Karkówka – jedno z najbardziej uwielbianych mięs przez Polaków. Przygotowuje się zarówno na grillu podczas letnich dni, jak i na patelni lub w piekarniku. Istnieje wiele sposobów przygotowania tego mięsa, ale nie każdy wie jak przyprawić karkówkę tak, aby rzeczywiście była smaczna. Każdy sposób przygotowania karkówki wymaga innego przyprawienia.

Jakie przyprawy pasują do karkówki?

Odpowiednie przyprawienie karkówki nie należy do najłatwiejszych czynności. Każdy sposób przygotowania wymaga użycia innych przypraw, ponieważ niektóre z nich np. w kontakcie z ogniem nie poprawiają smaku, a jedynie go pogarszają. Odpowiednie przygotowanie karkówki, wymaga od nas wykonania marynaty, lecz także wyposażenia się w dane przyprawy, które będą odpowiednie. Większość z nich mamy w domu, ale nie wszystkie. Oczywiście można skorzystać z gotowych mieszanek, które zawierają w sobie przyprawy przeznaczone do danego sposobu obróbki termicznej karkówki. W sklepie możemy znaleźć również przyprawione karkówki, ale na nie trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Dlaczego? Często w nich są wykorzystane związki chemiczne, które w dużej ilości mogą być szkodliwe dla zdrowia. W większości jest też więcej soli niż dodalibyśmy samodzielnie.

W takim razie czym przyprawić karkówkę? Oczywiście przyprawami, które zawsze będą pasować do karkówki i marynaty, w której umieścimy nasze mięso, to pieprz i sól. Dla smaku również można dodać liści laurowych, ziele angielskie oraz kilku plastrów cebuli, które puszczą soki pod wpływem temperatury. Przygotowanie marynaty nie powinno obejść się bez oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Tłuszcz, którym jest oliwa, ma za zadanie sprawić, że nasze mięso nie będzie suche, a sok z cytryny skutecznie zmiękcza karkówkę (działa tak samo jak mleko, w którym również można zamarynować karkówkę). Tak naprawdę jest wiele przypraw, które pasują do karkówki, więc możemy dobierać je, według upodobań.

Jak przyprawić karkówkę do pieczenia?

Piec karkówkę można na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest pieczenie na grillu. Karkówkę, którą położymy na ruszt grilla, należy odpowiednio przyprawić. Zanim jednak się tym zajmiesz karkówka przed pieczeniem, powinna leżakować przynajmniej jeden dzień w marynacie. Z czego i jak wykonać taką marynatę? Przede wszystkim należy przygotować bazę tej substancji. Powszechnie uważa się, że taka baza musi być wykonana z trzech składników, które będą tłuste, kwaśne i słodkie. Najważniejsze jest, żeby dobrać odpowiedni tłuszcz, w którym nasza karkówka będzie odpoczywać. Do tego celu najlepszy będzie olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. Ze względu na zdrowie, polecamy tę drugą opcję.

Dlaczego tłuszcz musi się znajdować w marynacie? Tłuszcz pozwala zachować kształt mięsa w trakcie i po upieczeniu. Ważne, żeby karkówka w całości była pokryta tłuszczem. Następnym składnikiem musi być coś kwaśnego, czyli sok z cytrusów. W tym miejscu masz pełną dowolność, ponieważ może on wpłynąć na późniejszy smak mięsa. Kwaśne soki zmiękczają karkówkę.

Słodycz, to również coś, co musi znaleźć się w naszej marynacie. Do tego celu można wykorzystać słodkie cytrusy lub miód. Gdy bazę do marynaty mamy gotową warto skupić się na dodatkach do niej. Najlepiej sprawdzą się w tym podstawowe przyprawy, które mamy w swoim domu, czyli sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie, a także sproszkowana papryka (ostra lub słodka, wedle uznania). W marynacie powinny znaleźć się również świeże warzywa takie jak czosnek lub cebula.

Jak przyprawić karkówkę do pieczenia? W sklepach można znaleźć gotowe mieszanki. Jeśli chcecie ich użyć, to polecamy gotowe przyprawy do tego mięsa. Gdy jednak chcecie sami przyprawić mięso, doskonałym wyborem będzie papryka słodka lub ostra, świeżo zmielony pieprz, imbir, sól, tymianek, bazylię i oregano. Wyżej wymienione przyprawy, to podstawa, którą oczywiście można modyfikować wedle uznania. Piec karkówkę można również w piekarniku. Do jej przyprawienia nie będzie potrzebna marynata, ponieważ piecze się ją w brytfance pełnej sosu. Czym przyprawić sos z karkówki? Taki sos można przyprawić mieszanką przypraw typu "jarzynka" lub przyprawami, które znajdują się w każdym domu, czyli pieprz, sól, słodka lub ostra papryka, granulowany czosnek itd.

Sprawdź też: prosty zestaw, jak przyprawić żeberka, aby smakowały przepysznie

Jak przyprawić karkówkę do smażenia?

Aromatyczna karkówka z patelni – jest to danie, które możemy wykonać o każdej porze roku bez znaczenia, jaką pogodę mamy za oknem. Podstawą dobrze przygotowanej karkówki jest odpowiedni czas smażenia, a także odpowiednie wcześniejsze przygotowanie mięsa. Co należy zrobić, żeby karkówka z patelni była tak dobra jak z grilla? Najważniejsze jest wcześniejsze przyprawianie karkówki.

Jak przyprawić karkówkę do smażenia? Do tego celu, można wykorzystać gotowe mieszanki przypraw, ale lepiej użyć tego, co jest naturalne. Suszona papryka (ostra lub słodka) pieprz i sól, to podstawowe przyprawy, które powinny znaleźć się na twojej karkówce. Taką karkówkę można wcześniej zamarynować, co również wpłynie na jej smak.

iStock

Karkówkę można również usmażyć z cebulą, która wpłynie na smak całej potrawy, a także samo mięso, można wcześniej obtoczyć w mące, dzięki czemu będzie ona miała delikatną otoczkę, która będzie trzymać smak.

Jak przyprawić karkówkę do duszenia?

Karkówkę można również dusić, co wpłynie na jej strukturę i smak. Tak przygotowane mięso będzie bardzo kruche i miękkie. Jednak taką karkówkę również trzeba przyprawić. Jakie przyprawy pasują do karkówki duszonej? W tym miejscu po raz kolejny powtarzają się podstawowe przyprawy, które powinny znaleźć się w każdym domu. Sól, pieprz i papryka (słodka lub ostra), a także majeranek to podstawa, jeśli chodzi o przyprawianie karkówki przeznaczonej do duszenia.

Jeśli jednak tak przyprawiona karkówka, to za mało, z powodzeniem możesz dodać trochę rozmarynu, oregano lub suszonego czosnku. Warto taką karkówkę przed przyprawieniem nasmarować oliwą z oliwek, żeby podtrzymywała ona przyprawy i zapewniła konserwację mięsa, tzn. spowoduje to, że nie będzie się ona rozpadać podczas przekładania jej na talerz. Tak przygotowana karkówka będzie bardzo dobrze smakować w towarzystwie duszonej cebulki i puree z ziemniaków.