Mleko stosujecie niemal codziennie do potraw i deserów? Poranna owsianka, popołudniowa kawa czy naleśniki na deser - zwykle dodajemy ciepłe mleko, prosto z garnka. Nie raz zdarzyło się wam, że kipiące mleko zapaskudziło kuchenkę i palniki? Żmudne czyszczenie nie ma końca, a smród przypalonego garnka bywa nie do zniesienia. W obydwu tych przypadkach mamy doskonały patent, który uratuje całą sytuację, Sprawdźcie koniecznie poniższą poradę, a z pewnością będziecie mieli spokojniejszą głowę.

Co zrobić, aby mleko nie wykipiało z garnka?

Prosty sposób, który znały już nasze babcie, możecie wykorzystać w swojej kuchni. Zaledwie niewielka szczypta soli dodana do mleka przed gotowaniem sprawi, że nie będzie tworzył się kożuch, uwalniający się do góry. Trik z drewnianą łyżką potrafi zawieść, dlatego polecamy wrzucić drobną ilość tej przyprawy. Nie zmienia smaku mleka, a dodatkowo zapobiega jeszcze jednemu problemowi.

Jeżeli mleko wykipiało i przypaliliście dno garnka, z reguły wylewacie je do zlewu? Wystarczy odlać je do nowego garnka i zagotować ze szczyptą soli. Zneutralizuje ona smród poprzedniej spalenizny, a wy nie stracicie cennego produktu do ciasta czy naleśników. Sól to także świetny konserwant, który przedłuża wartość mleka. Wiejskie prosto od krowy, jeszcze nieprzegotowane, warto urozmaicić tą przyprawą, by nie zsiadło się zbyt szybko.

Porada

Sól dodana do zwykłego mleka czy tego bez laktozy podbija jego słodycz. Wykorzystajcie ten trik w deserach, a będziecie mogli zmniejszyć ilość wsypanego cukru czy miodu. Przyprawa ta działa podobnie w przypadku czekolady - uwalnia więcej smaku i naturalną słodkość. Najlepiej wybierać sól kłodawską nieoczyszczoną, bogatą w minerały i witaminy.