Potrawy z grilla są smaczne i stosunkowo łatwe do przyrządzenia. Przygotowuje się je powoli, ale w leniwe letnie popołudnia nikomu to nie przeszkadza. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt uruchamiamy grille!

Jaki grill wybrać?

Podstawową jest kupno odpowiedniego grilla. Warto zastanowić się, na ile osób zwykle będziemy przygotowywać posiłek i dobrać odpowiedni rozmiar sprzętu. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje grillów.

Grill węglowy to klasyk, z którym spotkał się chyba każdy. Do rozpalenia ognia używamy węgla drzewnego i nad powstałym żarem opiekamy mięso i warzywa. Minusem takiego sprzętu jest to, że tłuszcz skapując bezpośrednio na węgle zamienia się w szkodliwe dla zdrowia substancje, które ulatniają się do jedzenia. Można temu zapobiec np. grillując na tackach lub owijając ruszt folią aluminiową. Tego typu grill wymaga świeżego powietrza - najlepiej ustawić go w ogrodzie lub wyznaczonym miejscu w parku.

Grill gazowy jest nieco łatwiejszy w obsłudze. Przede wszystkim nie musimy tracić czasu na rozpalanie ( a kto kiedykolwiek miał do czynienia z klasycznym grillem wie o co chodzi), ponieważ grill działa na butlę gazową. Należy pamiętać o jej regularnym uzupełnianiu - nie chcemy przecież, by skończyła się w połowie imprezy. Grill gazowy jest także łatwiejszy do czyszczenia. Smak potraw przygotowany na takim grillu będzie jednak inny niż z grilla węglowego.

Grill elektryczny z kolei to faworyt w wielu domach. Jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy podłączyć go do prądu, a płyty zaczną się rozgrzewać. Często w tego typu grillach znajdziemy specjalne tryby do pieczenia np. kurczaka lub steków. Wtedy nie musimy nawet specjalnie pilnować naszego mięsa i warzyw - kiedy będą gotowe urządzenie powiadomi nas odpowiednim dźwiękiem. 

Grilluj odpowiednio

W wielu przypadkach do zgrillowania konkretnych produktów będziemy potrzebować dodatkowych gadżetów. Do upieczenia ryby warto użyć specjalnej zamykanej kratki, która umożliwi nam także przeniesienie upieczonego jedzenia w całości na talerz. Małe kawałki warzyw możemy nabić na szpikulce i upiec w formie szaszłyków, ale jeśli chcemy zachować plasterki w całości, równo przypieczone ze wszystkich stron, z pomocą przychodzi specjalna mata. Rozkładamy ją na grillu i gotowe! 

Do obsługi grilla używajcie dedykowanych do niego przedmiotów. Dużo wygodniej przełożyć mięso na drugą stronę przy użyciu specjalnych szczypiec niż zwykłego widelca. Poza tym grillowe narzędzia zawsze będą w pogotowiu obok samego grilla i nie będziecie musieli biegać po nie do kuchni.