Coraz częściej spotykane lodówki typu no frost zwalniają użytkowników z obowiązku częstego odmrażania tych urządzeń. Nie można jednak zapomnieć, że nawet takie modele od czasu do czasu należy odłączyć od zasilania, a jeżeli mówimy o lodówkach starszej generacji, trzeba pamiętać o tym znacznie częściej. Jak rozmrozić lodówkę? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, w latach 30. ubiegłego wieku lodówki znajdowały się tylko w pojedynczych gospodarstwach domowych w Polsce. Wówczas, urządzenia te były adresowane do najzamożniejszych. Obecnie, lodówka stoi niemal w każdej polskiej kuchni. Często jednak zapominamy, jak w prawidłowy sposób dbać o ten niezwykle ważny sprzęt. Chcecie, żeby lodówka służyła wam jak najdłużej? Zatem pamiętajcie o jej regularnym rozmrażaniu. 

Jak poprawnie rozmrozić lodówkę?

Jak wyczyścić zmywarkę? Czym myć lodówkę? Jak rozmrozić lodówkę? Teoretycznie, podstawowe prace porządkowe należą do najprostszych czynności, jakie wykonujemy w swoich domach. Praktyka pokazuje jednak, że nie każdy wie, jak zrobić to prawidłowo. Dziś zajmiemy się ostatnią z wymienionych kwestii.

Na wstępie należy zaznaczyć, że rozmrażania wymagają nie tylko lodówki starszej generacji. Powinni o tym pamiętać także posiadacze modeli typu no frost, z tą różnicą, że w tym przypadku czynność ta będzie wykonywana rzadziej. Jeżeli system bezszronowy działa w obu komorach (w chłodziarce i zamrażalniku), wówczas odmrażanie ma jedynie charakter konserwacyjny – lodówkę odłącza się od zasilania, by dokładnie umyć jej wnętrze i otwór odpływowy. Jeżeli jednak w takie udogodnienie wyposażona jest tylko jedna komora, regularne, dość częste odmrażanie jest absolutną koniecznością.

Rozmrażanie lodówki zacznijcie od opróżnienia urządzenia ze znajdujących się w nim zapasów. Wcześniej, warto zużyć wszystko, co znajduje się w zamrażalniku (rozmrożona żywność nie nadaje się do powtórnego zamrożenia). Produkty spożywcze z komory chłodzącej przenieście do lodówki turystycznej lub w sezonie zimowym – na balkon. Alternatywnie możecie sięgnąć po sposób znany i stosowany od wielu pokoleń – schłodzoną żywność owińcie gazetami. Dzięki temu, dłużej utrzyma niską temperaturę. Lepiej jednak sprawdzą się specjalne torby izotermiczne. Dopiero gdy obie komory będą puste, będzie można rozpocząć rozmrażanie.

Zanim usuniecie żywność z lodówki, zacznijcie od ustawienia pokrętła termostatu w pozycji 0 i odłączenia urządzenia od zasilania. Wyjmijcie produkty spożywcze i zabezpieczcie je przed nadmiernym ogrzaniem. Następnie zabezpieczcie przewód i wtyczkę w taki sposób, by oba elementy nie miały kontaktu z wypływającą z lodówki wodą. Wyjmijcie półki, szuflady i inne elementy, które można zdemontować. Drzwi chłodziarki i zamrażalnika otwórzcie na oścież. 

O ile ścianki chłodziarki w najgorszym wypadku pokrywa tylko cienka warstwa szronu, to w zamrażalniku może znajdować się sporo lodu. Żeby ograniczyć wypływanie wody, umieśćcie w nim pustą miskę lub inne naczynie. Ten  prosty zabieg okaże się niezwykle pomocny, ale nie zapobiegnie całkowicie zamoczeniu podłogi. Musicie więc pamiętać o jej zabezpieczeniu. Świetnie nadadzą się do tego ścierki z materiału, który dobrze wchłania wilgoć. Jeżeli dysponujecie modelem, który pod zamrażalnikiem ma pojemnik, w którym gromadzi się wilgoć, pamiętajcie o jego opróżnieniu z wody. 

