Macie dość rosnących cen ulubionych serów? Lepiej zróbcie swój własny, bo to banalnie proste. Aby cieszyć się smakiem domowego nabiału, wystarczy jedynie mleko i 3 niedrogie dodatki. Przygotowanie zajmie natomiast niecałe 20 minut i z pewnością uda się każdemu. Zobaczcie, jak robi to Tomasz Strzelczyk i spróbujcie sami, a będziecie zachwyceni. 

Jak zrobić domowy ser w 20 minut?

Nigdy nie robiliście domowego sera, bo wydawało się wam to trudne? Niektórzy też rezygnują z tego pomysłu, bo nie mają dostępu do "Swojskiego" mleka, ale okazuje się, że i bez niego się uda. Przepis na domowy ser Tomka Strzelczyka wyjdzie nawet ze zwykłego mleka z kartonu. Ważne jedynie, aby było ono tłuste, czyli miało co najmniej 3,2 %.

Do tego potrzebujecie już tylko kilku dodatków, takich jak śmietana, sól i...jajka. Choć ten ostatni składnik może wydawać się dziwny w tego typu recepturze, to właśnie on pozwoli szybko cieszyć się odpowiednią konsystencją sera, a przypomina ona coś pomiędzy włoską mozzarellą, a naszym polskim twarogiem. Nie musicie się też bać jego smaku, gdyż nie jest on wyczuwalny w finalnym wyrobie. Jeśli jednak boicie się jajecznej nuty w serze, możecie zmniejszyć ilość jajek do 1 lub 2 sztuk na litr mleka.

Zobaczcie dokładne proporcje i koniecznie spróbujcie zrobić taki błyskawiczny swojski ser. Po spróbowaniu nie wrócicie już do żadnych wyrobów ze sklepu.

Przepis na domowy ser Tomasza Strzelczyka

Składniki:

  • 1 l mleka 3,2%,
  • 3 jajka,
  • 200 ml kwaśnej śmietany 18%,
  • 2 łyżeczki soli.

Przygotowanie:

W garnku zagotowujemy mleko z solą, co jakiś czas mieszając. W międzyczasie łączymy w miseczce śmietanę z jajkami i wlewamy mieszankę do wrzącego mleka, stale mieszając. W tym momencie zmniejszamy moc palnika i ponownie czekamy, aż całość się zagotuje. Już po chwili mleko zacznie się ścinać i musimy je ciągle mieszać przez około 4-5 minut. Po tym czasie przelewamy gorącą mieszankę przez sitko, wyłożone gazą lub czystą szmatką. Gdy ser już wstępnie ocieknie, wkładamy zawiniątko do pojemnika, gdzie będzie mógł nabrać finalnego kształtu i przyciskamy go czymś ciężkim, na przykład słoikiem. Tak zostawiamy go do całkowitego wystudzenia. Pozostała serwatka również jest bardzo smaczna, więc nie warto jej wylewać. 

Źródło: Youtube.com/@ODDASZFARTUCHA