Wielu z nas przepis na kiszoną kapustę kojarzy się z pracochłonnym ugniataniem - dawniej nogami, a teraz najczęściej tłuczkiem. Okazuje się jednak, że i bez tego można przygotować wyborną kiszonkę. Wystarczy wykorzystać sposób Tomasza Strzelczyka, który zawsze się udaje i nie wymaga nadprogramowych czynności. Zobaczcie, jak zrobić domową kapustę kiszoną szybko, prosto i bez udziwnień. 

Jak zrobić kapustę kiszoną bez ugniatania? 

Tomasz Strzelczyk po raz kolejny dzieli się sprawdzonym przepisem. Tym razem pokazał jak najprościej zrobić kapustę kiszoną. Ulubiony kucharz internautów omija krok ugniatania, stosując inną, znacznie prostszą, a równie skuteczną metodę. Strzelczyk pokazuje w swoim filmie, aby po prostu porządnie wymieszać posiekaną kapustę z solą, a potem "wymiętosić" ją w dłoniach. Tak przygotowane warzywo trzeba już tylko przełożyć do słoików, nie dociskając zbyt mocno. Tylko tyle wystarczy, aby za jakiś czas cieszyć się smakiem i wszystkimi dobroczynnymi wartościami domowej kiszonej kapusty. Zobaczcie dokładne proporcje i bierzcie się do pracy.

Prosty przepis na kapustę kiszoną

Składniki:

  • 2 duże białe kapusty,
  • 2 l wody,
  • 2 marchewki,
  • 2 łyżki cukru,
  • 160 g soli kamiennej niejodowanej.

Przygotowanie:

Z główek kapusty usuwamy wierzchnie liści, a następnie wycinamy głąby i drobno szatkujemy liście. Marchew obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Teraz wszystkie warzywa posypujemy solą i porządnie "miętosimy" je w dłoniach, aby trochę zmiękły. Tak przygotowaną kapustę z marchewką przekładamy do słoików, pamiętając, aby zbyt mocno nie ubijać ich w naczyniach.

Wodę mieszamy z cukrem, a gdy ten całkowicie się już rozpuści, zalewamy płynem kapustę w słoikach. Teraz przez 3 dni codziennie lekko nakłuwamy kapustę trzonkiem drewnianej łyżki, po czym zakręcamy wieczka i odstawiamy kapustę w ciemne miejsce na tydzień.