Tortellini - przepisy

6 przepisów

Co to jest tortellini?

Tortellini to niewielkie pierożki nadziewane mięsem, grzybami lub serem o charakterystycznym, bardziej żółtym niż w przypadku naszych tradycyjnych pierogów cieście. We Włoszech, skąd pochodzą, podaje się je z sosem pomidorowym, posypane tartym serem, najczęściej parmezanem. Żeby nie pomylić ich z bardzo podobnymi cappeletti, wystarczy przyjrzeć się charakterystycznym wywinięciem końcówek. Tortellini tworzą kształt wyraźnie przypominający stykający się końcami rogal, a ich „luźny” fragment ciasta wywinięty jest na całej długości ku górze. Cappeletti natomiast przypominają formą kapelusz z rondem, a miejsce połączenia końcówek zakryte jest fragmentem ciasta i niewidoczne.

Ze względu na swój niewielki rozmiar oraz wspaniały smak, tortellini znalazły zastosowanie w kuchniach na całym świecie i używane są nie tylko w swojej najbardziej tradycyjnej postaci odrębnej potrawy. Tortellini z serem, mięsem i grzybami to częsty składnik wielu dań. Doskonałą i szybką do przyrządzenia, a jednocześnie sycącą potrawą jest sałatka z tortellini. Pierożki zastępują również makarony w zupach czy, polane sosem, towarzyszą mięsnym daniom.

Jak gotować tortellini?

Tortellini dostępne są w naszych sklepach w formie świeżych pierożków pakowanych próżniowo, jak również jako suszone. W każdym przypadku przepis gotowania podany jest na opakowaniu, co do zasady jednak, świeże tortellini gotuje się zdecydowanie krócej niż suszone. W pierwszej wersji czas wynosi kilka minut, w drugiej – kilkanaście.

Niezależnie od postaci, pierożki wrzuca się do osolonej, wrzącej wody, po zagotowaniu, zmniejsza się płomień czy też moc palnika. Teraz należy tylko poczekać, aż wypłyną i je odcedzić. Nie należy gotować tortellini zbyt długo, ponieważ wtedy się rozpadną. Zachowują się zresztą podobnie jak nasze rodzime pierogi, choć ze względu na to, że ich ciasto jest bardziej zwarte, zdecydowanie łatwiej nie popełnić błędu przy gotowaniu. Żeby uniknąć sklejania się razem pierożków, warto dodać do gotującej się wody nieco oliwy z oliwek czy oleju. W ten sposób każdą sztukę będzie można nałożyć na talerz osobno.

Potrawy z tortellini

Mimo że Włosi uważają, że tortellini powinno spożywać się wyłącznie polane wspomnianym sosem pomidorowym i posypane tartym, żółtym serem, w innych częściach świata najchętniej pierożki wrzuca się do różnorodnych sałatek. Nadzienie tortellini dobiera się przy tym w taki sposób, żeby korespondowało z pozostałymi składnikami sałatki. I tak, zdrowe, obficie zasilone czosnkiem i cebulą mixy sałat łagodzą tortellini z serem ricotta – miękkie i puszyste w środku, lekko twardawe na zewnątrz. Z kolei sałatka z przewagą żółtych serów różnych gatunków wspaniale będzie się komponować z pierożkami nadziewanymi mięsem przyprawionym zielonym pieprzem. Różnorodność farszów jest tak wielka, że niezależnie od składników sałatki, zawsze da się dopasować jakieś tortellini – współgrają zarówno z papryczką chili, delikatną i chrupką sałatą lodową, szynką, kwaszonym ogórkiem, ciecierzycą czy serem pleśniowym.

Z czym podawać tortellini?

Poza sałatkami, tortellini znajdują zastosowanie jako dodatek do czystych zup. Mogą zastąpić uszka w barszczu, łazanki w grzybowej czy makaron w rosole albo ryż w na wskroś polskiej pomidorówce z przecieru. Z powodzeniem można je również zjeść z zupą cebulową czy jarzynową, a także wieloma innymi. Tortellini podaje się też jako potrawę samodzielną, na wzór włoski, zastępując jednak tradycyjny sos pomidorowy innym – serowym, brokułowym czy porowym. Interesujący smak mają aromatyczne tortellini z sosem bazyliowym czy równie ciekawym, pieprzowym. Pierożki dobrze komponują się także z dipami (np. czosnkowym czy chrzanowym), jak również apetycznie prezentują się jako składnik zapiekanek.

Polecane przepisy