Aby grill się udał nie wystarczy kupić kiełbasę i położyć na ruszcie. Trzeba zaplanować grillowanie wcześniej - zadbać o odpowiedni sprzęt, produkty spożywcze i pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z ważniejszych rzeczy jest wybór miejsca do grillowania. Nie wszędzie bowiem jest to dozwolone - sprawdźcie nasz poradnik Grillowanie na balkonie czy grill ogrodowy w parku. Gdzie można legalnie grillować?

Wybierz odpowiedni sprzęt do grilla

Aktualnie nasz wybór nie ogranicza się tylko do grilla węglowego, chociaż to nadal najpopularniejszy sprzęt. Wybierając się do sklepu, warto mieć na uwadze, ile osób zazwyczaj będzie z niego korzystać. Nie ma sensu kupować grilla z ogromnym rusztem, jeśli chcemy grillować tylko w gronie rodzinnym lub najbliższych znajomych. Wybierzmy mniejszy sprzęt, ale sprawdźmy, czy ma np. kółka - dzięki temu łatwiej będzie nam przetransportować go w inne miejsce. Ważnym elementem jest też pokrywa, która zapobiega wysuszeniu jedzenia i sprawia, że piecze się bardziej równomiernie. Zadbajcie o to, by grill był stabilny, nie będzie wtedy ryzyka, że nasze jedzenie wyląduje na ziemi.  

Inną opcją jest grill gazowy. Kupując go pozbywamy się problemu z rozpalaniem grilla, bo żeby działał, wystarczy odpalić palnik. Musimy jednak pamiętać o butli gazowej. Kiedy gaz się skończy, nie będziemy mogli używać grilla. Przy częstym grillowaniu może się okazać, że jeżdżenie po gazowe butle będzie uciążliwe.

W tej sytuacji rozważcie zakup grilla elektrycznego. Pozwoli on uniknąć dymu, jedzenie upiecze się szybciej i będzie zdrowsze. Minusem jest to, że nie ustawimy go w dalekim kącie ogrodu - gniazdko elektryczne jest mu niezbędne do funkcjonowania. Jeśli chcemy grillować z dala od gniazdka, zaopatrzmy się w przedłużacz, przeznaczony do używania na dworze.

Po użyciu poczekajmy aż grill wystygnie i dokładnie go wyczyśćmy. Nie ma nic gorszego niż zaschnięte resztki jedzenia czy niewysypany popiół. Żaru z grilla węglowego nie wyrzucajmy do śmieci - możemy spowodować pożar!

Co na grilla?

Kiedy mamy już niezbędny sprzęt, czas pomyśleć o jedzeniu. Wspaniała będzie zwykła kiełbasa biała pieczona czy karkówka z grilla.  Szaszłyki na grilla również będą dobrym pomysłem - m.in. szaszłyki z indyka. Nie kupujmy paczkowanego mięsa na grilla - może okazać się kiepskiej jakości.

Na grillu doskonale sprawdzają się też warzywa. Powolne pieczenie sprawia, że plastry bakłażana, połówki pomidora czy wstążki cukinii nabierają bardziej wyrazistego, pełniejszego smaku. Mogą być dodatkiem do mięsa, ale wspaniale zagrają też w sałatce (sprawdź nasze pomysły na sałatki na grilla) albo wege burgerze. Dobrą opcją jest również położenie na grilla sera. Za przystawkę może uchodzić grillowany oscypek z żurawiną, do mięsa i warzyw pasować będzie natomiast np. grillowany ser halloumi. Możemy też przygotować całkiem wegański grill.

Sprawdź też grill przepisy

Postawmy na powolne pieczenie jedzenia. Niech węgle raczej delikatnie się żarzą, a nie palą, w grillu gazowym palnik odkręćmy na średni płomień, a w grillu elektrycznym utrzymujmy niewysoką temperaturę płyty.

Warto zadbać też o odpowiednie napoje. Do obiadowych czy kolacyjnych dań pasuje piwo i wino, ale pamiętajmy, że kiedy jest naprawdę upalnie, lepiej zrezygnować z alkoholu. Zamiast tego lepsza będzie domowa lemoniada czy mrożona herbata w dzbanku. Dobrym wyborem będzie także cytrynowe piwo bezalkoholowe - idealne do posiłków lub po obiedzie w ciepły dzień - np. Warka Radler 0,0% Cytryna. Dobrze schłodzone skutecznie orzeźwiająca i pozwala raczyć się cytrusowym smakiem. Wszystko za sprawą połączenia jasnego piwa z klasyczną lemoniadą. Smakosze goryczki piwa docenią natomiast Warkę Radler Ciemne Cytrynowe 0,0% - na bazie ciemnego piwa warzonego z kompozycji słodów: jasnego, karmelowego jasnego, monachijskiego, palonego i karmelowego ciemnego oraz lemoniady cytrynowej.

Grilluj na tacce i bez podpałki

Przygotowanego jedzenia nie kładźmy bezpośrednio na ruszcie, jeśli grillujemy na grillu węglowym. Tłuszcz skapujący z mięsa na rozżarzone węgle i parujący z powrotem do naszego mięsa jest bardzo niezdrowy. Zaopatrzmy się w aluminiowe tacki, lub obłóżmy ruszt folią aluminiową. 

Starajmy się też nie używać podpałki. Nasze jedzenie przez spalanie podpałki będzie miało nieprzyjemny, chemiczny posmak, nie jest to też dobre dla naszego zdrowia. Co ciekawe, w sklepach możemy już znaleźć specjalne podpałki, które nie są szkodliwe - warto ich poszukać.

Jeśli zamierzacie grillować z daleka od domu albo przeraża was wizja zmywania, kupcie jednorazowe naczynia. Najlepiej papierowe, bardziej ekologiczne niż te plastikowe!