Płynne produkty roślinne, potocznie nazywane mlekiem, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Stanowią ważny składnik diety wegańskiej, a dla osób nietolerujących laktozy lub uczulonych na białko mleka krowiego są cennym zamiennikiem produktów zwierzęcych. Właśnie do tej grupy zaliczane jest mleko kokosowe. Ale nie zawsze mamy je pod ręką. A zatem, mleko kokosowe – czym je zastąpić w kuchni? Co dodać zamiast mleczka z kokosa?

Czym jest mleko kokosowe?

Mianem mleka kokosowego często błędnie określana jest woda kokosowa – rzadki, bezbarwny płyn znajdujący się w niedojrzałych kokosach. W tym miejscu należy podkreślić, że zamienne stosowanie obu nazw jest ewidentnym błędem, bo w praktyce mamy do czynienia z zupełnie innymi produktami. W tym tekście skupimy się na tym, czym zastąpić mleko kokosowe. 

Mleko kokosowe powstaje z miąższu dojrzałych orzechów kokosowych. Pozyskany w procesie ekstrakcji surowiec bazowy jest łączony z wodą w odpowiednich proporcjach. Moczony w wodzie miąższ jest ogrzewany do odpowiedniej temperatury, następnie zostaje odciśnięty. Finalny produkt ma białą barwę, a jego konsystencja zależy przede wszystkim od zawartości miąższu. Im wyższa ta ilość, tym:

  • konsystencja jest gęstsza i bardziej kremowa (taki wyrób często nazywany jest mleczkiem kokosowym)
  • niższa zawartość miąższu w stosunku do objętości wody pozwala uzyskać rzadki napój.

Poszczególne odmiany różnią się też pod względem zawartości tłuszczu (w którym dominują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe).  

Smak kokosa jest wyraźnie wyczuwalny w mleku. Nie można jednak powiedzieć, że jest to produkt intensywnie kokosowy. Przeciwnie, smak mleka kokosowego jest raczej subtelny, podobnie jak aromat. Oczywiście, im większa zawartość miąższu, tym bardziej są wyczuwalne kokosowe nuty. 

Mleko kokosowe w kuchni

Właśnie ta delikatność w smaku sprawia, że mleko kokosowe ma szerokie zastosowanie w kuchni. Bardziej płynne produkty już same w sobie stanowią orzeźwiający, smaczny i zdrowy napój, ale są też doskonałą bazą do wszelkiego rodzaju smoothies. Świetnie sprawdza się też jako dodatek do płatków śniadaniowych, musli i owsianek, ale nie tylko. Wyśmienicie smakuje też z kawą.

Gęstsze odmiany, w tym także częściowo odtłuszczone, są stosowane jako dodatek do sosów, dań curry i deserów. Dobrze sprawdzają się w roli składnika wypieków i jako polewa, np. do ciast i lodów. Nadają się do zagęszczenia zup i gulaszów.   

Najlepsze zamienniki mleka kokosowego

Mleko kokosowe coraz częściej jest stosowane w polskich kuchniach. W tym przypadku podaż nadąża za popytem i w sieciowych sklepach spożywczych zwykle nie ma problemu ze znalezieniem wysokiej jakości produktu. Jeżeli jednak zabrakło wam mleka kokosowego i nie macie czasu na zakupy, albo potrzebujecie tak małej jego ilości, że szkoda otwierać nową puszkę, w większości przepisów śmiało możecie zastosować inny produkt roślinnego pochodzenia. Prawie żaden substytut nie odtworzy smaku kokosa (prawie, bo na naszej liście znalazł się jeden produkt o walorach smakowych zbliżonych do tych, które oferuje mleko kokosowe). Większość ma jednak zbliżoną konsystencję i podobne właściwości, a niedobory smakowe w każdym przypadku można łatwo uzupełnić dodatkiem wiórek kokosowych lub aromatu kokosowego.

Jogurt kokosowy zamiennikiem mleka kokosowego

Jogurt kokosowy to dobra alternatywa dla kremowego mleczka kokosowego. Ma podobną konsystencję i smak. To sprawia, że świetnie sprawdza się jako składnik dań curry, sosów i deserów. 

Jogurt kokosowy jest produktem wegańskim, więc może być spożywany przez osoby, które eliminują ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i przez wszystkich, którzy nie mogą ich spożywać z przyczyn zdrowotnych. Jako zamiennik mleczka kokosowego sprawdza się w każdej sytuacji, a zwłaszcza wtedy, gdy przepis uwzględnia tylko niewielki dodatek tego składnika – opakowania z jogurtem mają znacznie mniejszą pojemność niż puszki z mleczkiem. 

Mleko owsiane alternatywą kokosowego

Kolejnym dobrym zamiennikiem mleka kokosowego jest jego owsiany odpowiednik. Naturalny roślinny napój ma przyjemnie słodki smak i dość wodnistą konsystencję. Mleko owsiane świetnie sprawdza się jako dodatek do kawy lub herbaty. Na bazie tego produktu przygotujecie wyśmienite smoothie. Mleko owsiane można też dodać do porannej owsianki lub płatków śniadaniowych. Nie ma też żadnych przeciwwskazań przed użyciem go jako składnika ciepłych dań, ale uwaga – mleko owsiane po ugotowaniu zmienia swoją konsystencję na gęstszą.  

Mleko sojowe zamiast mleczka kokosowego 

Co zamiast mleka kokosowego sprawdzi się w kuchni? Mleko sojowe! Ten absolutny klasyk roślinnych napojów ma lekko kremowy kolor i subtelnie słodki smak, z wyczuwalnymi nutami orzechowymi. 

W porównaniu z kokosowym odpowiednikiem cechuje się nieco niższą zawartością tłuszczu, ale może go zastąpić właściwie w każdym przepisie. Sprawdza się jako składnik ciast, naleśników i gofrów. Idealnie nadaje się do przygotowania smoothies lub koktajli, płatków śniadaniowych i owsianki, sprawdza się też jako dodatek do kawy. 

Śmietana 12 proc. zamiennikiem kokosowego mleka

Osoby, które nie stosują diety wegańskiej i w przypadku których nie ma medycznych przeciwwskazań przed spożywaniem produktów mlecznych, mogą śmiało zastąpić mleko kokosowe zwykłą śmietaną. Wariant 12-procentowy ma konsystencję zbliżoną do gęstszych odmian tego produktu.

Żeby uzyskać odpowiedni smak, wystarczy dodać cukier waniliowy i aromat kokosowy, ewentualnie wiórki kokosowe. Tak przygotowana śmietana będzie świetną bazą do sosów i dobrym składnikiem wypieków. 

Mleko krowie alternatywą mleczka kokosowego

Jeżeli mleko kokosowe ma natomiast stanowić bazę koktajlu, smoothie lub owsianki, bez przeszkód możecie zastąpić je mlekiem krowim. Wiórki kokosowe nadadzą mu odpowiedni, kokosowy smak. Wystarczy tylko wsypać solidną porcję do mleka i podgotować. Ten zabieg sprawi, że suche wiórki napęcznieją i finalny produkt zyska nieco gęstszą konsystencję.