Poza tym, dania z tego warzywa smakują wyśmienicie. Zastanawiasz się co zrobić z kalarepy? Poniżej zamieszczamy sprawdzone propozycje na śniadania, obiady i kolacje z tym wybornym warzywem w roli głównej.

Kalarepa występuje w dwóch odmianach – białej i fioletowej. Obie są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, fosforu, wapnia i magnezu. Nie można też nie wspomnieć, że kalarepa korzystnie wpływa na proces przemiany materii, więc powinna znaleźć się w jadłospisie osób dbających o linię. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed jedzeniem surowej kalarepy, ale warto pamiętać, że z powodzeniem poddamy ją obróbce termicznej. To sprawia, że ta wyjątkowa roślina kapustowata sprawdzi się nie tylko jako dodatek do surówek i sałatek, ale także jako podstawowy składnik bardziej złożonych dań. Sezon na kalarepę rozpoczyna się w połowie czerwca. Robiąc zakupy, najlepiej wybierać mniejsze okazy, bo takie są mniej włókniste i mają nieco delikatniejszy smak. Właśnie takie są najlepsze do podania na surowo. Nie należy jednak bać się starszej kalarepy, bo taka świetnie nadaje się do gotowania, duszenia, smażenia i pieczenia.

Co zrobić z kalarepy na obiad?

Kalarepa w postaci zapiekanej, duszonej lub smażonej? To świetny pomysł! Trzeba bowiem wiedzieć, że to niedoceniane warzywo idealnie komponuje się z innymi warzywami sezonowymi i jak ulał pasuje do mięs. Dodatkowo, jej smak nie zdominuje całej potrawy, a jedynie subtelnie podkreśli jej walory. 

Nasza pierwsza propozycja to placki z kalarepy – świetna alternatywa dla osób lubiących tradycyjne placki ziemniaczane. Jeżeli potraficie je zrobić, bez żadnego problemu poradzicie sobie także z plackami z kalarepy. Wystarczy tylko zetrzeć warzywo na dużych oczkach tarki, przyprawić solą i poczekać aż puści sok, który następnie trzeba odlać. Teraz wystarczy już tylko dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, jajko i odrobinę mąki pszennej. Przyprawy i dodatkowe składniki można dobierać według uznania.

Skoro kalarepa może posłużyć nam do przygotowania pysznych i zdrowych odpowiedników dla placków ziemniaczanych, równie łatwo zrobimy z tego warzywa zdrowe i smaczne frytki. „Zdrowe” to w tym przypadku słowo klucz, bo zamiast smażenia w głębokim tłuszczu, proponujemy wyborne frytki z kalarepy z piekarnika. Wystarczy tylko pokroić warzywo na słupki i wymieszać je z oliwą z oliwek przyprawioną ziołami prowansalskimi. Przygotowanie sycącego obiadu nie potrwa dłużej niż 40 minut.

Nasza kolejna propozycja na obiad z kalarepą w roli głównej to wyborna zupa kalarepowa. To proste danie można przygotować na wiele sposobów. Kalarepę można ugotować w bulionie, dodać śmietanę i masło, by finalnie przygotować delikatny krem. Wybornie smakuje też pożywna, za to lekka zupa kalarepowa z gotowaną piersią z kurczaka. Kalarepę można dodać także do innych zup, np. do botwinki. 

Jeżeli chcecie zaskoczyć swoich bliskich bardziej oryginalnym daniem, idealnie nadadzą się do tego kalarepki faszerowane. Farsz można zrobić z warzyw, mięsa mielonego lub z czego tylko zapragniecie. Przygotowanie takiego dania nie jest trudne. wystarczy tylko wydrążyć warzywa, zrobić farsz i zapiec całość w piekarniku.

Co zrobić z kalarepy na kolację lub śniadanie?

Dzień warto zacząć pożywnym, ale lekkim daniem. Nasza pierwsza propozycja to kalarepa na mleku. Wystarczy pokroić warzywo w drobną kostkę, zagotować mleko z niewielkim dodatkiem masła, wrzucić kalarepę i gotować na małym ogniu do miękkości.

Jeżeli brakuje wam czasu na przygotowanie takiego śniadania, w mgnieniu oka zrobicie pyszne kanapki z kalarepą. To warzywo wyśmienicie komponuje się ze smakiem wędlin, twarożków, żółtych serów i warzyw sezonowych, więc możecie sięgnąć po takie składniki, jakie najbardziej lubicie. Przydatna wskazówka: do kanapek warto dodać także liście młodej kalarepy, które też są jadalne.

Nasz pomysł na pełnowartościową kolację to sałatka z kalarepy i jajka. Dodajcie do niej sałatę masłową, pomidory, cebulę, natkę pietruszki i olej lniany, a otrzymacie zdrowe i wyjątkowo smaczne danie.

Po ciężkim dniu doskwiera wam wilczy głód? W takim przypadku, ciekawym pomysłem na kolację mogą okazać się naleśniki z kalarepą. Wyśmienity farsz przygotujecie z kalarepy ugotowanej na warzywnym bulionie, śmietany i zasmażki.

Macie ochotę na coś bardziej nietypowego? Zatem kalarepa z kaparami w sosie śmietanowym na pewno przypadnie wam do gustu. Ten wyjątkowy specjał spokojnie można podać nawet przy bardziej wystawnej okazji.

Kalarepa do obiadu

Wcześniej podpowiedzieliśmy, co można zrobić z kalarepy na obiad, teraz zastanówmy się, jak wykorzystać to warzywo w roli dodatku do obiadu. 

Nasza pierwsza propozycja – kalarepa z prażonym sezamem i tartą bułką. Żeby przygotować ten smaczny dodatek, wystarczy tylko uprażyć odpowiednią porcję ziaren sezamu, dodać odrobinę masła, posiekany czosnek i ulubione przyprawy. Całość smaż przez kilka minut, dodaj bułkę tartą i dodać pokrojoną w kostki, wcześniej ugotowaną kalarepę.

Kolejna ciekawa propozycja – duszona kalarepa z marchewką i groszkiem. W pierwszej kolejności, podduście pokrojoną w kostkę kalarepę i plastry marchewki. Następnie, dodajcie odsączony groszek konserwowy, całość zalejcie bulionem warzywnym i posypcie odrobiną mąki. Przyprawy dobierzcie wedle własnego uznania. 

Nie zapominajcie, że wybornym smakiem zdrowego warzywa możecie cieszyć się nie tylko w sezonie letnim. Oczyszczoną kalarepę pokrójcie w słupki, umieśćcie w słoikach, zalejcie gorącą wodą z dodatkiem soli, cukru i kwasku cytrynowego. Po pasteryzacji, będziecie mieć gotowe weki na zimę. Tak przygotowana kalarepa sama w sobie jest smacznym dodatkiem do obiadu, a z jej pomocą przygotujesz też pyszne surówki i sałatki.

Jak zrobić dobrą surówkę z kalarepy?

Skoro o surówkach mowa, wypada podkreślić, że kalarepa może być składnikiem właściwie dowolnej kompozycji. To zasługa jej delikatnego, lekko słodkawego smaku (z wyczuwalnymi nutami orzechowymi), który tak samo dobrze komponuje się z kwaskowymi składnikami (np. z kiszoną kapustą), jak ze słodkimi (np. z marchewką i papryką) i pikantnymi (np. z rzodkwią).

Nie można nie wspomnieć, że kalarepa może być jedynym warzywem w smacznej i zdrowej surówce. wystarczy tylko utrzeć majonez z jogurtem naturalnym, dodać sok z cytryny, koperek, ulubione przyprawy i pokrojoną w słupki kalarepę.

Jak doprawić kalarepę?

Wiemy już jak przyrządzić kalarepę, teraz zastanówmy się nad przyprawami. To warzywo nie potrzebuje wielu polepszaczy smaku. „Złotym standardem” jest oczywiście sól i pieprz. Jeżeli to za mało, śmiało możecie sięgnąć po zioła prowansalskie i/lub majeranek.

Miłośnikom ostrzejszych smaków polecamy odrobinę imbiru. Ta przyprawa pasuje do kalarepy (która sama w sobie jest znacznie mniej ostra niż choćby rzodkiewka) znacznie lepiej niż pikantne odmiany papryki, choć warto podkreślić, że przyprawienie tego warzywa odrobiną chili nie jest żadnym kulinarnym błędem.