Wszyscy wiemy, że najlepsze pierogi z kapustą i grzybami robią nasze mamy i babcie, jednak nie musimy czekać na ten przysmak cały rok, aby zjeść go tylko w święta. Wystarczy zastosować ten prosty trik, a sami osiągnięcie taki efekt i będziecie mogli powtarzać to danie, gdy tylko najdzie was ochota.

Jak doprawić farsz do pierogów kapustą i grzybami?

Okazuje się, że cały sekret dobrych pierogów z kapustą tkwi w 1 dodatku, który często po prostu wylewa się do zlewu. Chodzi o nic innego jak wodę z moczenia grzybów, którą można wykorzystać do gotowania kapusty. Po kilkunastu godzinach namaczania suszonych leśnych skarbów, nabiera ona mnóstwo smaku i aromatu, który szkoda zmarnować. Wystarczy wlać ją do garnka z gotującą się kapustą, a farsz od razu stanie się pyszniejszy, pięknie pachnący i dodatkowo nabierze głębszego koloru.

Pamiętajcie tylko, że zanim wlejecie wodę z moczenia grzybów do kapusty, warto najpierw spróbować czy nie jest gorzka. Czasem zdarza się bowiem, że płyn po wymoczeniu suszonych prawdziwków czy podgrzybków nabiera nieprzyjemnej goryczki, a wtedy efekt będzie odwrotny i zamiast poprawić smak kapusty, tylko go zepsuje.

Prosty przepis na farsz do pierogów z kapustą i grzybami

Składniki:

  • 1 kg kapusty kiszonej,
  • 125 ml wody + trochę do namoczenia grzybów,
  • 2 duże cebule,
  • 80 g suszonych grzybów,
  • 3-4 liście laurowe,
  • 4-5 ziarenek ziela angielskiego,
  • 3 łyżki oleju,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Dzień wcześniej zalewamy grzyby zimną wodą i odstawiamy je do namoczenia na około 12 godzin. Po tym czasie odcedzamy grzybki i kroimy je w małą kostkę, a pozostałą wodę zostawiamy na później.

Cebule obieramy, drobno siekamy i podsmażamy na odrobinie oleju. Gdy się już zarumieni, dodajemy pokrojone grzyby i smażymy wszystko razem jeszcze przez 2 minuty. Kiszoną kapustę odciskamy z nadmiaru soku, siekamy i przekładamy do garnka. Zalewamy ją wodą i dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, sól oraz pieprz. Dodajemy też wodę z moczenia grzybów i gotujemy wszystko na wolnym ogniu przez około godzinę, regularnie mieszając.

Ugotowaną kapustę łączymy z podsmażonymi wcześniej grzybami oraz cebulką. Teraz już tylko doprawiamy wszystko do smaku, studzimy i farsz do pierogów gotowy.