Jest miękki i przyjemnie wilgotny, ale też podatny na wysychanie. Właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że ten wyśmienity wypiek jest dość wymagający w kwestii przechowywania. Jeżeli jednak będziecie trzymać się kilku zasad, wasze ciasto nawet na drugi dzień będzie wciąż miękkie i delikatne. Jak przechowywać biszkopt? Poniżej odpowiadamy na to pytanie. 

Już samo brzmienie słowa „biszkopt” może wzbudzić strach u cukierników-amatorów, którzy dopiero zdobywają swoje pierwsze szlify w tej dziedzinie. Rzeczywiście, przygotowanie puszystego biszkoptu to dość trudna sztuka, jednak nie aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Dylematy nie kończą się jednak na upieczeniu idealnego ciasta. Jak przechowywać biszkopt, żeby nie wysechł? To niezwykle istotne pytanie.

Jak prawidłowo przechowywać biszkopt?

Zgodnie z dobrą praktyką cukierniczą, biszkopt warto upiec na dzień przed przygotowaniem tortu. Nie chodzi tu wyłącznie o dobre zarządzanie czasem (choć w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z domowymi wypiekami, ta kwestia jest szalenie istotna). Na drugi dzień, biszkopt łatwiej się kroi. I to nie przez to, że świeży jest niemożliwy do pokrojenia, ale będzie to znacznie trudniejsze, bo ciasto zaraz po przestudzeniu wciąż jeszcze mocno się kruszy. Poza tym, jednodniowy biszkopt lepiej wchłania poncz

W tym miejscu pojawia się jednak obawa – czy biszkopt na drugi dzień nie będzie suchy? Odpowiadamy: nie, o ile będzie przechowywany w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli właściwie jakich?

Zacznijmy od początku. Upieczony biszkopt pozostawcie w formie do całkowitego przestudzenia. Gdy już będzie miał temperaturę zbliżoną do pokojowej, ostrym nożem z odpowiednio cienkim ostrzem odetnijcie brzegi ciasta i ostrożnie je wyjmijcie. Teraz możecie odłożyć biszkopt w chłodne miejsce i użyć, kiedy będzie potrzebny. Czy jednak delikatne ciasto nie wyschnie w kontakcie z powietrzem? Nie, jeżeli odpowiednio je przed tym zabezpieczycie. 

Co zrobić żeby biszkopt nie był suchy?

Żeby uniknąć wysuszenia biszkoptu, należy chronić go przed działaniem powietrza. W jaki sposób? To łatwe – wystarczy dokładnie owinąć ciasto folią spożywczą. Jeżeli akurat nie macie jej pod ręką, bez obaw. Tak samo dobrze sprawdzi się zwykła folia aluminiowa.

Jak długo można przechowywać biszkopt?

Jeżeli biszkopt położycie w chłodnym miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne, szczelnie owinięty bez problemu wytrzyma jeden dzień lub nawet dwa dni. Przechowywany w ten sposób dłużej, może stać się zbyt suchy. Dwa dni to niezbyt długo, ale jeżeli tort zamierzacie przygotować na drugi dzień po upieczeniu ciasta, taki termin przydatności okaże się w zupełności wystarczający.

Co jednak w sytuacji, w której biszkopt musi poleżeć dłużej? Bez obaw, także na to znajdzie się sposób.   

Czy biszkopt trzeba trzymać w lodówce?

Odpowiednio zabezpieczony przed wyschnięciem biszkopt można przechowywać na kuchennym blacie. Wynika z tego jasno, że przechowywanie tego wypieku w lodówce nie jest konieczne. Jeżeli jednak znajdziecie odpowiednio dużo miejsca w komorze chłodziarki, polecamy umieścić biszkopt właśnie w tym miejscu. Dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią.

W warunkach niskiej temperatury i odpowiedniej wilgotności powietrza (a właśnie takie panują w lodówce), domowy biszkopt spokojnie wytrzyma od pięciu dni do tygodnia! Po tym czasie, będzie wyglądał i smakował jak świeżo upieczony.

O czym należy pamiętać, przechowując biszkopt w lodówce?

  1. Po pierwsze, nigdy nie wkładajcie do chłodziarki ciepłego ciasta! Biszkopt można umieścić w lodówce dopiero po całkowitym przestudzeniu.
  2. Po drugie, zanim wypiek trafi do lodówki, najpierw musicie go szczelnie owinąć folią spożywczą lub aluminiową.
  3. Po trzecie, w bezpośrednim sąsiedztwie wypieku nie powinny znajdować się produkty spożywcze wydzielające silny zapach. Biszkopt niezwykle skutecznie pochłania wszelkie aromaty, a tego chcecie uniknąć. 

Siedmiodniowy czas przechowywania najczęściej okazuje się wystarczający w większości sytuacji. W większości, ale nie we wszystkich. Jeżeli chcecie upiec biszkopt na zapas, tydzień to zdecydowanie za krótko. Spokojnie, na to też znajdzie się rada. Wystarczy zastosować jeden prosty trik. O czym mowa? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy można zamrozić biszkopt na tort?

Wszyscy, którzy pomyśleli o umieszczeniu ciasta w zamrażalniku, trafili w „dziesiątkę” – nie ma żadnych przeciwwskazań przed mrożeniem biszkoptu! O czym należy pamiętać, zanim wypiek trafi do zamrażalnika? Zasady są dwie. Po pierwsze, nie zapomnijcie, że można mrozić wyłącznie całkowicie przestudzony wypiek. Po drugie, przed zamrożeniem musicie owinąć biszkopt folią spożywczą lub aluminiową (tak, ta zasada obowiązuje także w przypadku mrożenia).

Jak długo można przechowywać biszkopt w zamrażalniku? Do czterech miesięcy! Jeżeli więc planujecie jedną huczną imprezę na teraz, a następna ma odbyć się za kilka miesięcy, możecie od razu upiec biszkopt, który wykorzystacie do przygotowania tortu na drugie, bardziej odległe wydarzenie (o ile dysponujecie odpowiednią ilością miejsca w zamrażalniku). 

Gdy je wymiecie, ciasto będzie miękkie i wilgotne. Z całą pewnością nikt nie zorientuje się, że biszkopt został przygotowany kilka miesięcy wcześniej. Żeby jednak uzyskać taki efekt, musicie pamiętać o prawidłowym rozmrażaniu. Nie można w żaden sposób przyspieszać tego procesu. Rozmrażanie w kuchence mikrofalowej, piekarniku lub nad gorącą parą to zdecydowanie zły pomysł. Biszkoptu nie rozmrażajcie też w temperaturze pokojowej. Po wyjęciu, od razu umieśćcie go w lodówce i wykażcie się odrobiną cierpliwości. To zagwarantuje, że wypiek zachowa swoją strukturę.

Podsumowując, biszkopt możesz przechowywać:

  • w chłodnym i zacienionym miejscu w kuchni,
  • w lodówce,
  • w zamrażalniku.

W każdym przypadku ciasto należy owinąć folią spożywczą lub aluminiową. To sprawi, że nie wyschnie. Zależnie od wybranej metody, czas przechowywania ciasta może wynieść kilka dni, tydzień lub kilka miesięcy.