Nie ma lepszego składnika na śniadanie, niż chrupiący, domowy chleb. Gdy dodatkowo jest bez mąki, ale pełen cennych ziarenek, nie trzeba go wyrabiać i czekać aż wyrośnie, to wypiek doskonały. Po wyjęciu z piekarnika bochenek jest cudownie miękki i wilgotny w środku, z chrupiącą, aromatyczną skórką na wierzchu. Jest tak dobry, że oprócz masła nie potrzebuje żadnych dodatków.

Chleb z twarogu bez mąki

Sekretem tego chleba jest składnik, z którego najczęściej robicie pyszne serniki, albo farsz do naleśników. Tym razem jednak twaróg, bo o nim mowa stanowi podstawę ciasta chlebowego. Gdy dorzucicie do niego płatki i otręby owsiane oraz siemię lniane, otrzymacie najlepszy chleb, jaki kiedykolwiek jedliście. Jego ogromną zaletą jest też brak w składzie mąki, oraz drożdży. Nie trzeba więc żmudnie wyrabiać ciasta, a potem czekać, aż wyrośnie. Wystarczy wszystko zagnieść i wrzucić do foremki. Jedyny szkopuł, to oczekiwanie, aż chleb się upiecze, bo w domu pachnie tak, że każdy robi się głodny. Od razu zróbcie dwa bochenki, bo gwarantujemy, że pierwszy zniknie, zanim zdąży całkowicie wystygnąć.

Chleb z twarogu przygotujecie z następujących składników:

  • 1/2 kg twarogu
  • 150 g otrębów owsianych
  • 120 g płatków owsianych
  • 3 jajka
  • 30 g siemienia lnianego

Piekarnik nastawcie na 180 stopni.
Płatki owsiane wrzućcie do blendera i zmielcie na drobno.
W misce pokruszcie drobno twaróg, dodajcie płatki, otręby, siemię lniane i sól. Wbijcie jajka i wszystko wymieszajcie rękami na jednolitą masę.
Przygotujcie formę keksówkę, wyłóżcie ją papierem do pieczenia i wylejcie ciasto do formy. Wyrównajcie górę i natnijcie wzdłuż. Dzięki temu chleb nie popęka na bokach. Pieczcie 50 minut. Po tym czasie wyjmijcie chleb z piekarnika i pozostawcie do wystygnięcia, co będzie trudne, bo w domu pachnie tak, że chciałby się zjeść kromkę od razu.

Dodatki do ciasta chlebowego

Jeśli lubicie więcej dodatków w chlebie, możecie dodać do masy pokruszone orzechy, ziarna słonecznika, dyni, a nawet żurawinę. Zamiast żurawiny można dodać pocięte drobno suszone pomidory, albo oliwki. Chleb z twarogu będzie smakował wyśmienicie z masłem, ale warto spróbować go także z pastą jajeczną albo pastą z makreli.