Jak smakuje chai masala?

Przede wszystkim słodko, rozgrzewająco i aromatycznie. W zależności od mieszanki przypraw i ich intensywności, może być mocno rozgrzewająca i intensywnie aromatyczna lub wręcz przeciwnie: delikatna i subtelnie pachnąca. Na pewno musi być bardzo słodka, gdyż jest to jedna z jej cech.

Chai masala - niezbędne składniki

Liściasta czarna herbata Assam jest najczęściej używana do przygotowywania chai masala. Można użyć innej, ale chcąc jak najwierniej odtworzyć ten smak, to trzeba użyć właśnie Assam. Istotne jest, aby była to herbata liściasta. Błędem jest używanie herbaty ekspresowej w torebkach. Na mieszankę przypraw składają się: kardamon, cynamon, imbir, goździki, czarny pieprz (należy dodawać go z umiarem, gdyż dodaje intensywnej ostrości, która może przyćmić inne smaki), gałka muszkatołowa, ziele angielskie, anyż gwiaździsty. W sklepach są dostępne najróżniejsze mieszanki, ale warto stworzyć swoją, dopasowaną do swojego smaku. Hindusi do chai masala najczęściej używają mleka bawolego, najbardziej pożywnego i tłustego. W naszej szerokości geograficznej zdobycie go może być znacznie utrudnione, więc pozostaje mleko krowie. Znawcy twierdzą, że aby uzyskać jak najbardziej zbliżony smak, to wystarczy użyć skondensowanego mleka krowiego.

Jak przyrządzić chai masala?

Do rondelka wlać 250 ml wody i 200 ml mleka. Wsypać 1 łyżeczkę mieszanki przypraw masala i wymieszać. Gotować na niewielkim ogniu przez kilka minut. Na końcu wsypać 1 łyżeczkę dobrej czarnej herbaty, wymieszać i odstawić pod przykryciem na około 3 minuty. Można także parzyć na minimalnym ogniu. Po tym czasie napar przecedzić przez gęste sitko. Przed podaniem mocno posłodzić, najlepiej używając cukru trzcinowego. W Indiach cukier buraczany jest raczej mało popularny, więc jeśli zależy nam na w miarę wiernym odtworzeniu smaku, to należy stosować cukier trzcinowy. Proporcje są bardzo umowne i zależą od indywidualnego smaku. Każdy sam powinien ustalić własne ilości przypraw, mleka, cukru i herbaty. Wegańska chai masala? Oczywiście, że tak! Weganie mogą stworzyć swoją chai masala. Wystarczy użyć zamiast mleka zwierzęcego, jednego z mleczek roślinnych, na przykład sojowego lub migdałowego. Taka wegańska chai masala będzie może dalsza od oryginału i przyjętej poprawności, ale nabierze innego, równie ciekawego smaku.

Chai masala czy chai latte?

A co dla miłośników latte? Dla nich też można stworzyć coś pysznego. Może będzie to mniej chai masala, a bardziej zbliżone wizualnie do popularnej kawy latte, ale równie pyszne. W niewielkiej ilości wody należy przygotować napar z przypraw i herbaty, następnie go przecedzić. Mleko należy podgrzać, ale uważać, aby nie zagotować, bo wtedy mleko nie spieni się. Przy pomocy spieniacza ubić, aż powstanie pianka. Można do tego celu wykorzystać także końcówkę spieniającą, która znajduje się przy większości ciśnieniowych ekspresów do kawy. Do spienionego mleka wlać posłodzony i przecedzony wywar z herbaty i przypraw.

Chai masala i chai latte to napoje odpowiednie na jesienne i zimowe dni. Chail latte z powodzeniem może zastąpić nasze tradycyjne popołudniowe kawy lub być pysznym i aromatycznym dodatkiem do drugiego śniadania. Rozgrzewające właściwości docenią na pewno ci, którzy już przy pierwszych chłodniejszych dniach marzną.