Żeberka wieprzowe czy cielęce to pyszne i soczyste mięso, które doskonale sprawdza się do pieczenia, duszenia, smażenia, grillowania oraz jako baza zupy. Ten składnik w kuchni pomoże przygotować smaczne danie główne czy szybką przekąskę idealną na letnie przyjęcie w ogrodzie.
Chcesz zrobić żeberka na obiad, które smakiem zachwycą rodzinę? Oprócz sposobu obróbki znaczenie mają również przyprawy. Warto więc wiedzieć, jak przyprawić żeberka, aby były pełne aromatów podbijających podniebienia każdego, kto ich spróbuje. Przeczytaj i poznaj sprawdzone dodatki, które możesz wykorzystać na co dzień oraz przyjęcia.

Jakie żeberka na obiad wybrać?

Żeberka nie muszą się kojarzyć tylko z przekąskami z grilla. Mogą być głównym składnikiem wielu potraw obiadowych czy pomysłem na ciepłą kolację. Można je podawać w towarzystwie gotowych lub pieczonych ziemniaków, frytek, kasz, ryżu oraz pysznych warzywnych surówek i sałatek. Najpopularniejsze są żeberka wieprzowe - szczególną popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, gdzie można kupić różne rodzaje żeberek:

  • baby back ribs (z polędwicy, schabowe) – są to kawałki mięsa wycinane z miejsca, gdzie żebra są połączone z kręgosłupem. Taki kawałek najczęściej zawiera 10-13 żeberek, które są dość chude, nie mają chrząstek i doskonale sprawdzają się do grillowania czy pieczenia,
  • spareribs (żeberka boczkowe) – wycina się je z brzucha, są dużo bardziej mięsiste. Zawierają one nieco więcej tłuszczu, dlatego mięso po upieczeniu jest soczyste,
  • żeberka paski – są to długie i płaskie kawałki mięsa z żeberkami, które doskonale sprawdzą się do pieczenia w piekarnika lub grillowania. Pocięte na pojedyncze kawałki świetnie sprawdzą się do sosu serwowanego z kaszą lub ziemniakami i surówką,
  • żeberka trójkąty – delikatne porcje z dużą ilością mięsa, które są doskonale do gulaszów, w których odnajdą się w towarzystwie papryki, cebuli i czosnku. Można je również upiec.

Kupujesz żeberka cielęce lub wieprzowe i przylega do tej porcji polędwica? W wielu sklepach mięsnych kawałki są pocięte właśnie w ten sposób. Najlepiej jest odciąć to mięso, ponieważ wymaga ono nieco innego czasu pieczenia, grillowania czy duszenia. Inaczej się go także doprawia, dlatego warto przygotować z nieco oddzielną potrawę.

Jakie przyprawy do żeberek wybrać?

Kiedy mamy odpowiedni produkt, przechodzimy do decyzji, jakie przyprawy do żeberek będą najlepsze. W zależności od rodzaju mięsa, powinniśmy rozważyć różne warianty.

  1. Żeberka cielęce są wyjątkowo delikatną sztuką mięsa, wymagają więc wyrazistych przypraw. Do tego gatunku mięsa dodaj sól i pieprz ziołowy, paprykę słodką, paprykę ostrą, sos sojowy, cebulę i inne warzywa. Żeberka na ogół w każdym domu przyprawia się inaczej, dlatego wybór przypraw to sprawa indywidualna. Osoby, które preferują delikatniejsze smaki z pewnością dodadzą mniej ostrej papryki, a miłośnicy pikantnych potraw mogą w marynacie zastosować odrobinę chili, większą ilość granulowanego czosnku oraz tymianku.
  2. Żeberka wieprzowe można natrzeć marynatą przyrządzoną z ketchupu, oleju lub oliwy, musztardy, czosnku, soli, pieprzu, mielonej papryki i innych składników (według uznania)

Jak przyprawić żeberka pieczone?

