Coraz więcej osób samodzielnie robi kiszona kapustę w domu. To nic trudnego, a korzyści z takiej kiszonki jest całe mnóstwo. Dodatkowo mamy pewność, że w słoikach ląduje tylko to, co niezbędne, bez chemicznych dodatków. Klasyczna kapusta kiszona to zaledwie kilka składników. Oprócz kapusty to tylko sól i ewentualnie marchewka.

Kapusta kiszona jest naturalnym źródłem probiotyków, wzmacnia odporność, obniża poziom złego cholesterolu - i jest świetna na odchudzanie. To prawdziwa skarbnica witamin i cennych dla naszego organizmu składników. Najzdrowsza jest ta przygotowana samodzielnie. Jak ją ukisić, by smakowała genialnie i dostarczała organizmowi jak najwięcej substancji odżywczych?

Kapusta kiszona z czosnkiem

Kapusta kiszona będzie jeszcze cenniejsza gdy dodacie do niej czosnek. Dzięki swoim właściwościom wspomaga leczenie infekcji wirusowych. Wysoka zawartość lotnych związków siarki ułatwia odkrztuszanie, zwiększa potliwość, obniża gorączkę, rozgrzewa, a również udrażnia drogi oddechowe. To nie przypadek, że czosnek jest głównym składnikiem wielu domowych sposobów na przeziębienia. Dlatego właśnie warto go dorzucić do kapusty kiszonej.

Do kiszenia potrzebujecie:

  •     2 główki kapusty białej
  •     2 średnie marchewki
  •     4 ząbki czosnku
  •     ok. 3 łyżki soli grubej ( kamiennej ) lub soli morskiej

Kapustę drobno poszatkujcie. Marchewkę zetrzyjcie na tarce na grubych oczkach. Czosnek przeciśnijcie przez praskę.
Kapustę, marchew, czosnek i sól wymieszajcie w misce chwile wygniatając, by puściły sok. Wyrównajcie od góry, przykryjcie ścierką i odstawcie na 1 godzinę. Po tym czasie przełóżcie kapustę do słoików, ugniatając ciasno.

Na koniec przyciśnijcie kapustę czymś ciężkim np. mniejszym słoikiem z wodą, tak aby na górze pojawił się sam sok, mniej więcej 2 cm od brzegu. Otwarte słoiki wstawcie do miski, bo w trakcie kiszenia kapusta buzuje i puszcza sok, który  wypływa ze słoika. Słoiki przykryjcie ściereczka i odstawcie na 6-7 dni w ciepłe miejsce.
Po tym czasie zamknijcie szczelnie słoiki, by kapusta przestała się kisić. Odstawcie słoiki w chłodne miejsce, a najlepiej przechowujcie w lodówce.