Zanim weźmiecie się za lepienie uszek i pierogów, najpierw sprawdźcie, jak namoczyć suszone grzyby, aby nie zepsuć potraw. Okazuje się, że samo zalanie ich wodą nie wystarczy, bo niezbędne są 2 tanie przyprawy. Wszyscy macie je w kuchniach, ale mało kto wie, że to właśnie  dzięki nim suszone grzyby nie są gorzkie i doskonale smakują. 

Dlaczego suszone grzyby bywają gorzkie?

Zdarzyło wam się kiedyś, że po namoczeniu suszonych grzybów ich smak stał się nieco gorzki? Ta przykra niespodzianka spotyka niestety wielu z nas, ale dlaczego właściwie się tak dzieje? Okazuje się, że goryczka wynika zwykle z nieodpowiedniego przechowywania suszonych grzybów, dlatego tak ważne jest ich szczelne zamykanie. Drugim, częstym powodem gorzkiego posmaku jest nieodpowiedni czas zbiorów, gdyż nie każdy wie, że grzyby zbierane podczas dużych upałów potrafią po wysuszeniu stawać się gorzkie. Warto więc o tym pamiętać w przyszłym sezonie, aby nie zmarnować aromatycznych skarbów lasu.

Jak moczyć suszone grzyby, żeby nie były gorzkie?

Aby uniknąć takiej wpadki i nie zepsuć wszystkich potraw z dodatkiem grzybów, wystarczy zastosować prosty trik i dodać do wody 2 tanie dodatki. Mało kto wie, że gdy dorzucimy do moczenia grzybów 2 liście laurowe i pokrojoną w ćwiartki cebulę, goryczka zniknie, a naturalny smak grzybów się wyostrzy. Koniecznie wypróbujcie ten patent, a gorzkie grzyby staną się tylko wspomnieniem. 

Kiedy wiemy już, co dodać do moczenia, skupmy się teraz na tym, jak długo trzeba moczyć grzyby? Oczywiście dokładny czas moczenia zależy od konkretnego ich gatunku oraz metody suszenia, jednak zwykle wystarczy namaczać je przez 2-3 godziny, aby były dobre. Najlepiej zalewać je letnią, przegotowaną wodą

Jak gotować namoczone suszone grzyby?

Gdy moczenie grzybów dobiegnie końca, musimy już tylko je ugotować, jednak to też trzeba robić w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest to, żeby je odcedzić, wypłukać i wymienić wodę go gotowania. Sama obróbka trwa zazwyczaj około 30 minut, jednak wszystko zależy od gatunku leśnych skarbów.