Przepisy na kulebiak

6 przepisów

kulebiak

Kulebiak to jedno z klasycznych dań wigilijnych. Tradycja jego wypiekania pochodzi z Rosji, gdzie jedzony jest nie tylko od święta. W Polsce przygotowuje się go głównie na Wigilię. To właśnie dlatego kulebiak serwowany jest z farszem bezmięsnym. Kulebiak to rodzaj drożdżowego pieroga, który często formowany jest w podłużny kształt, przypominający roladę. Do kulebiaka wigilijnego dodajmy klasyczny farsz z kapusty i grzybów, w połączeniu z drożdżowym ciastem będzie pyszny! Kulebiak może stanowić piękną ozdobę stołu. Aby jego zrumieniony wierzch się błyszczał, przed upieczeniem posmarujmy ciasto rozbełtanym jajkiem. 

Kulebiak - pyszny pieróg

Kulebiak zwyczajowo przygotowywany jest z ciasta drożdżowego. Pamiętajmy, żeby przed pieczeniem pozwolić mu odpowiednio wyrosnąć, będzie wtedy delikatne i miękkie. Ciasto drożdżowe na kulebiak powinniśmy rozwałkować dość cienko, ponieważ w piekarniku i tak jeszcze urośnie. 

Kulebiak można też przygotowywać z innego typu ciasta. Świetnie sprawdzi się ciasto francuskie i ciasto filo. Kulebiak jest smaczny nie tylko od święta. Z innym farszem z pewnością zasmakuje nam także jako codzienny obiad lub kolacja. Nadzienie można zrobić w wersji włoskiej, z pomidorami i serem lub jeszcze innej, z pieczarkami.