Pamiętacie smak wiejskiego chleba, który miał chrupiącą skórkę i puszysty środek, a do tego pachniał tak, że aż człowiek robił się głodny? Do tego wystarczyło posmarować kromkę masłem i żaden inny dodatek nie był potrzebny. Obecnie jemy przeróżne chleby, z twarogu, na zakwasie czy z siemienia, ale nic nie dorówna klasycznemu bochenkowi drożdżowemu. Przypominamy Wam przepis, z którego zrobicie 2 przepyszne, chrupiące bochenki.

100-letni przepis na chleb drożdżowy

Ten przepis na chleb składa się z podstawowych składników. Cały sekret to kolejne etapy wyrabiania i wyrastania. Trzymajcie się tych zasad, a odtworzycie go bezbłędnie.

Przygotujcie:

  • 400 ml ciepłej wody
  • 20 g cukru
  • 8 g drożdży
  • 60 ml oleju
  • 500 g mąki
  • 5 g soli

Do miski wlejcie ciepłą wodą, dodajcie cukier, drożdże i olej. Wymieszajcie składniki trzepaczką, przykryjcie miskę czystą ściereczką bawełnianą i odstawcie na 15 minut.
Po tym czasie zdejmijcie ściereczkę, dodajcie 500 g mąki przesianej przez sitko i sól. Wymieszajcie delikatnie składniki dłonią a następnie zacznijcie wyrabiać do czasu, aż powstanie jednolite, gładkie ciasto, które będzie odchodzić od miski i od dłoni. Wyjmijcie kulę ciasta na posypaną mąką stolnicę i jeszcze wyrabiajcie je rękami przez chwilę, zagniatając ciasto do środka kuli.  
Ponownie włóżcie kulę ciasta do miski i pozostawcie do wyrośnięcia, pod przykryciem ze ściereczki, na 40 minut.
Następnie odkryjcie ciasto i połóżcie na nim dłoń, żeby spuścić powietrze. Kilka razy ugniećcie ręką a następnie wyjmijcie ciasto na stolnicę. Przetnijcie kulę ciasta na pół. Zacznijcie wyrabiać pierwszy kawałek rekami, zagniatając ciasto do środka. To samo zróbcie z drugim kawałkiem. Gotowe wyrobione kule ciasta przykryjcie ściereczką i pozostawcie do odpoczynku na 20 minut. Wyrośnięte ciasto połóżcie na stolnicy i rozwałkowujcie na placek grubości 1 cm i zwijajcie jak roladę. To samo zróbcie z drugim kawałkiem ciasta. Przygotujcie blachę wysmarowaną olejem i ułóżcie na niej bochenki uformowane w ładny owalny kształt i znów odłóżcie do wyrośnięcia na 20 minut. Przykryjcie ściereczką. Po upływie 20 minut odkryjcie, posmarujcie wierzch olejem i posypcie delikatnie mąką po wierzchu i wstawcie do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na 40 minut.

Porada

Chlebki można zrobić w foremkach do chleba. Przygotujcie 2 blachy do pieczenia o długości 20 cm, posmarowane olejem. Włóżcie do nich chlebki po zwinięciu w roladę i też odstawcie do wyrośnięcia na 20 minut. Przykryjcie ściereczką. Po upływie 20 minut odkryjcie, posmarujcie wierzch olejem i posypcie delikatnie mąką po wierzchu i wstawcie do piekarnika.

Pamiętajcie, by wyrabiać ciasto drożdżowe ciepłymi dłońmi. Jeśli będą zimne, ciasto nie będzie pracować i nie wyrośnie tak, jakbyśmy chcieli.