Mięso opłukać, osuszyć, pokroić w cienkie paski. Przełożyć do miski, wlać 3 łyżki oliwy i wsypać przyprawę do kebaba. Bardzo dokładnie wymieszać, aby szczelnie oblepiła mięso. Przykryć i odstawić do lodówki na 3–4 godziny. Ogórki i pomidory pokroić w kostkę, obraną cebulę w półplasterki, sałatę porwać na drobne kawałki.
Pokrojone warzywa wymieszać w miseczce. Mięso usmażyć na rozgrzanym oleju, często mieszając. Pitę podgrzać z obu stron na suchej patelni (lub opiec w piekarniku albo na grillu).
Przygotować sosy:
jogurt wymieszać z obranym, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz ziołami prowansalskimi. Keczup połączyć z oczyszczoną z pestek, posiekaną papryczką chili. Porcje mięsa i pokrojonych warzyw układać na gorących plackach pita. Pokrojone warzywa wymieszać w miseczce. Mięso usmażyć na rozgrzanym oleju, często mieszając. Pitę podgrzać
Mięso i warzywa polać sosami – jogurtowym i ostrym z keczupu (lub tylko jednym). Można je także posypać świeżymi ziołami, np. oregano, natką, kolendrą. Pitę zwijać tak jak krokiety, pozostawiając jeden brzeg otwarty.
PAWEŁ SUCHENEK
RADY MISTRZA
Swój niepowtarzalny smak kebab zawdzięcza ziołom. Zachęcam do używania jak największej ilości świeżych, bo ich aromatowi nic nie dorówna. Moim faworytem jest kolendra, która idealnie komponuje się ze świeżym ogórkiem i świetnie ożywia smak sosu czosnkowo-jogurtowego. Robiąc ten sos, nie przesadzajmy z ilością czosnku – wystarczy 5–6 dużych ząbków. Tyle nada mu ostrości i pięknego aromatu, ale nie zabije przy tym delikatności jogurtu. Ostrożnie także z papryczką chili dodawaną do sosu pikantnego. Ponieważ jej sok jest bardzo drażniący, do czyszczenia z pestek (a trzeba je koniecznie usunąć, gdyż są najostrzejsze) i potem siekania najlepiej założyć gumowe rękawiczki. I jeszcze coś dla amatorów grilla: zamarynowane mięso na kebab, zamiast smażyć, można nadziać na patyczki do szaszłyków i dość mocno przypiec na ruszcie – będzie wyjątkowo chrupiące i aromatyczne!
Co piątek nowa porcja kulinarnych pomysłów na weekend!
Komentarze