Zdarzyło wam się kupić taką ilość twarogu, której nie zdołaliście przejeść, a potem zastanawialiście się, czy można go zamrozić? Bez obaw możecie to zrobić, ale zachowując pewną bardzo ważną zasadę. Inaczej tylko zmarnujecie pieniądze. 

Mrożenie twarogu - pamiętajcie o 1 zasadzie

Na początek należy zaznaczyć, że mrozić można tylko świeży i nienapoczęty twaróg w jednym kawałku, gdyż w przeciwnym razie mogą się w nim pojawić bakterie, które niestety nie są odporne na niskie temperatury. Ważne też, aby nie był on wcześniej zbyt mocno ogrzany, a najlepiej wyjęty prosto z lodówki.

Kluczową zasadą jest tu jednak czas przechowywania, gdyż nawet najlepiej zamrożony twaróg może być zamrożony maksymalnie do 2 miesięcy.  Dobrym pomysłem jest więc oznaczenie go datą włożenia do zamrażalnika, aby móc potem łatwo zweryfikować długość przechowywania. Po tym czasie lepiej go rozmrozić i od razu wykorzystać. Zobaczcie, jak zrobić to poprawnie.

Jak rozmrozić twaróg?

Lepiej nie wyjmować go od razu na stół czy blat kuchenny, ani tym bardziej nie rozmrażać go w ciepłej wodzie. Najlepiej po prostu przełożyć go z zamrażarki do lodówki i zostawić tam na kilka godzin. Nie zdziwcie się jednak, że rozmrożony twaróg będzie miał więcej wody niż zwykle, bo to normalna reakcja po rozmrożeniu. Lepiej jednak od razu zapobiegawczo włożyć go do głębszego naczynia, aby nie musieć potem wycierać półki w lodówce.

Co można zrobić z mrożonego twarogu?

Oczywiście możecie zjeść go po prostu na kanapce, jednak mrożony twaróg najlepiej sprawdza się do potraw na ciepło. Warto więc go używać do wszelkiego rodzaju klusek, placków, racuchów czy pierogów. Można też z niego upiec całą blachę tradycyjnego sernika lub usmażyć malutkie serniczki z patelni.