Sezam należy do jednych z najstarszych roślin oleistych na świecie. Jego ziarna są bogate w wiele właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Są pokarmem wysokokalorycznym o niskim indeksie glikemicznym. Wysoka zawartość błonnika oraz wielu witamin i minerałów sprawia, że powinniśmy częściej po nie sięgać w codziennej diecie.

Z czym jeść ziarna sezamu?

Te malutkie ziarenka pasują do wielu potraw i są składnikiem niektórych gotowych dań. Najpopularniejsze produkty z sezamu to m.in. pasta tahini, chałwa i sezamki. Sezam można dosypywać do sałatek, koktajli, sosów, zup i mięs. Można nimi posypywać kanapki, ale też zrobić z nich panierkę do kotletów. Warto też dodawać go do domowych wypieków na słodko, ale też do chlebów i bułek pełnoziarnistych. Podsmażony na patelni smakuje jeszcze lepiej.

Na co pomogą ziarna sezamu?

  • obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca
  • dzięki wysokiej zawartości błonnika, chronią układ pokarmowy, zapobiegają zaparciom, regulują prace jelit i zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas.
  • magnez w ziarnach sezamu sprawia, że ich spożywanie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz na lepszą pracę mózgu
  • wapń znajdujący się w sezamie pozytywnie wpływa na kondycje kości i zębów
  • działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i mogą łagodzić objawy stanów zapalnych stawów
  • zawarte w ziarnach sezamu lignany skutecznie zwalczają wolne rodniki, obniżając przez to stres oksydacyjny i opóźniając procesy starzenia
  • selen pomaga w wytwarzaniu hormonów tarczycy
  • sezam pomaga na dobry sen, poprawia pamięć oraz koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność psychomotoryczną

Kto nie może jeść sezamu?

Sezam jest mocno uczulającym pokarmem. To jedna z 10 najczęstszych alergii. Jego spożycie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dodatkowo powinny go unikać osoby z alergiami na orzechy, kiwi i różne rodzaje mąk. Dlatego też tak często na opakowaniach spożywczych pojawia się informacja o nawet znikomej ilości sezamu.