Tradycyjny obiad, czyli zupa, drugie danie i pyszny deser to nie lada wyzwanie i mnóstwo naczyń do zmywania. Jak znaleźć czas na codzienne serwowanie kilkudaniowych, zdrowych posiłków? Mamy kilka kuchennych trików, które ułatwią organizację kuchni na każdym etapie - od zakupów, przez gotowanie, aż po sprzątanie. Te sprytne patenty ułatwią codzienne życie i pozwolą zaoszczędzić czas. W kuchni warto mieć tabletki Somat Gold, które teraz jeszcze lepiej się rozpuszczają. Perfekcyjnie czyszczą naczynia w krótkich cyklach i niskich temperaturach (działają już w 45 st. C!).

Zacznij od planowania

Sekretem każdej sprytnej pani domu jest dobra organizacja. Wcześniejsze rozplanowanie zakupów, gotowania czy porządków ułatwia pracę i zajmuje znacznie mniej czasu.

Skończyło się? Wpisz na listę!

Wszystko, co dobre, szybko się kończy- szczególnie w kuchni. Warto więc na bieżąco kontrolować wszystkie braki w zapasach spożywczych i detergentach. Dobrym pomysłem jest powieszenie na drzwiach lodówki kartki, na której będziemy notować wszystkie zużyte produkty. Dzięki temu nie zapomnimy o niczym podczas zakupów, a nasze kuchenne szafki, lodówka czy spiżarnia zawsze będą dobrze zaopatrzone. 

Ułożenie ma znaczenie

Układając produkty w lodówce, postawmy - te o długim terminie ważności w głębi. Z kolei te z krótką datą ważności ustawmy z brzegu, na widoku. Warto też wybrać jedną półkę lub pojemnik, w którym będziemy umieszczali produkty z kończącą się datą. Dzięki temu wykorzystamy je w najbliższych dniach, zanim się przeterminują.

Najpierw planowanie, a później gotowanie

Planowanie nie dotyczy tylko kupowanych produktów, ale i tego, co z nich potem wyczarujemy. Świetnym pomysłem jest więc przygotowanie tygodniowego planu posiłków. Wystarczy, że raz w tygodniu usiądziemy i zastanowimy się na spokojnie, co będziemy jedli przez kolejne dni. Dzięki takiej rozpisce unikamy sytuacji kiedy nie mamy pomysłu na obiad i sięgamy po niezdrowe przekąski lub zamawiamy jedzenie na wynos. Co więcej, przygotowując tygodniowy plan z wyprzedzeniem, możemy na spokojnie przeszukać książki kucharskie oraz sieć w poszukiwaniu ciekawych przepisów. Wiele smacznych inspiracji znajdziemy na stronie Somat, w ramach akcji #enjoytogether. Na https://www.somat.com.pl/pl/strona-glowna/enjoy-together/przepisy.html pokazano mnóstwo kuchennych trików, porad domowych i smakowitych przepisów. Korzystając z tych ciekawych pomysłów, z łatwością zaplanujemy różnorodne pyszności na cały nadchodzący tydzień!

Sprytne gotowanie - jak ułatwić sobie kuchenne prace?

Codzienne gotowanie nieraz zabiera mnóstwo czasu, którego i tak zawsze mamy za mało. Warto więc wykorzystywać sprytne kuchenne triki, które pozwolą nam gotować sprawniej.

Domowa kostka rosołowa - przepis na szybką zupę

Dobry wywar to podstawa każdej zupy, ale jego przygotowanie zajmuje trochę czasu. Im lepszy i bardziej esencjonalny wywar, tym więcej godzin musi się gotować. Jest jednak świetny sposób, aby przyspieszyć ten proces. Wystarczy przygotować domowe kostki rosołowe, które będą podstawą każdej zupy... i nie tylko! Doskonale sprawdzą się również jako baza do sosów czy farszy. Takie rozwiązanie to świetna alternatywa dla gotowych kostek, pełnych konserwantów.

Aby je przyrządzić, wystarczy ugotować dużą porcję mocnego wywaru (warzywnego lub mięsnego według uznania) i po wystudzeniu przelać go do woreczków na lód lub silikonowych foremek na babeczki. Aby wzmocnić smak takiej kostki, możemy rozdrobnić ugotowane warzywa z rosołu, umieścić je w foremkach i zalać bulionem. Teraz wystarczy tylko włożyć foremkę do zamrażarki i korzystać z mrożonych kostek w dowolnej chwili. Takie naturalne kostki rosołowe posłużą nam nawet przez kilka tygodni.