Przepis na pieczone żeberka to jedna z najpopularniejszych form podania tego produktu. Bardzo sycąca i wbrew pozorom łatwa do zrobienia. Zanim ułożymy kawałki w naczyniu żaroodpornym, sprawdźmy, jak przyprawić żeberka przed pieczeniem, a także w którym momencie to zrobić. Smak gotowego dania zależy od użytej marynaty, dodatków roślinnych oraz przypraw. Jej przygotowanie trwa około półtorej godziny, ale efekt wart jest czekania.

Marynatę do żeberek pieczonych przygotowujemy z dowolnie wybranych składników, ale najlepiej smakują zanurzone w zalewie przyrządzonej z musztardy, sosu sojowego, ketchupu, czosnku, oleju oraz sosu paprykowego. Umyte żeberka należy posmarować przygotowaną marynatą i odstawić na kilka godzin do lodówki. Gdy mięso wchłonie wszystkie aromaty, wyjmij je z lodówki, ułóż w naczyniu żaroodpornym i upiec pod przykrycie. Po godzinie odkryj pokrywę i dopiecz jeszcze przez kilkanaście minut.

Jak przyprawić żeberka w rękawie?

Jeśli nie mamy odpowiedniego, zamykanego naczynia żaroodpornego i tak możemy zrobić żeberka w piekarniku! Świetnym pomysłem jest upieczenie żeberek w rękawie piekarniczym ułożonym na blasze. Dzięki szczelnemu zamknięciu aromaty wymieszają się, podnosząc walory smakowe gotowego dania. Takie żeberka pieczone będą soczyste i bardzo aromatyczne, a sposób przygotowania jest naprawdę prosty oraz praktyczny.

Przed włożeniem do rękawa, mięso możesz posmarować marynatą sporządzoną z cebuli, czosnku, ketchupu, majeranku i przypraw, a następnie odstawić do zamarynowania. Po kilku godzinach mięso przełóż do rękawa, dodaj pokrojone warzywa (marchew, pietruszkę i seler), a następnie zawiąż końce rękawa. Tak przygotowany rękaw ułóż na blaszce. Żeberka należy piec około półtorej godziny w temperaturze 190 stopni C.

Jak przyprawić żeberka w miodzie?

Miód nadaje potrawom mięsnym szczególnego smaku i delikatnej słodyczy, dlatego marynata z dodatkiem tego słodziła doskonale nadaje się do żeberek grillowanych. Jednak sam miód nie wystarczy, bo może zdominować mięso. Więc jak przyprawić żeberka w miodzie, aby smak był zbalansowany? Przed przystąpieniem do grillowania, przyrządź marynatę z dodatkiem miodu, czosnku przypraw oraz musztardy, oliwy i ketchupu. Dokładnie wymieszane składniki nałóż na mięso w ten sposób je marynując. Po kilku godzinach żeberka możesz położyć na rozgrzanym grillu. Podczas pieczenia często odwracaj je na drugą stronę i smaruj resztą marynaty. Dzięki temu jeszcze lepiej przejdą aromatami przypraw i nie będą wysuszone. Żeberka grilluje się około 30 minut.

Jak przyprawić żeberka duszone?

Na koniec coś najprostszego. Żeberka duszone są najmniej pracochłonną potrawą. Przygotowanie dania z tej sztuki mięsa wymaga jedynie obsmażenia zamarynowanych (lub bez marynaty) żeberek na tłuszczu roślinnym. Można też użyć łyżki smalcu. Następnie trzeba umieścić je w szerokim rondlu z dodatkiem warzyw, soli, listka laurowego, ziela angielskiego, ząbka czosnku oraz wody. Możesz wykorzystać słodką i ostrą paprykę, odrobinę pieprzu ziołowego oraz tymianku.

Tak przygotowane żeberka pozostaw na małym ogniu przez około półtorej godziny, dolewając w razie potrzeby wody. Gdy mięso jest już miękkie, powstały sos można zagęścić skrobią ziemniaczaną lub zasmażką z mąki pszennej. Następnie gotowe mięso należy podawać z ziemniakami polanymi sosem i z surówką. Możesz wykorzystać również kaszą gryczaną lub jęczmienną czy ryż. To tradycyjne danie jest nie tylko sycące, ale także wyśmienicie smakuje.