Zapiekanki są świetnym obiadowym pomysłem. Robi się je stosunkowo szybko, nie wymagają też wielkiej wprawy - wystarczy przecież umieścić składniki w naczyniu i zapiec.

Idealna zapiekanka

Doskonała zapiekanka jest gorąca i aromatyczna. Miękka w środku, z gęstym sosem i ciągnącym się serem. Dwa podstawowe rodzaje zapiekanek to zapiekanka ziemniaczana i zapiekanka makaronowa. Poszczególne składniki, np. plasterki ziemniaków, mięso mielone i pokrojone warzywa układamy w naczyniu warstwowo. Pamiętamy o sosie - dobrze sprawdzi się zarówno klasyczny sos pomidorowy, jak i beszamel, zwłaszcza jeśli naszym daniem będzie lazania. Sosu nie może też być za dużo, inaczej zapiekanka będzie w nim "pływać". Zapiekanka ziemniaczana i inne wersje zapiekanki powinny łatwo nakładać się porcjami na talerze.

Za rozgrzewające właściwości zapiekanek odpowiadają w dużej mierze przyprawy. Nie żałujmy słodkiej i ostrej papryki oraz ziół. Nie wszystkie świeże zioła nadadzą się do zapiekanek. Listki bazylii czy rukoli zwiędną pod wpływem ciepła i będą niesmaczne. Możemy posypać nimi już gotową zapiekankę lub użyć ziół suszonych.\

Sprawdź przepis - zapiekanka z makaronem

Wierzch zapiekanki najlepiej posypać żółtym serem, po to, by utworzył apetyczną, chrupiącą skorupkę. Wiele naczyń wyposażonych jest w pokrywkę - przykryjmy zapiekankę na początku pieczenia, a potem, pod sam koniec, zdejmijmy pokrywkę, by wierzch był chrupiący, ale nie spalony.

Z gliny, ceramiki, silikonu

Naczynia do zapiekania powinny być dość ciężkie i mieć grube ścianki. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Najładniejsze są te z ceramiki - występują w różnych kolorach i wzorach.

Inne są naczynia gliniane, które długo utrzymują ciepło i sprawiają, że danie jest bardziej soczyste. Klasykiem, który znajdziecie w każdej kuchni jest z pewnością szklane naczynie żaroodporne - dzięki przezroczystym ściankom możemy na bieżąco monitorować stan naszej zapiekanki. 

Zobacz też przepis: zapiekanka z cukinii

Nowością są natomiast naczynia silikonowe. Nie dość, że są lżejsze od tradycyjnych, to jeszcze łatwo je przechowamy, bo wszędzie się zmieszczą.