Meal prep, czyli wielkie gotowanie na kilka dni

Fantastycznym trikiem jest popularne ostatnio przygotowywanie półproduktów na zapas, czyli tak zwany meal prep. Założenie jest proste, raz lub dwa razy w tygodniu robimy wielkie gotowanie, przygotowując duże porcje różnych produktów. Następnie wszystko studzimy, porcjujemy, pakujemy w pojemniki i wkładamy do lodówki. Później, w ciągu całego tygodnia, komponujemy z poszczególnych półproduktów rozmaite dania. Tą metodą możemy przygotować warzywa, mięso, a także kasze czy strączki. Dzięki temu poświęcamy na gotowanie dwa wieczory, a nie godzinę każdego dnia. 

Mrożenie i wekowanie - sposób na błyskawiczny obiad

Kolejnymi sprzymierzeńcami szybkiego gotowania są mrożonki i weki. Te metody konserwacji pozwalają długo przechowywać produkty i dania, nie pozbawiając ich ani smaku, ani wartości odżywczych. Warto więc mrozić wszelkiego rodzaju świeże warzywa, owoce, a także ugotowane dania, takie jak zupy, gulasze czy mięsne pieczenie. Mrozić możemy również pieczywo, którego nie zdołamy zjeść. W ten sposób uchronimy je przed staniem się czerstwym. Z powodzeniem możemy zrobić także większą ilość pierogów i zamrozić je na kilka kolejnych obiadów. Z wyprzedzeniem możemy przygotować również ciasto kruche, które później w dowolnej chwili wykorzystamy na obiadową tartę lub ciasto na deser.

Innym świetnym sposobem na usprawnienie przygotowywania codziennych obiadów jest wekowanie, np. sosów lub gulaszu. Przygotowując raz większą ilość jedzenia, a następnie porcjując danie w słoikach, możemy później szybko odgrzać taki obiad w zapracowane dni. Wystarczy, że jeszcze gorący posiłek przelejemy do wyparzonego słoika i szczelnie zakręcimy, a następnie przewrócimy słoik do góry dnem. Jeśli obawiamy się, że taka konserwacja nie będzie wystarczająca, możemy dla pewności pasteryzować słoiki w garnku lub piekarniku.

A po obiedzie... sprzątnięcie na patencie

Myśl o sprzątaniu po gotowaniu potrafi zepsuć nawet najprzyjemniejszy wspólny posiłek. Warto więc skorzystać z kuchennych pomocników, którzy wyręczą nas w dokładnym czyszczeniu naczyń. Wszystkie garnki i talerze myją się same, a my mamy więcej czasu, który można spędzić z najbliższymi. 

Nie od dziś wiadomo, że zmywarka to najlepszy przyjaciel każdej pani domu, jednak aby mieć pewność, że poradzi sobie ona ze wszystkimi resztkami jedzenia i uporczywym tłuszczem, powinniśmy postawić na sprawdzone środki czystości. Nowa formuła Somat Gold o jeszcze lepszej rozpuszczalności gwarantuje szybkie i bardziej efektywne działanie, nawet w krótkich cyklach i niskich temperaturach mycia. Tabletki działają kompleksowo – usuwają najcięższe zabrudzenia, zapewniają naczyniom perfekcyjną czystość, bez naruszenia struktury tworzywa, z którego powstały. Z kolei nabłyszczacz Somat sprawia, że woda równomiernie spływa z naczyń, nie pozostawiając zacieków. Daje to efekt szybkiego schnięcia, który sprawia, że naczynia są lśniące.

Czysta i pachnąca zmywarka 

Aby jednak zmywarka mogła nas wyręczać, działając na najwyższych obrotach, musimy dbać o nią w odpowiedni sposób. Regularne czyszczenie, przy pomocy odpowiednich środków, zapobiegnie wszelkim awariom i tworzeniu się kamienia. Detergenty Somat pomogą utrzymać zmywarkę w świetnej kondycji przez wiele lat. Tabletka Somat Duo Machine Cleaner skutecznie usunie nieprzyjemne zapachy, resztki jedzenia i uporczywy tłuszcz. Wystarczy raz w miesiącu umieścić ją na dnie załadowanej zmywarki. Z kolei odświeżacz Somat Deo Duo Perls (którego możemy używać na co dzień) natychmiastowo zniweluje nieprzyjemne zapachy, nie wpływając przy tym na zapach naczyń.

Dom dobrze zorganizowany

Spróbujcie wcielić w życie kilka naszych porad, z pewnością szybko zobaczycie efekty. Planowanie, gotowanie na zapas i sprytne czyszczenie to sposoby na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki tym prostym trikom, nawet w najbardziej zapracowane dni, wyczarujecie pyszny domowy obiad dla całej rodziny, a kuchnia pozostanie uporządkowana i czysta.

Artykuł powstał we współpracy z marką Somat.