzaj plam, czyszczenie piekarnika powinno przebiegać kompleksowo. Należy skupić się na dosłownie każdym elemencie: od komory, przez blachy do pieczenie i prowadnice, aż po szybę. Nawet jeden niedoczyszczony fragment może zniweczyć całą pracę, warto o tym pamiętać. Ważne: zanim zabierzecie się za czyszczenie piekarnika, upewnijcie się, że urządzenie całkowicie wystygło i jest odłączone od zasilania.

Jak usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika?

Zaczynamy od najbardziej opornych zabrudzeń. Przypalony tłuszcz opiera się uniwersalnym płynom i mleczkom do czyszczenia powierzchni. Szorowanie może uszkodzić powłokę komory, więc zapomnijcie o szorstkich gąbkach i drapakach. Żeby móc skutecznie usunąć zwęglony tłuszcz, najpierw musicie go rozmiękczyć i rozpuścić, a z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie środki dedykowane do czyszczenia piekarników i grilli. 

Takie preparaty są używane nie tylko w domach, ale także w lokalach gastronomicznych. Kupicie je w dobrych sklepach z chemią gospodarczą lub ze sprzętem AGD. Sposób postępowania zawsze jest opisany na opakowaniu. Najczęściej trzeba spryskać czyszczoną powierzchnię i pozostawić preparat na jakiś czas, by mogła zajść reakcja. Następnie, przypalone zabrudzenia należy przetrzeć miękką ściereczką.

Pamiętajcie, że mówimy tu o silnych środkach chemicznych, więc dla bezpieczeństwa załóżcie na ręce gumowe rękawiczki. Nie zapomnijcie o dokładnym umyciu wyczyszczonej powierzchni letnią wodą, która usunie pozostałości preparatu.

Jeżeli pozostałości tłuszczu nie są mocno przypalone, a wy nie chcecie używać silnej chemii, możecie wypróbować sprawdzony trik polegający na użyciu tabletki, z pomocą której zmywarka czyści naczynia. To nie żart, ta metoda naprawdę działa! Jak wyczyścić piekarnik tabletkami do zmywarki? Musicie postępować według następujących kroków:

  • rozgrzejcie piekarnik do 100 stopni Celsjusza,
  • umieśćcie tabletkę w naczyniu żaroodpornym i zalejcie ją gorącą wodą (do połowy wysokości tabletki),
  • umieśćcie naczynie w komorze piekarnika i pozostawcie na 120 minut,
  • wyjmijcie naczynie i dokładnie umyjcie wnętrze piekarnika miękką gąbką zamoczoną w letniej wodzie.

Warto wypróbować jeszcze jeden sposób, który nie wymaga użycia ani mocnych preparatów, ani naturalnych środków – czyszczenie parowe. Taką funkcję oferuje coraz więcej urządzeń, ale jeżeli wasze nie ma takiego programu, nic straconego. Jak wyczyścić piekarnik parą? Postępujcie według następujących kroków:

  • rozgrzejcie piekarnik do 140 stopni Celsjusza,
  • do żaroodpornego naczynia wlejcie 250 ml gorącej wody i umieśćcie je w komorze,
  • po 10 minutach wyłączcie urządzenie i poczekajcie aż ostygnie,
  • wyczyśćcie komorę ściereczką zwilżoną w letniej wodzie.

Przydatna wskazówka: żeby skutecznie pozbyć się przykrych zapachów, do wody dodajcie sok z połowy cytryny.

Jak umyć blachy do pieczenia?

Kolejny krok to mycie blach do pieczenia. Te elementy najlepiej czyścić oddzielnie. Żeby łatwo pozbyć się wszystkich zabrudzeń, należy zanurzyć je w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie, wystarczy umyć blachy gąbką, dokładnie opłukać i osuszyć.

Jak wyczyścić grzałkę w piekarniku?

Piekarnik trzeba czyścić kompleksowo, to prawda, ale grzałka jest jedynym elementem, który lepiej zostawić w spokoju, o czym producenci wspominają w instrukcji obsługi. Grzałka pokryta jest specjalną powłoką, która nie jest odporna na mechaniczne czyszczenie, czyli mówiąc wprost – niezbyt dobrze znosi szorowanie. W tym przypadku, w zupełności wystarczy czyszczenie parowe. 

