Miód pszczeli jest niezwykle ceniony w polskiej kuchni, nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale także cenne właściwości. Dodany do herbaty lub deserów stanowi wartościowy substytut cukru. Doskonale smakuje jako dodatek do kanapek lub tostów, jest też obowiązkowym składnikiem wielu domowych wypieków, marynat, a nawet zup. Czy wiecie, jak przechowywać miód, by możliwie najdłużej zachował świeżość? Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki i porady.

Prawdą jest, że ten wyjątkowy specjał bez problemu wytrzyma nawet kilka lat, ale tylko pod warunkiem, że umieścimy go we właściwym miejscu. Właściwym, czyli jakim?  

Jak powinno się przechowywać miód?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie naczynie najlepiej nadaje się do przechowywania tego naturalnego wyrobu. Miody są najczęściej sprzedawane w szklanych słoikach i właśnie taki pojemnik można śmiało uznać za idealny. Jeżeli zależy wam na walorach dekoracyjnych, przelejcie miód do glinianego lub ceramicznego naczynia, które można szczelnie zamknąć.

Pamiętajcie jednak, że tego produktu nie można przechowywać w pojemnikach wykonanych z aluminium lub innego metalu! Wynika to z faktu, że naturalny miód skutecznie pochłania obce smaki i zapachy. Zamknięty w metalowej puszce, szybko zyska nieprzyjemny posmak, który z całą pewnością nie pozostanie niezauważony.

Pojemnik należy umieścić w dość chłodnym miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne. W jakiej temperaturze najlepiej przechowywać miód? Optymalny przedział to od 8 do 10 stopni Celsjusza. Trzeba jednak wspomnieć, że właściwości miodu pozostają niezmienne do 20 stopni Celsjusza, więc jeżeli temperatura nieznacznie przekracza górną granicę zalecanego przedziału, nie powinno to zaszkodzić produktowi.

Czy miód można przechowywać w lodówce? Tak, o ile jest umieszczony w szczelnym pojemniku. Można też umieścić go w zamrażalniku, jednak warto podkreślić, że takie działanie służy jedynie spowolnieniu krystalizacji. W temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, proces ten zachodzi znacznie wolniej.

Skoro o krystalizacji mowa, warto odpowiedzieć na istotne pytanie: czy należy „bać się” tego procesu? Otóż, nie. Każdy naturalny miód prędzej czy później zmienia swój stan skupienia na stały. Najszybciej scukrzeniu ulegają odmiany zawierające dużo glukozy. Dotyczy to przede wszystkim miodu rzepakowego, który zaczyna krystalizować się w całej masie już po ok. 2-3 miesiącach. Miody, w których przeważa fruktoza (m.in. gryczany, spadziowy i akacjowy), dłużej opierają się krystalizacji, która w tym przypadku rozpoczyna się nie w całej masie, a w dolnych warstwach. Należy podkreślić, że scukrzenie nie wywiera negatywnego wpływu na jakość i właściwości miodu! 

Jak przechowywać miód po otwarciu?

Po otwarciu, miód przechowujemy w sposób opisany powyżej – w szklanym, glinianym lub ceramicznym pojemniku, który można szczelnie zamknąć i w zacienionym miejscu, w którym panuje temperatura od 8 do 10 stopni Celsjusza.

Należy pamiętać, że naturalne miody wykazują silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że skutecznie wchłaniają wilgoć z otoczenia. Mając to na względzie, należy pamiętać, że pojemnik z miodem można otwierać tylko na czas nabierania produktu. Warto unikać przy tym bliskiego sąsiedztwa przypraw o silnym aromacie.

Ważne: miód najlepiej nabierać drewnianą łyżką lub nożem. Nawet krótki kontakt z metalowymi sztućcami może sprawić, że produkt przyjmie nieprzyjemny smak. Oblizanej z nadmiaru miodu łyżki nie można ponownie zanurzyć w słoiku! Wynika to nie tylko ze względów higienicznych, ale także z faktu, że w ludzkiej ślinie zawarte są enzymy, które przyspieszają psucie miodu.

Jak przechowywać miód pitny?

Miód pitny to trunek, który w Polsce jest znany od bardzo dawna. Wspominał o nim już Gall Anonim. W średniowieczu, polskie miody pitne zastępowały wino na królewskich dworach. Wtedy też stały się słynne w pozostałych krajach Europy.

Jak przechowywać ten wyśmienity napitek? Zasady nie są zbyt skomplikowane:

  • miejsce przechowywania powinno być suche i zacienione,
  • optymalna temperatura zamyka się w zakresie od 5 do 10 stopni Celsjusza,
  • szczelnie zamknięte butelki należy ułożyć w pozycji horyzontalnej, która zapobiegnie wysuszeniu korka i w konsekwencji – zmianie smaku trunku.

Jak długo można przechowywać miód?

Jeżeli miód będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, nawet po otwarciu wytrzyma bardzo długo. Bardzo długo, czyli właściwie ile? Nawet kilka lat! Tak długi okres przydatności do spożycia jest zasługą naturalnych właściwości tego produktu.

Czy miód może się zepsuć?

Naturalny miód wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Te są zasługą obecności nadtlenku wodoru – związku chemicznego, który jest wynikiem utleniania glukozy do postaci kwasu glukonowego. Proces, o którym mowa, zachodzi pod wpływem działania inwertazy – enzymu znajdującego się w ślinie pszczół. Nie można nie wspomnieć, że miód obfituje we flawonoidy – organiczne związki chemiczne wykazujące działanie przeciwutleniające i grzybobójcze. 

To wszystko sprawia, że miód nie psuje się przez bardzo długi czas. Istnieje przypuszczenie, że ten naturalny produkt nigdy nie ulega zepsuciu, o ile jest przechowywany we właściwych warunkach. Potwierdzeniem tego są znaleziska archeologiczne. Naczynia z miodem, który nadal zachowywał swoje właściwości, znajdowano w grobowcach faraonów. Innym potwierdzeniem tej tezy jest znalezisko z 2012 roku, które odkryto w Gruzji. W trakcie prowadzenia wykopalisk, archeolodzy znaleźli gliniane dzbany z miodem sprzed 5500 lat. Ich zawartość była mocno skrystalizowana, ale nadal nadawała się do spożycia.

Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach produkt ten może ulec fermentacji. Wspomniany proces może wystąpić, gdy miód zostanie zebrany zbyt wcześnie. Fermentację może spowodować również nieumiejętne kremowanie miodu (gdy nastąpi jego napowietrzenie lub gdy wchłonie zbyt dużo wilgotnego powietrza) lub niewłaściwe przechowywanie (w brudnym lub nieszczelnym naczyniu). Jak rozpoznać sfermentowany miód? W początkowej fazie można wyczuć owocową woń i dostrzec pianę na jego powierzchni. Z czasem zacznie przybywać pęcherzyków gazu, a miód będzie wydzielał piwny i drożdżowy zapach.