O sprzęty kuchenne warto dbać, by służyły nam przez wiele lat. Patelnia, to ta rzecz, której używamy bardzo często. Smażymy na niej, pieczemy, podgrzewamy i dusimy. Niestety często zaraz po zdjęciu potrawy zalewamy ją gorącą wodą i wstawiamy do zlewu. To duży błąd. W ten sposób bardzo szybko zniszczymy patelnię i będzie nadawała się do wyrzucenia.

Dlaczego nie wolno zalewać wodą gorącej patelni?

Jeżeli chcecie, by wasza patelnia posłużyła wam wiele lat, warto poznać zasady jej użytkowania. Najważniejsza zasada to nie wolno zalewać gorącej patelni wodą. Dlaczego? Rozgrzany tłuszcz sprawia, ze temperatura powłoki osiąga bardzo wysoką temperaturę. Kiedy gwałtownie zalejemy ją wodą dochodzi do szoku termicznego. W wyniku tego może dojść do trwałego uszkodzenia wewnętrznej powłoki patelni. Naczynie straci wtedy swoje właściwości i może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z uszkodzonej powłoki będą się uwalniać szkodliwe substancje. Może też dojść do odkształcenia dna patelni, a co za tym idzie, będzie ona dużo gorzej przylegać do palnika, albo płyty grzewczej. Wiąże się to z dłuższym nagrzewaniem, nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła, a czasami z nierównym grzaniem płyty. To z kolei prowadzi do większego poboru prądu czyli wyższych rachunków.

Jak prawidłowo umyć patelnię?

Jak zatem postępować z gorącą patelnią? Przede wszystkim należy pozwolić jej wystygnąć. Najlepiej pozostawić ją na nieużywanym palniku, by powoli się schłodziła. Następnie ostudzoną patelnię wkładamy do zlewu i zalewamy ciepłą wodą z płynem. Pozostawiamy na 10-15 minut, by wszystkie pozostałości odkleiły się od powłoki i dopiero po tym czasie myjemy wnętrze patelni delikatną gąbką. Pamiętajmy, by nie używać mocno trących gąbek czy druciaków, które mogą nieodwracalnie uszkodzić powłokę.

Trzeba też pamiętać, by po każdym myciu dokładnie wytrzeć patelnię do sucha. Jeśli zostawicie wilgotną patelnię, zacznie się na niej odkładać kamień z wody, który z czasem może utworzyć cienką warstwę. W  efekcie straci ona swoje nieprzywierające właściwości.

Ta zasada, by nie wkładać gorących naczyń do zlewu dotyczy także garnków, woków i naczyń żaroodpornych.