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Mycie szyby w piekarniku wydaje się być prostym zadaniem. Warto jednak wiedzieć, że standardowe środki do czyszczenia szklanych powierzchni nie poradzą sobie z tłustymi zabrudzeniami. Znacznie lepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń lub mleczko do czyszczenia niepozostawiające zarysowań. Pamiętajcie, szybę należy umyć nie tylko od strony zewnętrznej, ale i wewnętrznej.

Czy szybę przed czyszczeniem należy demontować? Tak, jeżeli umożliwia to konstrukcja piekarnika (informacja na ten temat powinna być zawarta w instrukcji obsługi). Szklana część drzwiczek składa się z dwóch tafli szkła, pomiędzy które mogą dostać się zabrudzenia.

Jak wyczyścić prowadnice w piekarniku?

Demontażu wymagają także prowadnice, które utrzymują blachy do pieczenia we właściwym miejscu. W starszych piekarnikach, boczne ścianki komory były wyprofilowane w taki sposób, by mogły utrzymać blachy, jednak obecnie producenci odchodzą już od tego rozwiązania i stosują oddzielne elementy podtrzymujące.

Żeby skutecznie wyczyścić prowadnice, wyjmijcie je z piekarnika, postępując zgodnie ze wskazówkami w instrukcji obsługi, namoczcie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i pozostawcie na kilkadziesiąt minut. Następnie umyjcie je gąbką i dokładnie opłuczcie.

Jak wyczyścić piekarnik bez chemii?

Na koniec mamy dla was praktyczną wskazówkę – mniej i nieco bardziej oporne zabrudzenia usuniecie bez konieczności sięgania po detergenty i agresywne środki odtłuszczające. Wszystko co będzie wam potrzebne, na pewno znajdziecie w swojej kuchni.

  1. Ocet. Mikstura z octu nadaje się do czyszczenia wnętrza piekarnika, blach, prowadnic i szyby. Poradzi sobie ze świeżymi, niezbyt opornymi zabrudzeniami. Przygotujcie roztwór wody z octem w proporcji 1:1, przelejcie go do butelki z atomizerem. Spryskajcie brudną powierzchnię i odczekajcie kilka minut. Ocet powinien rozpuścić zabrudzenia. Teraz pozostaje już tylko zetrzeć brud wilgotną ściereczką.
  2. Soda. Sięgnijcie po tę substancję, gdy musicie uporać się z nieco trudniejszymi zanieczyszczeniami. Jak wyczyścić piekarnik sodą? Wsypcie odpowiednią ilość proszku do miseczki, następnie dodajcie wodę w ilości, która pozwoli uzyskać konsystencję pasty. Nanieście ją na czyszczoną powierzchnię i pozostawcie na 10 minut. Po tym czasie, pasta zgęstnieje. Dodajcie do niej odrobinę wody i potrzyjcie zabrudzone miejsce miękką ściereczką. Soda nadaje się do czyszczenia wnętrza piekarnika, blach, prowadnic i szyby.
  3. Sól. Ta naturalna substancja świetnie nadaje się do czyszczenia tłustych blach do pieczenia. Wystarczy że na tłustą blachę wysypiecie grubą warstwę soli (pamiętajcie o jej równomiernym rozprowadzeniu) i umieścicie ją w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza. Gdy sól zbrązowieje, wyłączcie urządzenie i poczekajcie aż przestygnie. Usuńcie ją ręcznikiem papierowym i opłuczcie blachę pod bieżącą wodą. 
  4. Ocet + soda + sól. Ta mikstura jest przeznaczona do walki z najbardziej opornymi zabrudzeniami i z powodzeniem może zastąpić nawet silne środki chemiczne. Żeby ją przygotować, wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 1:1, dodać sodę w ilości pozwalającej uzyskać pastę i łyżeczkę soli. Uwaga: pasta z dodatkiem soli nie nadaje się do czyszczenia szyby piekarnika!