Zapomnijcie o zwykłych dzwonkach z patelni. Ta panierka do karpia zrobi wrażenie na gościach. Dodajcie 1 extra składnik i pamiętajcie o ważnym kroku przygotowania przed smażeniem, a ryba w końcu wam posmakuje. Tak przygotowany smażony karp ma nie tylko o wiele więcej smaku, ale przy tym wyróżnia go też obłędny aromat. Zobaczcie, jak zrobić go krok po kroku.

Co zrobić, żeby karp nie miał ości?

Każdy wie, że aby pozbyć się charakterystycznego mulistego zapachu karpia, należy go wcześniej porządnie wymoczyć w mleku, jednak to nie wystarczy. Aby przy okazji nie musieć wyciągać z niego ości, warto dodatkowo natrzeć rybę sokiem z cytryny i odstawić na 1-1,5 h. Dzięki takiej marynacie delikatne ości rozpuszczą się pod wpływem kwasu zawartego w cytrusach. Dopiero po takim przygotowaniu możemy zabierać się za właściwe przyprawianie i smażenie. 

Jak dobrze usmażyć karpia na patelni?

Przepis na smażonego karpia może być 100x smaczniejszy. Wystarczy, że zamiast po prostu obtaczać rybę w mące, przygotujecie ją w tym roku w panierce chrzanowej. Aby przygotować ten przysmak, musicie tylko porządnie wysmarować rybę pikantnym specjałem ze słoiczka, a następnie panierować ją kolejno w mące, rozmąconych jajkach i bułce tartej. Ważne jednak, aby smażyć rybę na mocno rozgrzanym maśle klarowanym, a nie zwykłym roślinnym oleju. Dzięki temu nie tylko będzie smaczniejsza, ale też idealnie złocista i chrupiąca. Przy okazji, mocno rozgrzane masło pozwoli wytopić też ewentualne resztki malutkich ości. 

Chrzanowa panierka do karpia - przepis

Składniki:

  • 6 świeżych filetów z karpia,
  • 2 szklanki mleka,
  • 3 cytryny,
  • 4 łyżki chrzanu,
  • 2 jajka,
  • 1 szklanka mąki,
  • 1 szklanka bułki tartej,
  • sól i pieprz do smaku.
  • masło klarowane do smażenia.

Przygotowanie:

Zaczynamy od zalania filetów zimnym mlekiem i odstawienia do lodówki. Powinny moczyć się przez co najmniej 3-4 godziny, a najlepiej przez całą noc. Kolejnego dnia delikatnie osuszamy rybę, nacinamy ją lekko nożykiem i polewamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Tak przygotowane filety znów wkładamy do lodówki, ale tym razem już tylko na 1-1,5 godziny. 

Zamarynowaną rybę osuszamy, doprawiamy solą i pieprzem, po czym dokładnie smarujemy warstwą chrzanu. Następnie panierujemy karpia w mące, rozmąconym jajku i bułce tartej i odstawiamy na 20 minut. Dopiero po tym czasie rozgrzewamy na patelni masło klarowane i smażymy na nim rybne filety. Gotowy smażony karp w chrzanowej panierce powinien być złocisty i chrupiący z każdej strony.