Przygotowujecie dziesiątki słoików z dżemami, ogórkami i sałatkami? Pewnie wiecie, że najważniejsze jest dobre ich zakręcenie. Ale co, jeśli słoik się nie zassał? Spokojnie, nie musicie robić wszystkiego od nowa. Jest prosty sposób, aby temu zaradzić i uratować swoje przetwory. Zobaczcie, co zrobić, aby już nigdy nie zaliczyć takiej wpadki.

Jak sprawdzić, czy słoik się dobrze zamknął?

Zanim poznamy przyczynę nieszczelnych weków, zacznijmy od tego, po czym poznać czy wszystko poszło tak, jak trzeba? Najłatwiej ocenić to po wyglądzie samego wieczka. Jeśli pokrywka po pasteryzacji jest wklęsła i nie wydaje dźwięku klikania, to wszystko jest w porządku. Gdy jednak rezultat jest inny, to znak, że coś poszło nie tak.

Dlaczego słoik się nie zassał?

Zwykle winowajcą takiej sytuacji są źle dobrane wieczka. Jeśli zakrętki mają zbyt dużą względem słoika średnicę, to niestety nie będą się szczelnie trzymały, a co za tym idzie, zawartość przecieknie, do środka dostanie się powietrze i wszystko szybko się zepsuje. Czasem jednak pojawia się też drugi powód. Jest on również związany z pokrywkami, ale już nie z ich rozmiarem, a wilgotnością. Okazuje się bowiem, że przyczyną niezassanego słoika może być też niedokładnie wytarte po myciu wieczko. Zwykle przy recyklingu starych słoików dokładnie myjemy nakrętki, ale nie każdy pamięta o ich wysuszeniu, a nawet niewielka ilość wilgoci może sprawić, że przetwory się nie zamkną.

Słoik się nie zassał - jak go uratować?

Gdy zobaczycie, że wasze słoiki przeciekają, a pokrywki nie są wklęsłe, to nie znaczy jeszcze, że cała praca na marne. Wystarczy tylko wymienić wieczka na pasujące i suche, a następnie ponownie wykonać pasteryzację. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby ta czynność została zrobiona 2 razy.