Filet mignon przyrządza się z części polędwicy wołowej, uważanej za najszlachetniejszą. Danie pochodzi z Francji, w tej formie znane jest na całym świecie. Można się jednak spotkać również z określeniem mignon steak. Mięso jest niezwykle delikatne, wręcz słodkawe, rozpływa się w ustach. Filet mignon to idealna propozycja na wyjątkową, uroczystą kolację. Na pewno zachwyci wszystkich biesiadników i podkreśli wyjątkowość spotkania.
iStock
(średnia 0 z 0 głosów)
Przygotowanie mięsa: wołowinę kroimy na 2 steki. Wycinamy żyłki i tłuszcz. Nacieramy 8 g soli i 5 g pieprzu. Odstawiamy na 1 godz. w temperaturze pokojowej.
Smażenie mięsa: patelnię, najlepiej żeliwną, rozgrzewamy z olejem. Układamy steki i smażymy po 5 minut z każdej ze stron. Bardzo ważne jest to, żeby nie nakłuwać mięsa.
Odpoczywanie mięsa: usmażone steki układamy na desce lub talerzu na 8 minut.
Przygotowanie glazury: na patelnię, na której smażyło się mięso dodajemy masło, rozmaryn, resztę soli i pieprzu oraz ocet balsamiczny. Mieszamy i gotujemy do uzyskania sosu gęstości syropu.
Serwowanie: filety mignon układamy na talerzach i polewamy glazurą.
Podobne przepisy: stekPorady
- Smak steku mignon zależy od rasy i warunków hodowli krowy. Ta część mięsa nie twardnieje z wiekiem, gdyż pozbawiona jest nacisku podczas poruszania się zwierzęcia przez cały okres jego życia.
- Po przekrojeniu mięsa powinny być widoczne wyraźne marmurkowe jasne przerosty tłuszczu, które rozpływają się podczas smażenia i nadają daniu delikatności.
- Tak delikatne mięso podaje się zazwyczaj z lekkim sosem, glazurą czy masłem. Można je również grillować lub wędzić.
- Filet mignon przed smażeniem możemy zamarynować lub owinąć w bekon i tak usmażyć. Wszystko zależy od inwencji kucharza.
- Jeśli wolimy bardziej wysmażone mięso po usmażeniu na patelni można je dodatkowo przełożyć na 3-4 minuty do piekarnika nagrzanego do 200°C.
- Bardzo ważne jest, żeby podczas smażenia nie nakłuwać mięsa widelcem. Wyciekną z niego soki i stanie się twarde.
Komentarze