Pewnie wielu z was zauważyło, że od jakiegoś czasu jakby trudniej odrywa się nakrętki od butelek z napojami czy mlekiem. Okazuje się, że nie jest to przypadek, a następstwo pewnej bardzo ważnej sprawy. Zobaczcie, o co chodzi z nowymi nakrętkami, a być może przestaniecie irytować się przy kolejnym otwieraniu.

Mała nakrętka budzi duże emocje

Choć nowe zakrętki, które są przymocowane na stałe do butelki, pojawiły się stosunkowo niedawno, to już zdążyły wywołać spore zamieszanie. Wiele osób narzeka bowiem, że nie tylko utrudnia to nalewanie napoju do szklanki, ale i komplikuje picie wprost z butelki, a ponownie zamknięcie raz otwartego opakowania bywa problematyczne i często kończy się przeciekaniem.

Pośród takich opinii można też jednak odnaleźć jakieś pozytywy, gdyż niektórzy twierdzą, że przytwierdzona nakrętka się nie gubi, jak to często bywało wcześniej. Niezależnie po której stronie jesteście, poznajcie przyczynę całego tego zamieszania, a być może inaczej na spojrzycie na to nowe rozwiązanie.

O co chodzi z nowymi nakrętkami?

Okazuje się, że wszystko spowodowane jest unijną dyrektywą wchodzącą w życie już w lipcu tego roku. Według nowych przepisów producenci muszą produkować opakowania typu PET, kartony czy tubki do pojemności 3 litrów z przytwierdzonymi zakrętkami, a wszystko to jest spowodowane troską o planetę. Chodzi o to, że łatwe do oderwania nakrętki często wyrzucano na ziemię, przez co zanieczyszczały one środowisko, a w konsekwencji bywały też zjadane przez zwierzęta, co zagrażało ich zdrowiu i życiu. Nowe rozwiązanie ma więc sprawiać, że butelki razem z nakrętkami będą generować mniej odpadów i ułatwi to segregację.

Krótko i zwięźle wyjaśniła to na swoim TikToku @katarzyna_bosacka.

@katarzyna_bosacka ❗️Od 1 lipca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy przepis dotyczący nakrętek plastikowych od butelek i kartonów z napojami. Zgodnie z dyrektywą plastikową przyjętą przez Unię Europejską w 2019 r., wszystkie nakrętki będą musiały być fabrycznie przymocowane do opakowań. 🌿 Celem wprowadzenia tego przepisu jest redukcja ilości odpadów plastikowych w środowisku. Nakrętki plastikowe stanowią aż 10% wszystkich odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, często trafiając do kosza i zanieczyszczając nasze naturalne środowisko. 🥤Nakrętki to jeden z tych odpadów, który najczęściej znajduje się w naturze — a tam szkodzi życiu wielu zwierząt, które przypadkiem je połykają 🤝 Nowe zasady wpłyną na producentów napojów, którzy będą musieli dostosować swoje procesy produkcyjne. 🧃Niektóre firmy już teraz wprowadzają te rozwiązania, aby spełnić nowe wymagania. Co o tym sądzicie? 🧐 #nakretki #nakretkiodbutelek #recycling #butelkiplastikowe #nowyprzepis #ekologia ♬ Chill Vibes - Tollan Kim

Źródło: Tiktok.com/@katarzyna_bosacka