Wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której idealnie wyrośnięty biszkopt opadał zaraz po wyjęciu z piekarnika. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o zbyt małą ilość proszku do pieczenia, bo okazuje się, że genialnie wysokie i puchate ciasto można zrobić i bez niego. Choć dla wielu osób może to brzmieć przedziwnie, wystarczy rzucić gotowym wypiekiem o podłogę, a problem zniknie.

Po co się rzuca biszkopt?

Co zrobić, żeby biszkopt nie opadł po upieczeniu? Babcia miała na to kontrowersyjny, ale bardzo skuteczny sposób. Gdy rzucała ciastem o podłogę, wszyscy łapali się za głowę, ale jej biszkopt nie miał sobie równych, więc każdy z czasem podchwycił jej patent. Ma to bowiem uzasadnienie, gdyż dzięki temu pozbywamy się nagromadzonych w cieście pęcherzyków powietrza i w efekcie ciasto nie opada. Zobaczcie, jak zrobić biszkopt rzucany, a po spróbowaniu ciasta nie wrócicie już do żadnego innego przepisu.

Jak rzucać biszkopt?

Biszkopt rzucany to bardzo prosty przepis, jednak musimy pamiętać, aby przygotować go właściwą techniką. Chodzi o to, aby wyjąć upieczone ciasto z piekarnika i gdy jest jeszcze gorące, upuścić blachę z wysokości około 60 cm na podłogę. Następnie ponownie wkładamy je do piekarnika, ale już wyłączonego i z uchylonymi drzwiczkami, po czym zostawiamy tam do całkowitego wystygnięcia. Dopiero wtedy możemy delikatnie wykroić nożem boki foremki i w tej sposób łatwo wyjąć ciasto.

Prosty przepis na biszkopt rzucany

Składniki:

  • 5 jajek,
  • 3/4 szklanki mąki pszennej,
  • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
  • 3/4 szklanki cukru.

Przygotowanie:

Obie mąki przesiewamy przez sito. Jajka wybijamy, oddzielając białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, a pod koniec miksowania stopniowo dosypujemy cukier. Następnie dodajemy po jednym żółtku, ciągle ubijając, a na koniec wsypujemy przesiane mąki i mieszamy całość delikatnie łyżką.

Gotowe ciasto biszkoptowe wlewamy do formy, wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni na około 30-40 minut. Gotowy biszkopt wyjmujemy z piekarnika i przed wyciągnięciem w blachy rzucamy nim o podłogę z wysokości około 60 cm.

Następnie odstawiamy ciasto do piekarnika z uchylonymi drzwiczkami i zostawiamy tam do całkowitego wystygnięcia. Dopiero wtedy delikatnie oddzielamy boki ciasta od formy nożem i wyjmujemy biszkopt.