Przepisy na szczupaka

Szczupak: jak wygląda szczupak?

Ciało szczupaka jest wydłużone, a płetwa odbytowa i grzbietowa przesunięte są w kierunku ogona. Grzbiet ryby ma kolor oliwkowy, natomiast brzuch białawy lub żółtawy. Równie oliwkowe, co grzbiet boki, zdobią żółte plamki. Plamkami są również ozdobione płetwy. Pysk ryby jest spłaszczony grzbietowo-brzusznie, z wysuniętą ku przodowi szczęką dolną. Otwór gębowy szczupaka jest szeroki, a zęby ostre. Oczy ryby są dość duże. Szczupaki posiadają dość sporo ości.

Najczęściej odławiane osobniki mają około 1 m długości i wagę 5 kg, dość często spotkać można również nieco większe – o długości do 1,5 m i wadze 10 kg. Zdarza się, że wędkarzom uda się złowić większy okaz – dotychczasowy rekord w Polsce należy do szczupaka schwytanego w 1976 r., który ważył 24,1 kg oraz mierzył 128 cm.

Jak przyrządzić szczupaka?

Mięso szczupaka jest chude, delikatne i jędrne. Nie powinno się go poddawać długotrwałej obróbce termicznej, ponieważ może zrobić się suche, a najsmaczniejsze jest lekko wilgotne oraz sprężyste. Szczupak ma łagodny smak, dzięki czemu można łączyć go niemal dowolnie z rozmaitymi dodatkami.

Świetnym daniem obiadowym będzie na przykład szczupak z grilla. Najprostsze przepisy polecają minimalną ilość przypraw, czyli pieprz oraz sól, ewentualnie nieco pora dla nadania rybie nieco bardziej wyrazistego smaku. Niezależnie od receptury, przy grillowaniu należy uważać, żeby czynić to wyłącznie na żarze, węgielki czy brykiety nie mogą płonąć, ponieważ delikatne mięso może się przypalić, nawet jeśli znajduje się szczelnie zamknięte w arkuszu folii aluminiowej.

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja grillowaniu, doskonałą alternatywą będzie szczupak z piekarnika. Również w tym przypadku większość smakoszy poleca tę rybę skromnie doprawioną. Poza solą i pieprzem zalecają zastosowanie ulubionych ziół – tradycyjnie polskich, takich jak na przykład majeranek, albo prowansalskich, szczególnie sprawdzi się tymianek, oregano i cząber. Świetnie nadaje się do przyprawienia tej pysznej ryby również czosnek.

Smażony szczupak to kolejne danie obiadowe, dość łatwe do przyrządzenia i niezwykle smaczne. Podobnie jak w przypadku grillowania i pieczenia, trzeba uważać, żeby nie przesuszyć ryby, a także żeby nie przygasić smaku łagodnego mięsa przyprawami.

Co zrobić ze szczupaka?

Szczupak to ryba na tyle uniwersalna, że nadaje się do zastosowania jako baza wielu potraw. Jeśli nie chcemy przyrządzać go z grilla, pieczonego czy smażonego, może zainteresuje nas zupa rybna ze szczupaka? W najbardziej podstawowej wersji „szczupakowa” to tradycyjny rosół rybny na włoszczyźnie, podawany ze śmietaną lub w wersji bardziej dietetycznej z plamką naturalnego jogurtu.

Ciekawym daniem jest rybna zapiekanka ze szczupaka. Tradycyjna, z ziemniakami i kwaśną śmietaną, obficie posypana szałwią albo nieco bogatsza, z serem owczym, smażonymi grzybami z cytryną i ziołami, zakrapiana koniakiem. Każdej warto spróbować. Podobnie zresztą jak szczupaka w galarecie albo ryby nadziewanej. Doskonałym przykładem na ten ostatni rodzaj dania może być szczupak faszerowany pastą włoską z suszonych pomidorów, parmezanu i ryżu albo nadziewany szpinakiem czy farszem z kaszy manny, cebuli i jajka.

Co pasuje do szczupaka?

Łagodne i chude mięso szczupaka bardzo dobrze komponuje się z wieloma produktami – rozmaitymi warzywami, grzybami, kaszami czy nabiałem. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość przypraw nie pozwala na wydobycie smaku ryby. Zadaniem przypraw i dodatków jest podkreślenie aromatu szczupaka. Łącząc jego mięso z warzywami i sosami czy dipami, wystarczy przyprawić go do pieczenia czy smażenia jedynie solą i pieprzem, ewentualnie sokiem z cytryny i niewielką ilością ziół, najlepiej świeżych.

Polecane przepisy