Wszyscy wiemy, że domowy chleb jest absolutnie najpyszniejszy i przebija wszystkie gotowe wypieki ze sklepu. Wielu z nas jednak myśli, że przygotowanie go we własnej kuchni jest pracochłonne i wymaga niemałej wprawy. Nic bardziej mylnego, bo chleb w garnku zawsze wychodzi idealnie mięciutki w środku i z apetycznie chrupiącą skórką. 

Najprostszy chleb z garnka

Aby zrobić to cudo, wcale nie musicie mieć żadnego doświadczenia. Poniższy przepis na chleb z garnka wcale nie jest trudny i zawsze się udaje, ale musicie pamiętać o 1 kluczowej rzeczy. Chodzi o to, że przed włożeniem wyrośniętego ciasta do naczynia, trzeba je wcześniej dobrze nagrzać, dlatego najpierw pusty garnek należy wstawić na 40 minut do piekarnika rozgrzanego do 240 stopni. Dopiero po takim przygotowaniu możemy ostrożnie wyjąć go z piekarnika i przełożyć go niego uformowany bochenek.

Dodatkowo warto też naciąć ciasto na wierzchu w kilku miejscach, aby chleb nie popękał w losowych miejscach, tylko miał piękny kształt i idealnie rumianą, chrupiącą skórkę. Zobaczcie dokładne proporcje składników i spróbujcie sami, a będziecie zachwyceni efektem.

Przepis na chleb w garnku

Składniki:

  • 600 g mąki pszennej (typ 750),
  • 100 g otrąb żytnich,
  • 7 g drożdży suszonych,
  • 1 płaska łyżeczka cukru,
  • 2 płaskie łyżeczki soli,
  • 2 szklanki letniej wody,
  • 1 łyżka oleju rzepakowego.

Przygotowanie:

Przygotowanie domowego chleba z garnka zaczynamy już wieczór wcześniej, gdyż mąkę, drożdże, cukier i sól mieszamy w dużej misce, a następnie wlewamy letnią wodę i olej. Wszystko dokładnie łączymy łyżką na jednolitą masę, po czym przykrywamy naczynie folią spożywczą i wkładamy je do lodówki na całą noc.

Następnego dnia wyjmujemy ciasto na stolnicę i krótko wyrabiamy, po czym formujemy okrągły bochenek. Tak przygotowany chleb przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce, aby wyrósł.

W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 240 stopni i wkładamy tam pusty garnek na około 40 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy gorące naczynie i wkładamy do niego wyrośnięty chleb. Warto go też lekko naciąć na wierzchu i koniecznie przykryć pokrywką. Gorący chleb w garnku ponownie wkładamy do nagrzanego piekarnika, po czym zmniejszamy temperaturę do 200 stopni.

Domowy chleb z garnka pieczemy przez około 35 minut, a następnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy przez kolejnych 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy bochenek z piekarnika i odstawiamy go do wystudzenia, bo na gorąco niestety nie będzie się dobrze kroił.