Kurczak jest mięsem, które uwielbia zdecydowana większość ludzi. Forma jego podania zazwyczaj zależy od dodatków, z którymi serwujemy ten rodzaj drobiu. Pysznie smakuje z ryżem, kaszą, ziemniakami, lecz także z makaronem, w kebabie czy na pizzy. Warto zadać sobie jednak pytanie, jak pokroić pierś z kurczaka, by smakował nam, co najmniej tak jak wygląda. Uczta nie powinna być tylko dla żołądka. Pamiętaj, że oczy też „jedzą”, a kubki smakowe odpłacają nasze starania. Od gadżetów wykorzystanych do krojenia zależy też, czy danie będzie zrobione bez ryzyka zatrucia.

Jak pokroić pierś z kurczaka na kotlety?

Najbardziej popularną formą posiłku, do którego wykorzystywany jest kurczak, jest kotlet. Podawać go można w panierce, ziołach czy jako mięso duszone. W zależności od upodobań może być rozbite za pomocą tłuczka do mięsa lub podane w całej okazałości po uprzednim odpowiednim doprawieniu w naczyniu żaroodpornym. Na początku należy postawić na odpowiednie narzędzia – dużych rozmiarów ostry nóż i dobrej jakości deskę do krojenia. Ze względów higienicznych istotne jest, by była ona pozbawiona rys, w których które gromadzą bakterie.

Teraz musimy przygotować naszą pierś. Gdy posiadasz pojedyncze mięso, przyłóż jedną dłoń do kawałka, a drugą dłonią przetnij kurczaka w poziomie na płaskiego fileta. Nie martw się, jeśli w sklepie były tylko podwójne piersi. Po prostu przekrój mięso w miejscu, w którym łączą się dwie jego części i na rozdzielonych kawałkach powtórz czynność, opisaną w przypadku pojedynczej piersi. Gdy wolisz mniejsze filety, pokrój przygotowane kawałki na mniejsze części. Do spłaszczenia filetów nie musisz używać tłuczka, poeksperymentuj i zobacz jakiej grubości filet będzie dla ciebie najlepszym.

Jak pokroić pierś z kurczaka w paski?

Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem krojenia mięsa osuszyć i oczyścić ze zbędnych elementów. Teraz czas zastanowić się nad tym, jak pokroić pierś z kurczaka w paski by mięso było smaczne, a dodatkowo miękkie. Porcjowanie w paski nie wymaga kulinarnych zdolności i jest łatwe, natomiast warto wiedzieć dwie praktyczne rzeczy. Jeśli postawisz na krojenie wzdłuż włókien, mięso będzie zwarte i przede wszystkim nie rozwali się podczas poddawania go obróbce termicznej. Krojenie kurczaka w poprzek, nada z kolei mięsu miękkości. Wybór sposobu, jak pokroić pierś z kurczaka uzależnia jeszcze forma jego spożycia. Korzystanie z widelca nie ogranicza nas w sposobie krojenia, a pokrojenie w kostkę ułatwia ogólne przygotowanie posiłku. Gdy docelowym sztućcem będą pałeczki, zdecyduj się na krojenie w paski, które łatwo będzie złapać.

iStock

Jak pokroić pierś z kurczaka w kostkę?

Pierś z kurczaka w postaci kostki, to po kotlecie chyba najczęstsza forma przygotowywania mięsa drobiowego. Zwłaszcza gdy lubimy podawać go z makaronem lub ryżem. Czy taka technika wymaga specjalnego wyposażenia lub umiejętności? Zacznijmy od początku. Tak jak poprzednio, usuń wszelkie niepotrzebne elementy z mięsa. Następnie starannie umyj i osusz filet. Gdy posiadasz podwójną pierś z kurczaka, najlepiej będzie ją przekroić na pojedyncze kawałki, tak jak w przypadku przygotowania pod kotlety. Następnie rozetnij na długie paski uważając, aby nie zdusić mięsa, ponieważ samo w sobie jest miękkie, a przecież nie zależy nam na zbitej konsystencji. Gdy paski są gotowe, czas przekroić je prostopadle, tak, aby tworzyły kostkę. Na koniec dopraw ulubionymi potrawami i wrzuć np. na patelnię.

Sprawdź też: 4 proste kroki, jak jak zrobić kurczaka na patelni?

Jak pokroić pierś z kurczaka na roladki?

Roladki z kurczaka, są coraz bardziej popularnym daniem na polskich stołach. Nie ma co ukrywać, forma podania drugiego dania w takiej postaci łączy wiele dobrych elementów – kurczaka, smaczną panierkę o chrupiącej konsystencji i często roztopiony ser z warzywami.

Jak pokroić pierś z kurczaka na roladki, aby mięso było jak najlepsze? Zaczynamy od podstawowej czynności – oczyszczamy mięso z niechcianych dodatków. Jeśli posiadasz podwójny filet, rozdziel go na dwa kawałki w miejscu łączenia. Gdy pojedyncza pierś z kurczaka jest dużych rozmiarów, możesz rozważyć przekrojenie jej na połowę. Nie musisz martwić się o to, że kawałek będzie zbyt mały. Dzieje się tak, ponieważ przygotowane mięso należy przekroić w poziomie na cieńsze plastry i delikatnie roztłuc. Miękkość drobiowego mięsa pozwala zrobić to z pomocą rąk lub tłuczkiem do mięsa na wzór omówiony przy kotlecie. Praktyczna porada: używając woreczka foliowego na tłuczku, możesz zapobiec rozerwaniu się mięsa.

Roladki nie muszą być jednak wyłącznie z wykorzystaniem samego kurczaka. Są różne przepisy i różne szkoły gotowania. Zatem, jak pokroić pierś z kurczaka innym sposobem? Wykorzystać należy poprzedni pomysł i przygotować paski. W takim przypadku pracujemy na nieubitym filecie – czyścimy, myjemy i wysuszamy. Pierś z kurczaka kroimy w paski na długość, doprawiamy, smażymy i wkładamy np. do ciasta francuskiego.

Przede wszystkim nie zapominajcie, że to wy kreujecie finalną wersję swojej potrawy w oparciu o ulubioną formę spożywania posiłków, przepisów lub o wrażenia smakowe. Jeśli gyros lepiej ci smakuje z paskami, nie upieraj się przy kostkach. Jedzenie musi dawać przyjemność.