Zauważacie coraz więcej siwych włosów, ale nie chcecie umawiać się do fryzjera czy pędzić po farbę do drogerii? Najpierw weźcie liście laurowy i zamieńcie je w naturalny domowy specyfik. Okazuje się, że ta tania i popularna w wielu przepisach przyprawa ma cenne właściwości dla włosów, więc pomoże na siwiznę i nie tylko. 

Jak działają liście laurowe na siwiznę?

Choć stosowanie liści laurowych na włosy może wydawać się dziwne, to okazuje się, że ma to sens. Wszystko dlatego, że liście laurowe zawierają cenne antyoksydanty, w tym kwas laurowy, chroniący nasze pukle przed tak zwanymi uszkodzeniami oksydacyjnymi, które sprzyjają siwieniu. Co więcej, w tej popularnej przyprawie znajdziemy też mangan, który pomaga wytwarzać naturalny pigment, czyli melaninę. 

Oprócz tego bobkowe listki pomogą też zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, a także odżywić je i nadać im zdrowego blasku. Wystarczy tylko przygotować z nich prostą płukankę za grosze. Zobaczcie, jak ją zrobić. 

napar z liści laurowych - stosowanie

Źródło: Getty/iStock

Płukanka z liści laurowych - stosowanie

Aby przygotować napar na siwe włosy, wystarczy zalać garść liści laurowych wrzątkiem i odstawić całość na 30 minut. Proporcja jest w tym przypadku prosta - na jedną garstkę suszonej przyprawy przypada pół litra wody. Tak przygotowaną herbatkę odstawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie stosujemy jako płukankę na całą długość umytych, wilgotnych włosów. 

Pamiętajcie jednak, że napar z liści laurowych, tak jak wiele innych specyfików, może niektórych uczulać. Ważne jest więc, aby przed pierwszym zastosowaniem takiej płukanki zrobić próbę alergiczną na małym kawałku skóry.

Liście laurowe na włosy - inne zastosowanie

Na tym jednak nie kończą się cenne właściwości tego produktu, gdyż wiele mówi się też o tym, aby stosować liście laurowe przy problemie z wypadaniem włosów. Wszystko dlatego, że stymulują pracę mieszków włosowych oraz działają grzybobójczo i przeciwzapalnie. W takim wypadku zamiast płukanki lepiej jednak sprawdzi się wcierka z liści laurowych. 

Aby ją przygotować, należy wymieszać po 3 łyżki pokruszonych liści laurowych i suszonego rumianku, a następnie zalać wszystko 1/2 szklanki wrzątku. Taki napar odstawiamy na 2 godziny, a następnie przecedzamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem, dzięki czemu łatwiej będzie precyzyjnie rozpylić wcierkę na skórze głowy. Przy wcieraniu takiej mieszanki dobrze jest też zrobić delikatny masaż skalpu.