Rosół - sekret idealnego wywaru

Rosół, to idealne danie na jakikolwiek posiłek każdego dnia, a także podczas różnorakich okazji. Tę zupę kochają Polacy, a to wszystko przez prostotę wykonania oraz niepowtarzalny smak. Jej wyjątkowy smak doceniają również turyści, którzy podróżują do Polski lub przez Polskę. Rosół można dostać w praktycznie każdej restauracji, w której serwują zupy. Próbując wykonać taki wywar w domu, należy uzbroić się w cierpliwość, choć istnieje kilka sposobów, aby przyspieszyć jej przyrządzenie. W sklepach można znaleźć wiele kostek rosołowych, zup w proszku, które smakiem, aromatem i wyglądem mają przypominać domowy rosół, jednakże świeży rosół jest niepowtarzalny. Istnieje szerokie grono ludzi, którzy od podstaw wykonują tę zupę, zaczynając od gotowania mięsa na bulion, przez mycie i obieranie warzyw, aż do przelewania zupy przez sitko. Tak wykonany rosół to danie, które na pewno będzie smakować wszystkim domownikom oraz gościom. Zdarza się jednak, że nasza zupa nie jest przejrzysta, co wpływa na finalny, nieco odpychający wygląd naszej potrawy.

Co zrobić, gdy rosół wyszedł mętny?

Dlaczego rosół jest mętny? Przyczyną zmętnienia zupy może być gotowanie surowego mięsa w gorącej wodzie. Takie mięso powinno się najpierw włożyć do zimnej wody i wspólnie z wodą je podgrzewać. Inną przyczyną może być próba szybkiego gotowania tej zupy na zbyt dużym ogniu. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec temu lub sklarować zmętniały rosół i są one dość proste w wykonaniu. Dlatego warto zapoznać się z niektórymi sposobami, które uratują twoją zupę. Sprawdź też: poradnik, jak długo gotować rosół

Jak naprawić mętny rosół?

Zdarza się, że przygotowany rosół wychodzi mętny. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim warto zapobiegać mętnieniu zupy. Istnieje kilka sposobów, ale przede wszystkim warto skupić się na tym, przez co ta zupa staje się mętna. Jak wyżej wspomnieliśmy, rosół staje się mętny przez włożenie surowego mięsa do gotującej się wody. Dlaczego tak się dzieje? Białko zawarte w mięsie ścina się w zbyt szybkim tempie. Wpływ na to ma także gotowanie zupy zbyt szybko, na zbyt dużym ogniu.

Istnieje teoria mówiąca, że szumowiny wytrącane podczas gotowania również mogą mieć wpływ na mętnienie rosołu, ale nie jest to potwierdzone, dlatego nie bierzemy tego pod uwagę. Jak naprawić mętny rosół? W pierwszej kolejności lepiej zapobiegać niż ratować zupę. Przed przyrządzeniem zupy warto wykonać kilka rzeczy, które mogą skutecznie przeciwdziałać mętnieniu zupy. Jak ugotować rosół, aby był klarowny? Oto kilka sposobów, które pomogą nam zapobiegać:

  • podstawą przygotowania dobrego rosołu jest wybranie świeżego mięsa. Takie mięso należy opłukać zimną wodą, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na klarowność bulionu,
  • rosół należy gotować na niewielkim ogniu. Ważne jest, żeby zupa gotowała się powoli – jest to zupa, która musi „dojść”, nie można przyspieszyć jej gotowania,
  • warto dodać opaloną cebulę, która sprawi, że bulion nabierze ładnego kolorytu oraz będzie klarowny,
  • można dodać czystą skorupkę od jajka w trakcie gotowania. Sprawi ona, że zupa będzie klarowna. Co najważniejsze, taką skorupkę należy wyłowić dopiero po ugotowaniu.

Co jednak gdy nasza zupa po ugotowaniu nie jest klarowna? Wtedy należy jak najszybciej ratować bulion.

Jak sklarować rosół białkiem?

Zmętniały rosół, można sklarować na kilka sposobów. Warto jednak zapobiegać wytrącaniu się osadu, który powoduje, że nasza zupa jest mętna. Jeśli jest już za późno na zapobieganie i trzeba w trybie natychmiastowym ratować zupę, należy skorzystać z kilku sprawdzonych metod klarowania rosołu. Jedną z nich jest klarowanie za pomocą białka kurzego.

Jak sklarować rosół białkiem kurzym? Wystarczy wlać dwa białka do naszego gotującego się bulionu. Jak ten zabieg pomoże w sklarowaniu rosołu? Ścinające się białko bardzo dobrze wchłania powstały tłuszcz, dzięki któremu nasza zupa nie jest przejrzysta. Gdy białko się zetnie, można je wyłowić wraz z szumowinami, które pływają po powierzchni rosołu (jest to opcjonalne, ponieważ szumowiny po jakimś czasie gotowania opadną na dno garnka).

Inną, równie skuteczną metodą jest ubicie piany z kurzych białek i wymieszanie jej z bulionem. Jednak nie wystarczy dodać tylko piany z białek – wszystkie składniki zupy pływające w wywarze należy wyłowić przed dodaniem piany. Jak to ma pomóc? Piana z białka wchłonie większość tłuszczu z zupy podczas ścinania. Po jakimś czasie należy zdjąć garnek z ognia i poczekać aż wszystkie szumowiny opadną na dno. Pianę z białka dodaje się pod koniec gotowania, ponieważ po sklarowaniu zupy pianą, należy ją przelać przez sitko, które usunie wszelkie zanieczyszczenia z wywaru, w tym naszą pianę.

Jak sklarować rosół w inny sposób?

Jak sklarować rosół, jeśli nie mamy akurat jajek w lodówce? Istnieje wiele sposobów klarowania zupy bez użycia białka. Oczywiście polecamy zapobiegać, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy nieco czasu. Jednym z najpopularniejszych sposobów klarowania rosołu, jest użycie cebuli. Polega na wrzuceniu całej cebuli do zupy (całej, czyli nawet w łupinie). Zanim jednak wrzucisz taką cebulę do zupy, warto opalić ją nad ogniem. Sprawi to, że nasz rosół będzie bardziej klarowny, a sama cebula dodaje wyrazistego smaku i sprawia, że rosół ma swój charakterystyczny kolor.

Innym sposobem na klarowanie rosołu jest dodanie kilku kostek lodu. Najważniejsze jest, żeby zupę z kostkami lodu zdjąć z palnika, ponieważ gotująca się zupa sprawi, że nasz lód, zamiast „wypchnąć” tłuszcz na powierzchnie wywaru roztopi się, przez co nasza zupa będzie rozwodniona.

Polecamy: jak uratować przesoloną zupę?