W czym tkwi fenomen leczo? To potrawa jest pyszna, niedroga, łatwa w przygotowaniu i można do niej dodać właściwie wszystko. Niektórzy nazywają ją "czyszczeniem lodówki", gdyż do tego przepisu można wykorzystać niemal wszystkie resztki warzyw i mięs. Mimo tej dowolności, warto dorzucić do garnka 1 sekretny składnik, który odmieni smak i zapach całego dania. To znany i lubiany produkt, na który właśnie mamy sezon. 

Co dodać do leczo? Poznaj tajemniczy składnik

Węgierskie leczo to klasyka gatunku, jednak powstaje coraz więcej wariacji na jego temat z przeróżnymi dodatkami. Z czym najlepiej smakuje leczo? Aby maksymalnie podbić jego smak i zapach, wystarczy dodać tylko jeden składnik, czyli świeże, suszone lub mrożone grzyby. Choć w sieci i książkach kucharskich często pojawia się przepis na leczo z pieczarkami, to wersja z grzybami leśnymi jest wciąż mało popularna. Warto to jednak zmienić i podać ten przepis dalej, gdyż takie leczo grzybowe z pewnością zachwyci każdego i błyskawicznie zniknie z talerzy. 

Jakie grzyby do leczo?

Do leczo pasuje większość gatunków grzybów. Mogą to być kurki, borowiki, podgrzybki czy maślaki. Już jedna garść tego aromatycznego składnika nada potrawie znacznie mocniejszy, głębszy i bardziej wyrazisty smak. Jeśli w szczycie sezonu uda wam się nazbierać zapas pachnących grzybów, możecie je też ususzyć i zmielić na proszek, który posłuży za przyprawę do wielu dań. Innym sprytnym sposobem na przetworzenie leśnych skarbów jest domowa kostka grzybowa bez konserwantów, która idealnie sprawdzi się jako baza do sosów i zup.

Przepis na leczo z grzybami

Składniki:

  • 1 kg papryki czerwonej
  • 1 kg pomidorów
  • 2  cukinie
  • 2 cebule
  • 4 ząbków czosnku
  • garść świeżych leśnych grzybów
  • sól, pieprz, zioła prowansalskie 
  • olej do smażenia

Kroki przygotowania:

1. Zaczynamy od nacięcia pomidorów i zalania ich wrzątkiem. Po kilku minutach parzenia ściągamy z nich skórkę i kroimy je w kostkę.

2. Paprykę i cukinię myjemy i kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i drobno szatkujemy, a czosnek przeciskamy przez praskę.

3. Cebulkę z czosnkiem szklimy na odrobinie oleju, a po chwili dodajemy paprykę, cukinię i pomidory. Wszystko dusimy do miękkości.

4. Grzyby dokładnie myjemy, kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju. Kiedy się zarumienią, podlewamy je odrobiną wody i dusimy przez kilka minut.

5. Duszone grzyby dodajemy do reszty warzyw i wszystko razem gotujemy jeszcze przez kilka minut.

6. Gotowe leczo z grzybami przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami.