Gdy zostanie wam dużo białek po pieczeniu ciasta, można zrobić z nimi tylko jedno - upiec pyszną bezę. W końcu podstawą tego ciasta są białka jajek, które po ubiciu tworzą smakowitą i efektowną pianę. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, a najlepiej do upieczenia bardzo efektownej bezy Pavlova. Jednak, by beza się udała, konieczne jest odpowiednie przygotowanie białek. Sprawdźcie, jak to zrobić. 

Trik na idealną bezę

Podstawą smacznej bezy są dobrze ubite białka. Wyjątkowo chrupiąca wyjdzie wtedy, gdy użyjecie w tym celu mrożonych białek - oczywiście po rozmrożeniu. Jak to działa? Wbrew pozorom im starsze białka, tym lepsze. By nie ryzykować, że się zepsują w lodówce, możecie je zamrozić i trzymać w zamrażarce do czasu, aż weźmie was ochota na zrobienie bezy. Wówczas wystarczy tylko białka rozmrozić i poczekać, aż osiągną temperaturę pokojową, a następnie ubić tak, jak zwykle. 
W trakcie ubijania warto dodać do białek kilka kropel soku z cytryny lub octu. Kwas zagęści pianę i sprawi, że będzie przyjemnie sprężysta i pulchna. 

Co można zrobić z białek jaj?

Beza to tylko jedna z pyszności, jaką można wykonać z białek jaj. Są one składnikiem wielu innych smacznych deserów i przekąsek. Poniżej przypominamy przepisy na niektóre z nich - może wykorzystacie je przy najbliższej okazji, gdy przyjdzie wam ochota na coś słodkiego?

Pole do popisu jest naprawdę duże - sami widzicie, że białka zawsze się do czegoś w kuchni przydadzą. A jeśli nie macie ochoty na ciasto, to dodajcie je po prostu do masy na omlet lub do jajecznicy.