Biszkopt to jeden z podstawowych przepisów, od których wiele osób zaczyna swoją cukierniczą przygodę. Mimo prostej receptury, nie każdemu jednak udaje się osiągnąć idealną strukturę ciasta i w efekcie często jest ono dość suche. Co zrobić, żeby biszkopt był mokry? Wystarczy dodać do podstawowych składników 1 produkt z lodówki oraz wykonać prostą dodatkową czynność na końcu pieczenia. Efekt zachwyca strukturą i smakiem.

Jak zrobić biszkopt, żeby był wilgotny?

Podstawowy przepis na biszkopt to tylko jajka, mąka i cukier, jednak tę bazową recepturę warto wzbogacić czymś jeszcze. Aby wypiek nie wyszedł suchy i zapychający, tylko zachwycał wilgotną strukturą, wystarczy dodać 1,5 szklanki kefiru, a zamiast samej mąki użyć również kaszy manny. Proporcja jest tu prosta, gdyż oba sypkie składniki mieszamy w stosunku 1:1. 

Oprócz tego, warto zrobić jeszcze 1 prostą czynność, która doda całości idealnej struktury. Otóż biszkopt z kaszą manną i kefirem po wyjęciu z piekarnika nakłuwamy wykałaczką, polewamy odrobiną mleka i wkładamy do ciepłego piekarnika na 15 minut. Dzięki temu szybkiemu krokowi ciasto wyjdzie tak idealnie mięciutkie i wilgotne, że nie będzie już potrzebowało żadnych dodatków czy kremów, ani dodatkowego nasączania.

Biszkopt na kefirze - przepis

Składniki:

  • 3 jajka,
  • 1,5 szklanki kefiru,
  • 0,5 szklanki mleka,
  • 1 szklanka mąki,
  • 1 szklanka kaszy manny,
  • 1 szklanka cukru,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego.

Przygotowanie:

Całe jajka ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym. Następnie wlewamy kefir i dalej miksujemy całość. Gdy masa będzie jednolita, stopniowo dosypujemy kaszę mannę, mieszamy i odstawiamy na 30 minut, aby grysik napęczniał. Po tym czasie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i po raz ostatni łączymy ciasto.

Rozgrzewamy piekarnika do 180 stopni, a przygotowaną masę przelewamy do natłuszczonej blaszki. Biszkopt na kefirze pieczemy przez około 40-45 minut, a następnie wyciągamy ciasto i nakłuwamy patyczkiem do samego dna.

Teraz polewamy biszkopt mlekiem, a gdy cały płyn wsiąknie, wstawiamy ciasto ponownie do piekarnika (wyłączonego, ale wciąż ciepłego) na kolejnych 15 minut. Po tym czasie wyciągamy i studzimy wilgotny biszkopt.