Rosół to jedna z ulubionych zup przygotowywanych przez Polaków, a także naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów. Często spożywamy go w restauracjach, ale znajdzie się grono osób, które z chęcią przygotują go własnoręcznie. Jednak zdarza się, że rosół wychodzi nam mętny i staje się on odpychający. Co zrobić, żeby rosół nie był mętny? Przedstawiamy wam kilka sprawdzonych sposobów, które zapobiegną mętnieniu zupy.

Dlaczego rosół jest mętny?

Rosół jako jedna z najbardziej lubianych przez Polaków zup, często jest przygotowywana w restauracjach, a także w domach. Czasami się zdarza, że zupa wyjdzie nam jednak mętna, a ten wygląd sam w sobie jest odpychający.

Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów mętnienia rosołu może być włożenie surowego mięsa do gorącej wody, a skutkiem takiej sytuacji jest zbyt szybkie ścinanie białka z mięsa. To powoduje, że bulion staje się nieprzejrzysty. Ważne jest również, żeby zadbać o świeżość mięsa – nieświeże mięso również może wpłynąć negatywnie na wygląd zupy.

Kolejną przyczyną zmętnienia rosołu (choć niektóre osoby zaprzeczają temu) jest nieściąganie szumowin podczas gotowania. Jest to jednak przyczyna, której nie można w stu procentach potwierdzić, ponieważ te szumowiny z czasem osiądą na dnie garnka. Najczęstszym błędem popełnianym w kuchni, jest zbyt szybkie gotowanie rosołu. Pozostawienie bulionu na przesadnie dużym ogniu, skutkuje tym, że wszystkie składniki zupy puszczają „soki” w zbyt krótkim czasie.

Jak prawidłowo gotować rosół?

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wykonać przed gotowaniem rosołu, jest odpowiednie dobranie składników. Do ugotowania rosołu należy wybrać produkty pierwszej świeżości, ponieważ nie będą one wypuszczać brudów z wnętrza. Gdy wybraliśmy już najświeższe składniki, warto zająć się mięsem. Należy je dokładnie umyć i gotować razem z wodą – pozwala to mięso przyzwyczaić się do zmian temperatury, przez co unikniemy zbyt szybkiego ścinania się białka w mięsie. Jedną rzecz, którą warto podkreślić, jest fakt, że rosół to zupa, którą powinny wykonywać tylko osoby cierpliwe, ponieważ rosół powinno się gotować wolno i na stosunkowo małym ogniu.

Jeśli chodzi o teorię, która mówi, że powinno się usuwać szumowiny pływające na powierzchni bulionu. Nie jest to do końca prawdą – szumowiny same po jakimś czasie opadną na dno garnka, ale jeśli zależy ci na ładnym wyglądzie zupy (żeby nic w niej nie pływało, oprócz składników) możesz wyłowić wszystkie szumowiny.

iStock

Co zrobić, żeby rosół nie był mętny?

Mętnieniu rosołu najlepiej zapobiegać, ale jeśli powyższe wskazówki nie pomogły i z jakiejś przyczyny rosół jest wciąż mętny, można spróbować go oczyścić. Jak oczyścić mętny rosół? Istnieje wiele sposobów, a jednym z nich jest gotowanie rosołu z cebulą (która i tak jest jednym ze składników tej zupy), którą wcześniej opaliliśmy nad palnikiem. Opalona cebula wsiąknie cały tłuszcz, który powstał podczas mętnienia, a także sprawi, że rosół będzie bardziej intensywnego koloru. Istnieje sposób, który polega na wrzuceniu czystej skorupki jajka kurzego. Taka skorupka skutecznie pozbędzie się zabrudzeń. Wyciąga się ją dopiero po ugotowaniu. Gotową zupę najlepiej przelać przez sitko, które usunie skorupkę z wywaru.

Klarowanie rosołu, czyli sposób na mętny rosół

Jeśli zapobieganie i oczyszczanie rosoły nie pomogło, można spróbować kilku sposobów klarowania bulionu. Jak wyklarować rosół?

  1. Jednym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem klarowania rosołu, jest klarowanie białkiem kurzym. Jak to się robi? Podczas gotowania rosołu należy wlać około 2 łyżek białka kurzego (wszystko zależy od ilości gotowanej zupy). Białko podczas ścinania wchłonie większość tłuszczu z zupy, który powoduje mętnienie wywaru.
  2. Inną metodą, w której również wykorzystamy kurze białko, jest ubicie piany z niego i wymieszanie go z zupą. Ważne jest, żeby ten sposób wykonywać na czystym bulionie, bez żadnych składników. Polecamy wykonać tę czynność już po ugotowaniu zupy.
  3. Podczas stygnięcia zupy, białkowa piana się zetnie, wyciągając z zupy zbędny tłuszcz. Gdy zupa już ostygnie, wszystkie zanieczyszczenia opadną na dno, taki wywar należy przelać przez sitko, na którym zostaną wszystkie zanieczyszczenia.
  4. Ostatnim skutecznym sposobem, który chcemy wam polecić, jest klarowanie za pomocą kostek lodu. Jak to wykonać? Wystarczy dodać do bulionu kilka kostek lodu, które sprawią, że podczas stygnięcia zupy cały zbędny tłuszcz wypłynie na powierzchnię wywaru. Nie należy gotować zupy z kostkami lodu – może to skutecznie pogorszyć zupę, przez co smak będzie mniej intensywny i nie będzie posiadał należytego koloru.