Gotowane ziemniaki to stały punkt programu w naszych codziennych obiadach. Przygotowujemy je niemal codziennie, a wodę z garnka zawsze wylewamy do zlewu. Okazuje się jednak, że to wielka strata. Zobaczcie, do czego można wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków, a już nigdy jej nie wylejecie.

Właściwości wody z gotowania ziemniaków

Wszyscy ją wylewamy, a mało kto zdaje sobie sprawę, jakie właściwości ma woda po ziemniakach. Tymczasem ten kuchenny odpad okazuje się bardzo wartościowym płynem. Wszystko dlatego, że podczas gotowania, ziemniaki oddają sporą część swoich składników odżywczych do płynu. Wystudzona woda z gotowania ziemniaków zawiera więc mnóstwo minerałów, takich jak wapń, fosfor, żelazo, potas oraz magnez, a także witaminę C oraz te z grupy B. Wszystkie te cenne wartości sprawiają, że warto ją ponownie wykorzystać w kuchni.

Jak wykorzystać wodę po ziemniakach? 

Zamiast wylewać ten płyn do zlewu, lepiej przelejcie go do innego garnka i wykorzystajcie do kolejnego przepisu. Woda z ziemniaków szczególnie dobrze sprawdzi się do gotowania sosów, zup i gulaszy bez dodatku zasmażki z mąki. Wszystko dlatego, że jest bogata w naturalną skrobię ziemniaczaną, przez co naturalnie zagęszcza. To genialny patent na gotowanie wszelkich potraw bez dodawania im zbędnych kalorii z tłustej zasmażki czy tuczącej śmietany i mąki. 

Co zrobić z wodą po ziemniakach? Inne zastosowania

  • naturalny nawóz do roślin

Bogactwo minerałów, zawartych w wodzie z ziemniaków sprawi, że zarówno rośliny domowe, jak i ogrodowe będą znacznie lepiej rosły, a dodatkowo ochroni je przed atakiem szkodników. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy użyć wody z ziemniaków jako nawozu do kwiatów, nie może być ona słona, więc lepiej ugotować ziemniaki bez dodatku tej przyprawy i dosolić je już na talerzu.

  • mikstura na przeziębienie

Z wody po ziemniakach możemy wyczarować też skuteczny i w pełni naturalny specyfik na kaszel, katar i ból gardła. Wystarczy wymieszać ją z surową cebulą, aby zrobić znacznie szybszą wersję słynnego syropu cebulowego. W przeciwieństwie do tamtego babcinego przepisu tę miksturę możemy jednak pić od razu.

  • płukanka do włosów

Woda po ziemniakach jest też naturalnym sposobem na nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie włosów. Przeciwdziała też przetłuszczaniu się i wypadaniu kosmyków. Wystarczy raz w tygodniu płukać włosy przestudzonym płynem, a efekty będą widoczne bardzo szybko. W tym przypadku podobnie jak przy nawozie do roślin, musi być to niesolona woda.