Na pierwszy rzut oka wygląda jak ozdoba z kwiaciarni, a po obraniu z suchych listków – przypomina żółte pomidorki koktajlowe. Physalis, czyli miechunka, to skarbnica witamin i oryginalnego smaku!

Co to jest miechunka

Physalis należy do psiankowatych, tak samo jak pomidory czy ziemniaki. Tak samo jak te warzywa pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w kilku odmianach – najbardziej znane to miechunka pomidorowa (zwana tomatillą), miechunka peruwiańska i miechunka rozdęta. Uprawa physalis zdominowała Meksyk. To tam właśnie znajdują się największe plantacje miechunki pomidorowej, będącej podstawą salsa verde. Z kolei miechunka peruwiańska, sprzedawana w suszonej formie, najczęściej pochodzi z Kolumbii. Wiemy już, czym jest physalis, ale czy miechunka jest jadalna? Odpowiedź brzmi tak – podobnie jak w przypadku innych jagód, do spożycia nadają się w pełni dojrzałe owoce.

Rodzynki z PRL-u. Tak kiedyś jedliśmy physalis

W polskich ogródkach od lat uprawiana jest miechunka rozdęta – jako roślina ozdobna. Na jej długich (dorastają do 1 metra!) włochatych łodyżkach pojawiają się najpierw kwiaty do złudzenia przypominające kwiaty ziemniaków. Ich kielichy z czasem potężnie przerastają, tworząc jaskrawoczerwoną lub pomarańczową „bańkę” niezwykle podobną do papierowych chińskich lampionów. Na dnie takich kielichów ukrywają się małe, pomarańczowe owoce przypominające pomidorki koktajlowe. Osoby pamiętający zgrzebne czasy PRL-u mogą wiedzieć, że miechunki używano wtedy jako... rodzynek. Zostawiano je na łodyżkach tak długo, aż same spadały na ziemię, później zbierano, czyszczono i podsuszano. Szkoda, że tak mało wiedzieliśmy wówczas o południowoamerykańskich kuchniach. Z pewnością wzbogacilibyśmy naszą o pyszne przetwory i sosy na bazie owoców miechunki, znakomicie pasujące do duszonych i pieczonych mięs.

Jak smakuje miechunka

Pomarańczowe jagody są nie tylko śliczne, ale i smaczne: kwaskowo-słodkawe, z delikatną goryczką, przyrównywane niekiedy do ananasa lub niedojrzałego agrestu. Suszonych owoców używamy tak samo jak innych bakalii. Bardzo dobrze pasują do ciast z pomarańczami, cytrynami, limonkami, mango, papają czy ananasem. Można używać ich do sosów do mięs i łączyć np. z borówkami, jarzębinami, gruszkami, morelami. Pasują do chutneyów z czerwoną cebulą, imbirem, ziarnami kolendry, chili, cukrem i octem balsamico. Wychodzą z nich pyszne nalewki – suszone owoce trzeba zalać wrzącym syropem z cukru i odstawić na 3 dni, a następnie spirytusem lub wódką, i zostawić na 3 miesiące.

Miechunka – gdzie kupić physalis?

Nie ma co kryć – miechunka nie jest w naszym kraju popularna, choć zyskuje zwolenników, głównie dzięki dobrej opinii, jaką cieszą się inne egzotyczne jagody: goji, acai czy kaukaskie. Coraz łatwiej ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale także supermarketach – przeważnie jako susz, choć wczesną jesienią można spotkać świeże owoce w ślicznych osłonkach – właśnie takich najlepiej używać do dekoracji (a później zjeść – na surowo też są jadalne). W sierpniowej ofercie sklepów Lidl znajdziemy właśnie physalis w cenie 2,99 zł za 100 g (37 proc. taniej). To wystarczająca ilość, aby zrobić ekspresowy deser (maczając owoce w roztopionej czekoladzie) lub udekorować ulubione ciasto. 

Miechunka – właściwości 

Jeśli nie skusił was wygląd i oryginalny smak, przekonają was wyjątkowe właściwości miechunki. Jagody te zawierają duże ilości witaminy C, która – jak powszechnie wiadomo – chroni nasz organizm przed infekcjami oraz wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Warto zatem wprowadzić physalis do codziennej diety w okresie jesienno-zimowym, ale też wcześniej kiedy mamy możliwość kupić świeże owoce miechunki. Jak każdy pomarańczowy owoc, są bogate w beta-karoten, który pozytywnie wpływa na pręciki siatkówki oka, dzięki czemu m.in. dobrze widzimy po zmroku, a nasze oczy mniej się męczą np. podczas prowadzenia samochodu w nocy czy siedzenia przed komputerem w nieoświetlonym pomieszczeniu. Powinny po nie sięgać także osoby intensywnie się uczące – jako źródło witamin z grupy B podnoszą odporność na stres, poprawiają pamięć i nastrój. Miechunka w różnych wariantach polecana jest też kobietom w okresie menopauzy – zawarte w nich wapń i fosfor korzystnie wzmacniają osłabiony w tym czasie proces mineralizacji kości i zębów. Owoce miechunki mają też delikatne właściwości przeczyszczające (dzięki dużej ilości pestek) i moczopędne.