Barszcz z uszkami to jedna z tych potraw, której nie może zabraknąć na Wigilijnej kolacji. Jednak czasami brakuje nam anielskiej cierpliwości do ich lepienia, jaką miały nasze babcie. Co wtedy zrobić, by jednak barszcz miał odpowiedni dodatek, a my żebyśmy się nie napracowali? Mamy pewnie sprytne rozwiązania.

Nasze dodatki nie są tak tradycyjne jak uszka, ale wyśmienicie pasują do esencjonalnego, gorącego barszczu (zresztą do czystej grzybowej, rosołu czy bulionu także). To pyszna zupa i zasługuje, aby podawać ją częściej niż tylko na Wigilię (wtedy nie musi być postna). Tymczasem – nawet jeśli tak robimy, towarzyszą jej najczęściej krokiety, które także do najmniej pracochłonnych nie należą.

Co zamiast tradycyjnych uszek?

Dlatego warto mieć pod ręką kilka naprawdę prostych i wręcz błyskawicznych przepisów na dodatki. Proponujemy takie, które opierają się na kruchym albo francuskim cieście (w ostateczności oba można kupić gotowe), albo na masie jak na placki kartoflane. Nic nadzwyczajnego ani oryginalnego – można by powiedzieć – ale właśnie w tej prostocie i odpowiednio dobranych składnikach tkwi ich potencjał.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by z ciasta kruchego czy francuskiego zrobić małe pierożki – szklanką do longdrinków (ma mniejszą średnicę) wykrawamy kółka, na środek nakładamy farsz, brzegi smarujemy palcem zwilżonym wodą, składamy na pół, dociskamy brzegi (dużym ułatwieniem będą wycinacze lub wykrojniki do pierogów – coś w rodzaju „stempli„ z rączką i obręczą z ząbkowanym brzegiem, dzięki którym szybko formuje się idealnie równe pierożki). Układamy je na blasze wyścielonej papierem do pieczenia, smarujemy rozmąconym jajkiem i pieczemy na złoto. Można też zrobić ciasto z foremki na babeczki. Wylepiamy ciastem (może wystawać ponad brzeg, nie trzeba go przycinać), podpiekamy do lekkiego zrumienienia, napełniamy farszem i pieczemy, aż będzie gotowy. Naprawdę, nie ma powodu się martwić, że nie potrafimy ulepić uszek.

Tradycyjne farsze

Grzybowy
10 dag suszonych borowików namaczamy i gotujemy do miękkości w niewielkiej ilości wody albo bulionu, następnie wyławiamy, odciskamy i mielemy razem z posiekaną i zrumienioną na oleju cebulą. Masę przyprawiamy solą i pieprzem, wyrabiamy z 2 jajkami. W wersji bardziej ekonomicznej można przyrządzić z pieczarek duszonych z cebulą – dalej postępujemy tak samo.

Kapuściany
1 kg kiszonej kapusty siekamy, mieszamy z 2–3 posiekanymi cebulami, usmażonymi na złoto na oleju, całym tłuszczem z ich smażenia, garścią namoczonych i posiekanych suszonych grzybów, liściem laurowym, 2–3 kuleczkami ziela angielskiego, odrobiną soli, pieprzem i dużą szczyptą kminku. Całość dusimy tak długo, aż odparuje cały sok. Przekładamy na patelnię i smażymy kilka minut, dziobiąc łopatką.