Klasyczny sernik na zimno zwykle robi się na bazie twarogu z wiaderka, mascarpone lub jogurtu. Do tego cukier i obowiązkowo żelatyna lub galaretka, aby masa schłodzeniu pięknie stężałą i dobrze się kroiła. Na tym podstawowe składniki się kończą, jednak polecamy dodać do nich jeszcze 1 produkt ekstra. Wszyscy doskonale go znacie i codziennie widujecie w sklepach, ale mało kto dodaje go do ciast na zimno, a to wielka strata, bo pasuje tu doskonale.

Jak zrobić sernik na zimno, żeby był smaczniejszy? Dodajcie popularny owoc

Wiele osób przygotowuje sernik z owocami, ale zwykle wybierają truskawki, maliny czy borówki i dodają je na wierzch ciasta, zatapiając całość warstwą galaretki. Można jednak zrobić to zupełnie inaczej, a równie smacznie. Wystarczy dodać do masy serowej drobno startą gruszkę, dzięki której sernik na zimno nabierze znacznie bardziej wyrazistego smaku. Aby jeszcze bardziej podkręcić gruszkową nutę, do masy z mascarpone dodajemy też 2 łyżeczki galaretki o tym smaku rozpuszczonej w 1/3 szklanki wrzątku. Na wierzch natomiast wylewamy już całe opakowanie galaretki i tutaj możemy już wybrać inny ulubiony smak oraz pożądany kolor. 

Sernik na zimno z gruszką - przepis

Składniki:

  • 1 gruszka,
  • 1 opakowanie biszkoptów,
  • 0,5 kg serka mascarpone,
  • 0,5 l śmietanki kremówki,
  • pół szklanki cukru pudru,
  • 2 łyżeczki galaretki o smaku gruszkowym,
  • 1 opakowanie galaretki o dowolnym smaku,
  • 0,5 l + 1/3 szklanki wrzątku.

Przygotowanie:

Gruszkę obieramy, wykrajamy gniazdo nasienne i ścieramy na tarce o małych oczkach. W jednym naczyniu rozpuszczamy 1 opakowanie galaretki o dowolnym smaku w 0,5 l wrzątku, a w szklance mieszamy 2 łyżeczki galaretki gruszkowej z 1/3 szklanki gorącej wody. Obie mieszanki odstawiamy do wystudzenia.

W tym czasie miksujemy mascarpone z cukrem pudrem, a w drugim naczyniu ubijamy śmietankę kremówkę. Gdy śmietana zacznie sztywnieć, dodajemy wystudzoną mniejszą porcję galaretki gruszkowej, a następnie łączymy to z mascarpone oraz startą gruszką i dokładnie mieszamy całość.

Spód tortownicy wykładamy biszkoptami, a następnie wylewamy masę sernikową i wstawiamy sernik do lodówki. Gdy ciasto stężeje, wylewamy na wierzch większą porcją owocowej galaretki i odstawiamy całość do lodówki na co najmniej 2 h.