Gdy odmrażanie dobiegnie końca, nie zapomnijcie o dokładnym wyczyszczeniu lodówki. Wytrzyjcie wodę spływającą po ściankach, umyjcie zewnętrzną obudowę i część wewnętrzną, nie pomijając uszczelek. Elementy gumowe warto natłuścić gliceryną roślinną. Dzięki temu zabiegowi dłużej zachowają szczelność. Wcześniej dokładnie umyjcie wszystkie zdemontowane elementy: półki, szuflady itp. 

Jak rozmrozić lodówkę w zabudowie? Dokładnie w taki sam sposób, jak tradycyjny model. W tym przypadku, należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu drewnianych frontów kuchennych przed kontaktem z wodą. 

Kiedy rozmrażać lodówkę?

Regularne rozmrażanie lodówki w istotny sposób wpływa na przedłużenie jej żywotności. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nagromadzona wewnątrz warstwa lodu w istotny sposób obciąża sprężarkę urządzenia. W takich warunkach, mechanizm włącza się częściej, co przyspiesza jego zużycie i nie pozostaje bez wpływu na pobór prądu. 

Sygnałem wskazującym na konieczność rozmrożenia lodówki jest gruba warstwa szronu, ale nie warto czekać, aż nagromadzi się w nadmiarze. Starsze modele najlepiej rozmrażać maksymalnie co 2-3 miesiące. W przypadku lodówek no frost, czynność tą trzeba powtarzać minimum raz w roku, a najlepiej – raz na pół roku. 

Ile czasu rozmraża się lodówka?

Trudno jest wskazać czas, który jest niezbędny do rozmrożenia lodówki, bo wpływ na to ma wiele czynników. Należą do nich:

  • częstotliwość rozmrażania (im częściej ta czynność jest powtarzana, tym cieńsza warstwa lodu i szronu gromadzi się wewnątrz lodówki),
  • pojemność urządzenia,
  • temperatura otoczenia.

Należy przyjąć, że minimalny czas potrzebny na rozmrożenie lodówki to kilka godzin. W wielu przypadkach, może ulec wydłużeniu do kilkunastu godzin. 

Jak szybko rozmrozić lodówkę?

Niektóre osoby sięgają po sposoby pozwalające szybciej rozmrozić lodówkę – zeskrobują warstwę szronu drewnianą łyżką, umieszczają wewnątrz urządzenia garnek wypełniony wrzątkiem lub ogrzewają komorę suszarką do włosów. Nie polecamy żadnej z tych metod! O ile takie zabiegi rzeczywiście skracają czas rozmrażania, to jednak mogą doprowadzić do uszkodzenia lodówki (a metoda z suszarką nawet do porażenia prądem). Warto więc zastanowić się, czy oszczędność czasowa zrekompensuje wydatki związane z naprawą lub wymianą urządzenia na nowe?

Jak włączyć lodówkę po rozmrożeniu?

Pamiętajcie, że lodówkę można ponownie uruchomić dopiero, gdy jej środek będzie całkowicie suchy. Po dokładnym osuszeniu, włóżcie wszystkie półki, szufladki i inne elementy, które wcześniej zostały zdemontowane. Podłączcie urządzenie do prądu, a następnie ustawcie pokrętło termostatu na odpowiedniej pozycji. Lodówka natychmiast rozpocznie pracę i zacznie schładzać umieszczoną w niej żywność.

Niektórzy zwlekają z ponownym włożeniem produktów spożywczych do komory chłodziarki, aż jej wnętrze schłodzi się do odpowiedniej temperatury. Teoretycznie, takie działanie ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia prądu. W praktyce, dzieje się odwrotnie. To prawda, pusta lodówka ma mniejszą pojemność cieplną, więc wymaga mniejszej ilości energii do odprowadzenia ciepła. Jeżeli jednak już po schłodzeniu umieścimy w niej żywność o temperaturze wyższej niż panująca w komorze, sprężarka włączy się ponownie i finalnie urządzenie zużyje więcej prądu.